Co nowego

Gdynia pioniersko walczy z cyberprzemocą

Czas na kolejny krok w zwalczaniu wirtualnej przemocy. Po zorganizowanym w połowie października „Tygodniu Walki z Cyberprzemocą", w środę 28 października 2015 r. gdyńscy radni, jako pierwsi w Polsce, przyjęli "Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy na lata 2015-2018". Skierowany on jest nie tylko do młodzieży i nauczycieli, ale przede wszystkim do rodziców.
 
Z raportu, jaki został przygotowany w ramach programu, jasno wynika, że jednym z większych problemów jest ogólna nieświadomość szkodliwości pewnych zachowań. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że na przykład publikowanie obraźliwych komentarzy i gróźb w mediach społecznościowych jest właśnie przejawem cyberprzemocy. Do tego dochodzą pomówienia, upokarzanie, pomówienia, czy kradzież tożsamości.
 
W przypadku tych zjawisk mówimy o syndromie ‘kabiny pilotów bombowca'. Załoga samolotu bombardującego miasto nie jest do końca świadoma skutków swojej działalności. Tak samo jest w przypadku osób ‘hejtujących' w sieci - tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni i podaje dane z przeprowadzonej w gdyńskich szkołach ankiety: 49% uczniów doświadczyło tego rodzaju przemocy, zaś 45,5% młodzieży przyznało się do samego „hejtowania". 68,4% uczniów przyznało, że ktoś robił zdjęcia bądź filmy z udziałem ucznia, jednakże nie miał na to zezwolenia. 23,7% młodzieży przyznało, że robiono im zdjęcia bądź filmy i zamieszczano je w Internecie, w celu ośmieszenia innej osoby.

Głównym celem programu jest wzrost świadomości zagrożeń w wirtualnym  świecie, popularyzowanie wiedzy o zjawisku, formach reagowania i możliwościach niesienia oraz otrzymania pomocy. Ważną rolę pełnią tu także rodzice, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, co ich pociechy robią podczas surfowania w Sieci. Co więcej, niesamowicie szybki postęp technologii powoduje, że część dorosłych w ogóle nie jest świadoma potencjalnych zagrożeń.
 
Już niebawem ruszy szeroka kampania informacyjna, która ma zwiększyć poziom wiedzy każdej potencjalnej ofiary cyberprzemocy o formie i miejscach, w których może uzyskać niezbędną pomoc. Działania zrealizowane zostaną w szczególności przez gdyński magistrat, szkoły i placówki oświatowe, świetlice socjoterapeutyczne i placówki opiekuńczo-wychowawcze.
 
Więcej informacji na temat akcji i programu dostępnych jest na stronie www.cyberprzemocgdynia.pl/.

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze