Co nowego

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię

Filmy walczące o prestiż, uznanie jury i widzów, koncerty, wystawy, konferencje i emocjonujące dyskusje i debaty. Tak w skrócie można by określić święto polskiego kina, czyli rozpoczynający się w poniedziałek 24 maja 2010 r. Festiwal Polskich Filmów 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - logo 145x117Fabularnych. Jego 35. edycja startuje po raz pierwszy, ale już na stałe, wiosną. Na ucztę z dziesiątą muzą organizatorzy zapraszają do Multikina (ul. Waszyngtona 21). Co istotne - bogaty program przygotowano nie tylko dla „ludzi z branży", ale również dla szerokiej publiczności. W tych dniach Gdynia naprawdę żyje filmem!

W Konkursie Głównym wystartuje 20 filmów, w Konkursie Kina Niezależnego - 18, a w Konkursie Młodego Kina - 43. W Panoramie Polskiego Kina będzie można obejrzeć 15 filmów. Po raz kolejny gdyński festiwal stanie się miejscem debiutów - tym razem sześciu.

Już wiadomo, że Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości, otrzyma Janusz Morgenstern - reżyser, scenarzysta i producent, kierownik artystyczny Studia Perspektywa.

Na otwarcie 35. FPFF w Gdyni odbędzie się pokaz specjalny - najnowszy film Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski" - do tej pory wyświetlany jedynie podczas ostatniej wystawy EXPO w Szanghaju.

Z okazji jubileuszu ostatniego dnia festiwalu filmowcy zostaną uwiecznieni na wyjątkowej wielkoformatowej fotografii wykonanej w technice 3D (stereoskopowej - trójwymiarowej). Na pierwszym tego typu zdjęciu na świecie każdy będzie mógł się rozpoznać. Do „Rodzinnego zdjęcia Filmowców Polskich 3D" na specjalnie zaaranżowanej scenie na plaży na wysokości Muzeum Miasta Gdyni zapozują uczestnicy i goście festiwalu, wszyscy ci, którzy czują swoistą więź z polską kinematografią.

Uroczysta gala wręczenia statuetek 35. FPFF odbędzie się w sobotę 29 maja 2010 r. w gigantycznym namiocie na plaży w Śródmieściu Gdyni. Konstrukcja stanowi element największej modułowej przenośnej konstrukcji na świecie o nazwie Valhalla, która wpisana jest do Księgi Rekordów Guinessa. Choć namiot pomieści aż 1300 osób, to na pewno nie znajdą się w nim wszyscy festiwalowi widzowie, których liczbę szacuje się na blisko 50 tysięcy.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to tradycyjnie także imprezy towarzyszące. Wśród wydarzeń kulturalnych znajdą się m.in.:
- projekcje - Gdynia Dzieciom, Biografie niezwykłe, Top Ten Kraków, Nordic Watching, Retrospektywa Andrzeja Barańskiego, Short Waves, Polonica, Przegląd filmów norweskich, Przegląd filmów islandzkich;
- koncert - Jan Garbarek Group;
- wystawy - Malarstwo prof. Jerzego Mierzejewskiego, 35 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
 
Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących przygotowano projekcję z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji, a o osobach niesłyszących - z tłumaczeniem na język migowy.

Od 21 maja do 6 czerwca 2010 r. na Skwerze Kościuszki obejrzeć można plenerową wystawę zdjęć z filmu „Czarny czwartek". 19 fotografii przedstawia zarówno sceny z filmu, jak i pracę ekipy na planie. Ich autorami są trójmiejscy fotografowie, częściowo zawodowi, częściowo amatorzy, ale dla wszystkich fotografia jest pasją.

Szczegóły: www.festiwalgdynia.pl

ikona

Najnowsze