Co nowego

Gdynia na targach ITB Berlin

Gdynia prezentowała się na największych w Europie targach turystycznych - ITB Berlin 2008, które odbyły się w dniach 5 - 9 marca 2008 r.  Oprócz Gdyni, województwo pomorskie było reprezentowane przez Gdańsk, Sopot, Malbork, Słupsk, Ustkę , Łebę, Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby i Pomorską Regionalną Organizacje Turystyczną.
 
Na targach ITB 2008, obejmujących powierzchnię 160 000 m2, wystawiała się w tym roku rekordowa liczba podmiotów turystycznych, mianowicie 11 147 wystawców z 186 krajów i regionów. Pomimo strajku berlińskiej komunikacji miejskiej organizatorzy wstępnie szacowali ilość odwiedzających na ubiegłorocznym poziomie, czyli ok. 180 000 osób, w tym ok. 105 000 osób z branży turystycznej. Targom towarzyszył największy na świecie turystyczny konwent "Market Trends & Innovations", obejmujący ponad 100 różnych spotkań i seminariów. Wzięło w nich udział ponad 9 000 osób, w tym ok. 300 mówców.
 
Osoby odwiedzające gdyńskie stoisko najczęściej pytały o noclegi, atrakcje turystyczne i ofertę SPA & Wellness. Wielką popularnością cieszyły się gdyńskie gadżety: długopisy, naklejki i lizaki oraz broszurki: „Spacerkiem po Gdyni" i mapa Gdyni. Najwięcej osób było w dni otwarte dla publiczności, tj. 8-9.03.2008, kiedy to rozdano ok. 800 szt. ulotek. Pozostałe materiały o Gdyni przekazano do oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie.  Swoistą ciekawostką była stosunkowo duża liczba Niemców pytających o statek „Wilhelm Gustloff"*, gdyż tydzień wcześniej w niemieckiej telewizji był o nim film, nakręcony w stylu „Titanica".

*MS Wilhelm Gustloff
- przed II wojną światową niemiecki statek pasażerski, flagowy statek wycieczkowy floty organizacji Kraft durch Freude (KdF).  Podczas wojny przekształcony w statek wojenny i włączony w skład Kriegsmarine służył jako okręt - baza okrętów podwodnych. Jako okręt wojskowy został użyty do ewakuacji niemieckiej ludności i żołnierzy (głównie z dywizji szkolnej okrętów podwodnych) z Gdyni przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Podczas tego rejsu, został zatopiony 30 stycznia 1945 r. na północ od Łeby. Niemieckie jednostki przybyłe na ratunek wydobyły z wody jedynie 838 żywych rozbitków. Według najnowszych badań niemieckich liczba ofiar mogła sięgnąć ponad 10 000 ludzi - była to prawdopodobnie największa tragedia morska w dziejach ludzkości.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Wilhelm_Gustloff

Gdynia na targach ITB Berlin 2008

 

ikona

Najnowsze