Co Nowego

Gdynia rozpoczyna przygotowania do UEFA EURO U-21 2017

Opis alternatywny

03.02.2016 r.

Logo Gdynia miasto gospodarz UEFA EURO U-21 2017Gdynia rozpoczyna przygotowania do Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które w 2017 roku odbędą się w 6 miastach Polski. „Naszym celem jest całkowite zapełnienie Stadionu Miejskiego" - mówi Paweł Brutel, który został powołany przez Wojciecha Szczurka na Pełnomocnika ds. organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy U-21. Rozgrywki odbędą się od  16 do 30 czerwca 2017 roku.
 
Młode piłkarskie talenty w 2017 roku, oprócz naszego miasta gościć będą Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Lublin oraz Tychy. Informację o przyznaniu praw do organizacji meczów Młodzieżowych Mistrzostw Europy Gdynia otrzymała już w listopadzie. 30 grudnia 2015 roku wcześniejsze stanowisko Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdziła UEFA. Jest to wstępna decyzja Komisji Rozgrywek Drużyn Narodowych UEFA, która w niedalekiej przyszłości zostanie oficjalnie potwierdzona przez Komitet Wykonawczy.
 
Liczymy, że kolejne piłkarskie wydarzenie w naszym mieście przyciągnie rzesze kibiców oraz turystów - z Polski i zagranicy. Prawo do organizacji zawodów, ma także ogromną wartość promocyjną, ponieważ relacje będą pokazywane w wielu stacjach telewizyjnych - mówi Paweł Brutel, pełnomocnik prezydenta ds. projektu.
 
Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok - powstał specjalne zespół przygotowujący wydarzenie. Oprócz pracowników Gdyńskiego Centrum Sportu, są w nim także przedstawiciele służb, czy Urzędu Miasta. Wszystko po to by impreza w Gdyni odbyła się sprawnie, ale i bezpiecznie - zaznacza Marek Łucyk, dyrektor GCS.

 Stadion Miejski w Gdyni / fot. Michał Puszczewicz

Wybór Gdyni na miasto-gospodarza nie jest przypadkiem. Miasto od lat angażuje się we współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, czego przykładem jest liczne wsparcie dla młodzieżowych reprezentacji Polski. Na Stadionie Miejskim grały kadry do lat 18, 19 i 21.
 
W 2012 roku Gdynia była również partnerem podczas Euro 2012, a miastu zaufała reprezentacja Irlandii, która trenowała na stadionie przy ulicy Olimpijskiej. Na obiekcie przed meczem towarzyskim z Polską, trening przeprowadziła również reprezentacja Urugwaju ze swoimi największymi gwiazdami: Luisem Suarezem i Edinsonem Cavanim.
 
Drużyny do lat 21 stanowią bezpośrednie zaplecze pierwszych reprezentacji, stąd na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy zawsze można zobaczyć aktualne i przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Według opinii ekspertów, turnieje U-21 można określić mianem okna wystawowego dla najbardziej utalentowanych zawodników. Na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy rozbłysły gwiazdy między innymi takich piłkarzy jak Cristiano RonaldoManuel Neuer czy Wayne Rooney.
 
 Reprezentacja Polski w piłce nożnej U21, fot. gdyniasport.pl

Zgodnie z zaleceniami UEFA turniej powinien zostać rozegrany w sześciu miastach Polski, ze względu na logistykę i aspekty finansowe. UEFA EURO U-21 2017 Gdynia odbędzie się w miejscach, które dotychczas nie dostały wielu szans na organizację oficjalnych imprez piłkarskich. Według UEFA turniej być skierowany do mniejszych ośrodków, celem popularyzowania piłki nożnej.

fot. Michał Puszczewicz i gdyniasport.pl