Co nowego

Gdynia Infobox nabrał kształtów

Gdynia Infobox nabrał kształtów. Pomnik Stefana Żeromskiego po zakończeniu budowy będzie lepiej eksponowany, fot. Krzysztof RomańskiGdynia Infobox nabrał kształtów. Na placu budowy jest już 65 kontenerów, z których stworzono szkielet budynku. Ciekawość spacerujących u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego wzbudza także wieża widokowa. Na jej szczycie zamontowano już taras widokowy, a stamtąd rozciąga się wspaniały widok na Skwer Kościuszki i morze.
 

Gdynia Infobox będzie spełniał głównie funkcję informacyjną. Ważną w kontekście tego, co w Gdyni wydarzy się w najbliższych latach. A działo się będzie sporo. Na terenach poprzemysłowych - na molo Rybackim (terenie, który kiedyś użytkował Dalmor) czy obszarze po Stoczni Nauta (w związku z jej przeniesieniem na tereny po Stoczni Gdynia) powstanie praktycznie nowe centrum Gdyni. W 2013 roku ruszy budowa głównej siedziby NORDEA Bank Polska i hotelu Courtyard by Marriott między Gemini a Sea Towers. Zmieni się też samo Gemini, a nieopodal powstanie Forum Kultury. Rozpoczynają się prace nad Pomorską Koleją Metropolitalną, a na terenach Gdyni-Zachód powstają nowe osiedla i infrastruktura miejska. O tym wszystkim będzie w nowoczesny i przystępny sposób informował Gdynia Infobox. Tak dzieje się na całym świecie w miastach, które rewitalizują duże obszary poprzemysłowe (tak było w Berlinie i Londynie, tak jest w Hamburgu). Tam również infoboxy tworzy się z kontenerów i Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, wpisuje się w ten swoisty architektoniczny trend.
 


Realizowana budowa to jednak nie tylko budynek Gdynia Infobox. To także rewitalizacja całego skweru, popularnie zwanego skwerem Żeromskiego. Potencjał tego terenu od lat nie był wykorzystywany. Z powodu skomplikowanych kwestii własnościowych, przez lata nic tam nie można było zbudować. A to przecież teren w doskonałej lokalizacji - przy głównej ulicy w mieście.
 
Gdynia Infobox nie jest docelową zabudową w tym miejscu. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam zabudowę stałą, nawiązując do stanu przedwojennego. Za kilka lat, być może stanie tam kamienica, natomiast kontenery będzie można, w razie potrzeby, użyć do innych celów.
                                                                                                                               
Dzięki budowie Infoboxu i aranżacji terenu wokół, skwer ma szansę stać się miejscem spotkań - swego rodzaju gdyńskim rynkiem. Do tego predestynuje go lokalizacja na przecięciu głównych ulic Gdyni. To będzie przyjazna, zielona i nowoczesna przestrzeń, godna centrum dużego miasta. Miejsce obywatelskiej rozmowy na ważne dla miasta tematy, ale też przestrzeń, w której można usiąść na trawie, odpocząć, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi czy pobawić się z dziećmi. Co ważne, skwer nie straci charakteru zielonej oazy w mieście. Zieleń zostanie na nowo zaaranżowana i grać będzie tam jedną z głównych ról. Lepszą ekspozycję, właściwą wielkiej postaci, mieć będzie pomnik patrona miejsca - Stefana Żeromskiego.
 
Gdynia Infobox to jedynie element całości inwestycji, w skład której wchodzi 22-metrowa wieża widokowa, kawiarnia, centrum aktywności kulturalnej, mała architektura, nowa wiata przystankowa, imponująca aranżacja zieleni, iluminacja, ale też miejsca parkingowe czy toalety miejskie.

Gdynia Infobox nabrał kształtów, fot. Krzysztof Romański

Gdynia Infobox nabrał kształtów.Montaż tarasu widokowego Panoramium, fot. Mateusz Skowronek

Gdynia Infobox nabrał kształtów, fot. Mateusz Skowronek

Gdynia Infobox nabrał kształtów, fot. Krzysztof Romański

Gdynia Infobox nabrał kształtów, fot. Mateusz Skowronek

Gdynia Infobox nabrał kształtów, fot. Krzysztof Romański

Gdynia Infobox nabrał kształtów. Zarys budynku głównego, fot. Krzysztof Romański

fot. Krzysztof Romański i Mateusz Skowronek

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze