Co nowego

Gdynia - powiat równych szans

Gdynia laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy projekt samorządu terytorialnego na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych „RÓWNE SZANSE, RÓWNY DOSTĘP (kategoria powiaty) - dyplomGdynia została laureatem VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy projekt samorządu terytorialnego na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych „RÓWNE SZANSE, RÓWNY DOSTĘP" (kategoria powiaty). Nagrodę otrzymał projekt „Aktywni zawodowo" - program promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi w Gdyni. Organizatorem konkursu był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek 29 października 2009 r.

„Aktywni zawodowo", to nowatorski w skali kraju program, realizowany wspólnie przez miasto i organizacje pozarządowe. Jego celem jest aktywizacja i ułatwienie powrotu na rynek pracy bezrobotnym, osobom z urazami psychicznymi lub niepełnosprawnym, a także osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

W ramach projektu tworzone są miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, które uzyskują dzięki temu nie tylko szansę zatrudnienia, własny dochód, ale również możliwość integracji społecznej.
Projekt uświadamia także społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mają nie tylko prawo do godnej pracy, ale również sprawdzają się w tej roli.

W kwietniu 2007 r. we współpracy z gdyńskim kołem Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym uruchomiono punkt kserograficzny w Urzędzie Miasta Gdyni. Obecnie pracuje w nim 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które wcześniej ukończyły warsztaty terapii zajęciowej.

Z kolei w październiku 2008 r. otworzono Bar Szkolny „Promyczek" przy ul. Morskiej 97. Prowadzi go Gdyńska Spółdzielnia Socjalna „PROMYK", powstała z inicjatywy gdyńskiego stowarzyszenia o tej samej nazwie. Za kwotę 820 tys. zł, którą wyłożyło miasto, bar został wyremontowany i wyposażony. Obecnie spółdzielnia zatrudnia w nim 24 osoby, w tym 21 niepełnosprawne. Bar cieszy się ogromną popularnością, wydając codziennie około tysiąca obiadów.

Działania realizowane przez miasto oraz gdyńskie organizacje pozarządowe stanowią element systemu, który ma na celu ograniczanie zjawiska wykluczenia społecznego. Jego częścią są warsztaty terapii zajęciowej dla 120 osób, przygotowujące uczestników do podjęcia pracy. Nagrodzone w konkursie przedsięwzięcia o charakterze gospodarczym to kolejny krok w budowaniu szerokiej oferty zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych.

Nagrodę w wysokości 120 tys. zł miasto zamierza przeznaczyć na utworzenie nowej spółdzielni socjalnej, w której zatrudnienie znajdą osoby niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem społecznym.

ikona

Najnowsze