Co nowego

Gdynia świętuje 84. urodziny

Trzy zespoły - z Bułgarii, Wrocławia oraz z Liceum Plastycznego w Orłowie stworzyły przy Bulwarze Nadmorskim (Skwer Arki Gdynia)  rzeźby lodowe, których motywem przewodnim są urodziny Gdyni, a konkretnie elementy marynistyczne i wszelkie skojarzenia związane z morzem. Lód do wykonania rzeźb w postaci 66 brył, ważących prawie 9 ton, został sprowadzony z Wrocławia.

Festiwal Rzeźb Lodowych 2010, fot.: Bartosz Pietrzak

Festiwal Rzeźb Lodowych 2010, fot.: Bartosz Pietrzak

Festiwal Rzeźb Lodowych 2010 - łabędź, fot.: Bartosz Pietrzak  Festiwal Rzeźb Lodowych 2010 - rybka, fot.: Bartosz Pietrzak
fot.: Bartosz Pietrzak

W czasie gdy powstawały rzeźby, w sobotę 6 lutego 2010 r.  spotkali się wszyscy ci, którzy aktywnie na sportowo postanowili uczcić 84 urodziny naszego nadmorskiego miasta. Nie przestraszyły ich mroźny wiatr, ujemna temperatura i skuta lodem zatoka.
 
Jako pierwsi do rywalizacji wystartowali uczestnicy Gdynia Nordic Walking Race, pierwszego wyścigu w tej coraz bardziej popularnej dyscyplinie sportu, których na starcie zameldowało się ponad 60-ciu. Ramię w ramię, kijek w kijek, krok w krok, rywalizowali ze sobą młodzi i starsi sprawiając, że mimo mroźnej aury na trasie panowała gorąca, sportowa atmosfera. Pierwszym zwycięzcą został zawodnik WKS Flota Gdynia - Piotr Zapolski, który 3 godziny później wystartował w Biegu Głównym na 10 km. Warto wspomnieć, że Marsz Urodzinowy rozpoczął cykl Grand Prix Gdynia Nordic Walking Race 2010, który składać będzie się z 4 wyścigów: Marszu Europejskiego - 8 maja, Nocnego Marszu Świętojańskiego - 19 czerwca oraz podsumowującego Marszu Niepodległości zaplanowanego na 11 listopada.

Godzinę po Nordic Walkerach na starcie stanęli uczniowie szkół podstawowych, rywalizujący na dystansie 1 km. Jako pierwszy linię mety minął Mateusz Standura z SP 16, a wśród dziewcząt zwyciężyła jego szkolna koleżanka Magdalena Dias. Kolejną grupę stanowili ich starsi koledzy ze szkół gimnazjalnych. Tutaj sytuacja przebiegała pod dyktando Magdaleny Kotas z gimnazjum nr 10 w Gdyni oraz Błażeja Wnuka z Wielkiego Kliczu. W klasyfikacji najstarszych uczniów, zwyciężyli odpowiednio Marek Kowalski z SKLA Sopot oraz Ewa Zaborowska z KS Wejherowo.

Najwięcej emocji jak zawsze dostarczył bieg główny, rozegrany na 10 km trasie zgodnie z wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wprowadzono tu wiele udogodnień, zarówno na starcie, na trasie jak i na mecie biegu. Zawodnicy przy zapisach pobierali specjalne „chipy" służące do elektronicznego pomiaru czasu. Na starcie każdy zgodnie ze swoimi możliwościami zajmował miejsce
w odpowiednim sektorze startowym.

Spośród niespełna 400 uczestników na linii startu stanęło wielu utytułowanych biegaczy, można śmiało powiedzieć, że cała pomorska czołówka. Do faworytów zaliczali się Jan Białk, Karol Rzeszewicz, Bartosz Mazerski oraz Radosław Dudycz - obecny Mistrz Polski w maratonie i zwycięzca GPX cyklu z ubiegłego roku. Wśród pań w gronie faworytek do zwycięstwa typowano Marię Maj-Roksz oraz Monikę Wirkus, obie z KS Wejher Wejherowo. Miłym akcentem rozpoczął się sam bieg.

Z okazji 84 urodzin miasta biegacze pod egidą Akademii Biegania przekazali wspaniały tort urodzinowy władzom miasta, reprezentowanym przez Joannę Zielińską - Pełnomocnika Prezydenta ds. Sportu i Jerzego Jałoszewskiego - Dyrektora GOSiR.

Po wystrzale startera, od samego początku ton rywalizacji nadał Radek Dudycz, który stopniowo z okrążenia na okrążenie powiększał swoją przewagę i niezagrożony, jako pierwszy minął linię mety z czasem 31:55. Drugi uplasował się Bartosz Mazerski, a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Włodarczyk. W kategorii kobiet zwyciężyła zdecydowanie Maria-Maj Roksz przed Moniką Wirkus i Darią Lajn. Jako, że jest to Bieg Urodzinowy Gdyni, organizatorzy przewidzieli nagrody dla najlepszych i najszybszych mieszkańców Gdyni.

Najszybszymi gdynianinami zostali Damian Sławiński i Alicja Jankowska a najstarszymi Marzena Hetman i Adam Mackiewicz.
Wielkie brawa i gratulacje za udzielenie pierwszej pomocy należą się dla dwóch zawodników - Grzegorza Oksanowicza i Macieja Łabiaka, którzy pomogli biegnącemu koledze, wezwali pomoc i czekali przy nim na przyjazd lekarza.

Po biegu dla wszystkich przewidziano pamiątkowe medale, masaż sportowy, ciepłą herbatę a dla najlepszych trofea sportowe w postaci bonów na sprzęt sportowy, wycieczek promem do Szwecji, kursów tańca czy wejściówek do centrum fitness i SPA.
galeria zdjęć Małgorzaty Czajka-Stelmaszewskiej

W programie 84. urodzin jeszcze:

Pokazy filmu „Miasto z morza"
13 lutego w gdyńskim Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1) o godz. 10.00, 12.30, 15.00 i 17.30 rozpoczną się projekcje filmu „Miasto z morza". Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) w dniach 8-11 lutego w godz. 8.30-20.00.

W związku z ogromnym zainteresowaniem projekcjami „Miasta z morza", 20 lutego w gdyńskim Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1, obok stoczni Nauta) odbędą się dodatkowe pokazy filmu. Seanse rozpoczną się o godz. 10.00, 12.30, 15.00 i 17.30. Odbiór bezpłatnych zaproszeń na poszczególne seanse: Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31, tel. 58 621 80 98, od 15 do 19 lutego w godz. 10.00-19.00.

"Miasto z morza" to historia ukazująca budowę Gdyni po upływie kilku lat od odzyskania niepodległości. Akcja obejmuje okres od 1923 roku do nadania Gdyni praw miejskich w 1926. Opowieść skupia się wokół losów Krzysztofa Grabienia, który przyjeżdża do Gdyni, aby uczestniczyć w budowie portu. Na miejscu poznaje piękną Kaszubkę - Łuckę. Pomiędzy dwojgiem młodych ludzi szybko rodzi się uczucie, budzące sprzeciw lokalnych mieszkańców. „Miasto z morza" Andrzeja Kotkowskiego, powstałe w oparciu o motywy powieści „Tak trzymać" Stanisławy Fleszarowej-Muskat, obrazuje atmosferę nadmorskiej miejscowości rodzącej się do życia w latach 20. Mimo różnic pomiędzy obyczajowością zastanych mieszkańców a spojrzeniem na świat napływającej ludności, chęć stworzenia nowej, własnej przestrzeni życia jawi się jako cel likwidujący podziały.

Otwarcie Stadionu Rugby

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza w niedzielę 14 lutego 2010 r. na uroczyste otwarcie stadionu rugby przy ul. Kazimierza Górskiego. Inaugurację o godz. 17.00 rozpocznie mecz RC Arka - Reprezentacja Polski. Na ten mecz wstęp wolny.
Organizatorzy radzą się ciepło ubrać, choć zapewniają gorącą grochówkę i herbatę, a z dodatkowych atrakcji - sztuczne ognie!

Stadion rugby w Gdyni to pierwszy w Polsce profesjonalny obiekt sportowy zbudowany z myślą o uprawianiu rugby, a także jeden z najnowocześniejszych w Europie. Nowy obiekt pozwoli na organizację nie tylko zawodów rugby, ale również piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego. Stadion będzie areną zarówno rozgrywek ligowych, jak i największych wydarzeń sportowych, również o randze międzynarodowej.

Inwestycja ta to kolejne, niezwykle istotne ogniwo gdyńskiego Forum Sportu, w skład którego wchodzą Hala Sportowo-Widowiskowa i obiekty Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a już niedługo również nowoczesny stadion piłkarski.

Karnawał Smaków
Karnawał to idealny czas na zabawę, nieliczenie kalorii i zaprzestanie wszelkich diet. Przypominamy, że Szlak Kulinarny Centrum Gdyni zaprasza do 16 lutego na Karnawał Smaków. 30 gdyńskich restauracji na Szlaku kusi wszystkich miłośników słodyczy deserem za pół ceny - codziennie po godz.17.00. Z kolei w poniedziałkowe i wtorkowe wieczory (po godzinie 17.00) karnawałowe dania (specjalnie wskazane w menu) są dostępne z aż 30% rabatem lub atrakcyjnym dodatkiem.
Więcej informacji znajduje się na: → www.kulinarnagdynia.pl

Wolny wstęp do Muzeum Miasta Gdyni
Gratka dla wszystkich, którzy jeszcze nie byli w Muzeum Miasta Gdyni i nie widzieli stałej ekspozycji, prezentującej fenomen tego miasta, które w ciągu ledwie kilkunastu lat z wsi rybackiej przekształciło się w nowoczesny port i miasto.
Z okazji urodzin Gdyni, Muzeum Miasta (ul. Zawiszy Czarnego 1) OTWARTE BĘDZIE W ŚRODĘ 10 LUTEGO WYJĄTKOWO W GODZ. 10.00 - 19.00. WSTĘP WOLNY!

Gorąca czekolada
Stowarzyszenie In gremio oraz uczniowie szkół: Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej, Pierwszego Społecznego Gimnazjum oraz Gdyńskiego Liceum Autorskiego pragną w nietypowy sposób świętować kolejne urodziny Gdyni. W godz. 12.00-14.00 w kilku punktach miasta: skrzyżowanie ulic 10 Lutego i Świętojańskiej, skwer przed stacją SKM Gdynia Główna, al. Piłsudskiego przy magistracie, częstować będą gdynian gorącą czekoladą oraz przypominać o urodzinach ich miasta.

Urodzinowo-walentynkowy kiermasz w Urzędzie Miasta Gdyni
Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni zaprasza od 8 do 12 lutego do gdyńskiego magistratu na kiermasz z okazji urodzin Gdyni oraz Walentynek. Będzie można nabyć kartki okazjonalne - walentynkowe oraz z motywami gdyńskimi, a także upominki przygotowane przez uczniów placówki.
Szkoła od 2000 r. stale organizuje kiermasze charytatywne z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a od tego roku - również z okazji urodzin Gdyni i Walentynek. Placówka kształci i wychowuje dzieci i młodzież z porażeniem mózgowym, autyzmem, upośledzeniem umysłowym oraz ze złożonymi niepełnosprawnościami.

Tu można kupić flagi!
Niech w swe święto Gdynia wygląda uroczyście. Oto lista punktów w mieście, w których można kupić flagi: FHU Elżbieta S. Maciejak „PAMIĄTKI” (ul. 10 Lutego 28); hala targowa - Artykuły Szkolne Box nr 11 (ul. Wójta Radtkego 36/40); Urząd Miasta Gdyni – kiosk (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54); Informacja turystyczna (hala dworca Gdynia Główna); sklep „Desant” (ul. Portowa 4); PHU „CLIPPER” (al. Jana Pawła II 11); HDS Polska – Multikino (al. Jana Pawła II 14); „CEPELIA” (ul. Świętojańska 2/4); „ARS CHRISTIANA” (ul. 10 Lutego 35); sklep harcerski „DRUHNA” (ul. 10 lutego 23); sprzedaż hurtowa: POLUS (ul. Sucharskiego 11/A/4).

ikona

Najnowsze