Co nowego

Gdynia najatrakcyjniejsza dla biznesu

Gdynia zwyciężyła w rankingu najbardziej atrakcyjnych dużych miast dla biznesu miesięcznika „Forbes.Gdynia zwyciężyła w rankingu najbardziej atrakcyjnych dużych miast dla biznesu miesięcznika „Forbes".  W rankingu dużych miast wzięto pod uwagę te liczące od 150 do 300 tys. mieszkańców. Gdynia pokonała m.in. Rzeszów (2 miejsce) i Toruń (3 miejsce).

Według danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej w 2010 r. w Gdyni pojawiło się 315 nowych spółek, a wskaźnik ich przyrostu na 1000 mieszkańców, który decydował o pozycji w rankingu, wyniósł 1,16. W 2010 r. w Gdyni zarejestrowano 51 firm z udziałem kapitału zagranicznego. W sumie w mieście funkcjonuje prawie tysiąc spółek z obcym kapitałem, co stanowi ok. 21% ogólnej liczby spółek handlowych w Gdyni.

Jako przykład może służyć Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT, który w 2010 r. osiągnął 26 mln dol. przychodu. W tym roku ma to być o blisko 30% więcej. Poza tym na początku 2011 r. rozpoczęła się realizacja dużego projektu modernizacyjnego, którego celem jest zwiększenie możliwości przeładunkowych. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z Portem Gdynia.

Coraz większe znaczenie ma Pomorski Park Naukowo-Technologicznego w Gdyni (PPNT), w którym firmy biotechnologiczne lokują biura, pracownie i laboratoria badawcze i „coraz częściej stają się wizytówką Gdyni". Obecnie działa tam ok. 100 przedsiębiorstw, przede wszystkim z branż informatycznej, elektronicznej i life science. W 2010 roku rozpoczęła się rozbudowa Parku, dzięki której w 2012 r. w PPNT rozpocznie działalność 300 nowych firm. Powstaną obiekty biurowo-laboratoryjne liczące 60 tys. m2. Wartość przedsięwzięcia wyniesie prawie 208 mln zł, z czego 137 mln pokryje dotacja unijna.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W rankingu prezydentów miast tygodnika „Newsweek" Wojciech Szczurek znalazł się w finałowej piętnastce, zajmując siódme miejsce.

Do 107 prezydentów największych miast wysłano ankietę, dzięki której oceniono ich aktywność w 2010 roku. Badano wskaźniki ekonomiczne w trudnym, kryzysowym okresie: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu i zdolność przyciągania inwestorów. Sprawdzono, jak prezydenci radzą sobie z problemami społecznymi, czy inwestują w kulturę, edukację, rekreację, sport. Oceniano również wynik w ostatnich wyborach samorządowych.

Na ankietę odpowiedziało 80 prezydentów, spośród których wybrano 25 najlepszych. Ostateczną listę piętnastu zwycięzców tygodnik ustalił wspólnie z prof. Krystyną Skarżyńską, psychologiem z PAN, SWPS i Marcinem Trzcińskim, byłym rzecznikiem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka, gabinecie, który reformował polską samorządność w 1999 r.

ikona

Najnowsze