Co nowego

Gdynia na biało

Pierwszy etap prac przy ul. Kołłątaja 10. // fot. Rafał Kołsut

Pierwszy etap prac przy ul. Kołłątaja 10. // fot. Rafał Kołsut

Chcą uczynić blokowiska schludnymi i eleganckimi miejscami do mieszkania. Stowarzyszenie Traffic Design, bo o nim mowa, prezentuje kolejne projekty renowacji fasad gdyńskich bloków. Wizualną metamorfozę przejdą budynki przy ul. Kołłątaja i ul. Bema.

Mieszkańcy Grabówka zyskali kolejny, po bloku przy ul. Lelewela 7-9, budynek nawiązujący do historycznego koloru Gdyni. Bielą pokryła się część elewacji budynku przy ul.Kołłątaja 10 i na tym nie koniec.

-Realizacja obejmowała przygotowanie projektu wraz z kolorystyką dla trzech bloków przy ul. Kołłątaja. Obecnie ze względów technicznych i kosztowych odmalowano jedną ścianę szczytową oraz 1/4 elewacji od strony podwórka – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design – Projekt uwzględnia też takie detale jak kolorystyka garaży czy kolor barierek znajdujących się na tarasie, aby całość stanowiła spójny koncept – dodaje.

Nowy wizerunek zyskają również bloki przy ul. Kołłątaja 12 i 14. Jednak, ze względu na ograniczone środki z funduszu remontowego, terminy dalszych prac poznamy jesienią.

Wielkimi krokami natomiast zbliża się malowanie elewacji bloku przy ul. Bema 8.
- Wykonawca już właściwie od połowy maja może zacząć pracę. Teraz czekamy już tylko na decyzję administracyjną - mówi Lucyna Walczak z Zarządu Morskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Autorem projektów elewacji jest Jacek Wielebski, malarz, grafik i założyciel Stowarzyszenia Traffic Design.

„Zależy nam na odczarowaniu blokowisk”

Pomalowane na wszystkie kolory tęczy, często w odcieniu pastelowym — polskie blokowiska nie stanowią spójnych stylistycznie form. Walka o estetykę przestrzeni publicznej, a przede wszystkim zmiany sposobu postrzegania architektury z wielkiej płyty jest podstawą ostatnich działań stowarzyszenia.

- Zależy nam na odczarowaniu blokowisk. Często bowiem są one uznawane za gorsze miejsca do mieszkania albo wręcz stanowią źródło wstydu. Chcemy pokazać, że elewacje z wielkiej płyty nie muszą być kiczowate i przeładowane kolorem. Mogą one również być eleganckim i schludnym miejscem do mieszkania, lecz aby tak się stało, powinniśmy przestać udawać, że bloki są czymś, czym nie są np., aspirując różnymi dodanymi elementami, do pałacyków czy dworków szlacheckich – przekonuje Domańska.

Traffic Design jest organizacją pozarządową działająca na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej oraz edukacji kulturalnej i artystycznej. Wśród głośnych projektów zrealizowanych przez nich w 2017 r. należy wymienić m.in. odmalowanie bloku przy ul. Lelewela 7-9, metamorfozę budynku żłobka „Niezapominajka” i zrealizowaną ostatnio, w Warszawie, czwartą edycję projektu Re: design, w ramach którego powstało 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ.

ikona

Zobacz także

Najnowsze