Co nowego

Gdynia świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości

Uroczyście, radośnie, różnorodnie i bardzo patriotycznie - w Gdyni obchodziliśmy  Święto Niepodległości – 11 listopada 2013 r. Tradycyjnie ulicami miasta przeszła Parada Niepodległości.

Przedwojenna trasa parady prowadziła od Placu Konstytucji, ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Skwerem Kościuszki, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Nowością było zakończenie parady na Placu Grunwaldzkim, gdzie wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Były też  występy, wspólne budowanie... pomnika Polski, malowanie murali o tematyce niepodległościowej, wystawa pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji i dla aktywnych nauka tańca z lat 20. i 30.

Teatralne akcje odbyły się również na dworcu PKP Gdynia Główna oraz w InfoBoksie, gdzie można było zagrać w historyczne gry planszowe i wziąć udział w warsztatach z tworzenia alternatywnych kotylionów.

Tysiące fanów biegania stanęło na starcie ostatniego w tym roku biegu w ramach Grand Prix w Biegach Ulicznych. Jak co roku - bieg główny poprzedził Marsz Niepodległości, który okazał się największą tego typu imprezą w całej Polsce! W Marszu wzięło udział prawie 700osób - więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Po fanach popularnych "kijków" przyszła pora na młodzież szkolną. Stawkę otworzyły szkoły podstawowe, po nich wystąpili przedstawiciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Jednak niewątpliwie najbardziej oczekiwanym punktem poniedziałkowych obchodów był bieg główny. Od momentu zakończenia biegów młodzieżowych z każdą kolejną chwilą na Skwerze Kościuszki robiło się coraz tłoczniej. W powietrzu czuć było skumulowaną energię, która wybuchła równo o 15 - w momencie, kiedy ORP Błyskawica potężnym wystrzałem dał znak do startu.

Na najlepszych biegaczy nie trzeba było długo czekać - pierwszy na mecie pojawił się Tomasz Grycko, który dystans 10 km pokonał w 30 minut i 25 sekund. Wśród pań najlepszą okazała się Marta Krawczyńska z czasem 33.51. Pozostali zawodnicy z czołówki mieścili się w 35 minutach. Tuż po nich stopniowo kończyli bieg amatorzy, którzy z linii mety udawali się w kierunku Mola Południowego, gdzie umiejscowione zostały punkty z medalami oraz poczęstunkiem.

Bieg Niepodległości zakończył tegoroczne Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Wcześniej rywalizowano w lutym w Biegu Urodzinowym (2240 uczestników), w maju w Biegu Europejskim (3184) i czerwcu w Biegu Świętojańskim (4363). Łącznie W czterech imprezach gdyńską trasę pokonało w sumie ponad 15 tysięcy biegaczy!

Klasyfikacje generalne Biegów Ulicznych 2013 zwyciężyli: Grand Prix Gdyni przypadło Marcie Krawczyńskiej oraz Tomaszowi Grycko. Wśród nordic-walkerów zwyciężyli Magdalena Rożyk i Adrian Tofil.