Co nowego

Gdynia ekologiczna

Od dzś do niedzieli 23 września 2007 r. mieszkańcy Gdyni sprzątają swoje miasto w ramach kończącego się w ten weekend „Tygodnia ekologicznego". Gmina Gdynia zapewnia worki, rękawice oraz odebranie wszystkich zebranych odpadów z miejsc wskazanych przez sprzątających.

Uczestnicy imprez, zwłaszcza konkursów odbywających się w Tygodniu Ekologicznym, także czytelnicy Echa Miasta w Gdyni, mogą liczyć na upominek - torbę ekologiczną z tkaniny - z hasłem: "Gdynia ekologiczna". Torby z własnym logo przygotował także OPEC Gdynia Sp. z o.o. W czwartek 20.09 torby dołączone były do bezpłatnej gazety "Echo Miasta", zaś 22.09 rozdawane będą do wyczerpania zapasów klientom sklepu Real. Przez cały tydzień można je także dostać w Punkcie Obsługi Klienta ZKM w Gdyni przy ul. Władysława IV. Torby ekologiczne z logo "Wzgórze" dla swoich klientów przygotowało także Centrum Handlowe "Wzgórze" i rozda je w sobotę 22.09.

Natomiast 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Gdynia więc zachęca zmotoryzowanych do korzystania z alternatywnych środków transportu (komunikacji miejskiej, rowerów). Osoby, które tego dnia na zakupy do Centrum Handlowego „Wzgórze" przyjadą na rowerach będą mogły zostawić swój jednoślad na bezpłatnym, dozorowanym parkingu, a pierwszych 150 rowerzystów otrzyma mapki rowerowe Gdyni.

W Dniu Bez Samochodu Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. SKM proponuje zaś wszystkim posiadaczom samochodów, motocykli, skuterów, którzy zrezygnują z poruszania się tymi środkami lokomocji, zakupienie jednorazowego biletu SKM w cenie 1 grosza - na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego (polisy ubezpieczeniowej OC).

W ramach tej kampanii Urząd Miasta wraz z ZKM zorganizował również konkurs dla posiadaczy biletów miesięcznych imiennych. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Gdyni i Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, dokonała wyboru najciekawszych odpowiedzi złożonych w konkursie z okazji Światowego Dnia bez Samochodu. Warunkiem wzięcia udziału w zabawie było podanie trzech powodów, dlaczego warto podróżować środkami komunikacji miejskiej.

Zgodnie z regulaminem konkursu wylosowanych zostało dziesięciu zwyciężców:
1. Władysława Andrzejewska-Kessler
2. Przemysław Berdyszak
3. Sylwester Górowski
4. Gabriela Kamińska
5. Sławomir Lis
6. Hanna Majka
7. Dorota Marciniak
8. Bernard Rulaff
9. Karolina Szmytkowska
10. M. Zawadzka.

Wszystkich zwycięzców zapraszamy po odbiór nagród, którymi są miesięczne bilety imienne ZKM w Gdyni na październik 2007 r. ważne na linie zwykłe pospieszne i nocne w całej sieci ZKM w Gdyni oraz komplety upominków przygotowanych przez Miasto Gdynia. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas poniedziałkowej (24 września 2007 r.) konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni w sali 105 o godz. 10.00. Osoby, które nie będą mogły przybyć do ratusza zapraszamy po odbiór nagród do sekretariatu siedziby ZKM w Gdyni przy ul. Zakręt do Oksywia 10, od wtorku, 25 września, w godzinach 8.00-15.00.
Podczas odbioru nagród prosimy mieć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.

Zgodnie z obietnicą prezentujemy także wybrane z najciekawszych odpowiedzi udzielone w konkursie.

Warto podróżować środkami komunikacji miejskiej, ponieważ:

• Gdy autobusem podróżujesz
Mniej korków powodujesz.
Gdy zaś do trolejbusu wsiadasz
Stężenie spalin w powietrzu spada.
A oprócz tego - ważne dla wielu -
Nie musisz bać się o dziury w portfelu.

• Są przyjazne dla pasażerów.

• Przejazd bardziej bezpieczny, gwarancja dotarcia na czas.

• Więcej pasażerów, to więcej pieniędzy na nowy tabor.

• Można spokojnie podziwiać uroki trasy lub zagłębić się w lekturze, a nawet uciąć sobie drzemkę. Jazda trolejbusami i autobusami staje się coraz bardziej komfortowa.

• Daje nam super odczucie, że działamy ekologicznie, zgodnie z duchem czasu - w ochronie środowiska naturalnego. Gdyby udało się przekonać do takich zachowań większą część mieszkańców Gdyni, zmniejszyłyby się zapewne, nie tylko tak uciążliwe korki, ale także poprawiłaby się jakość wdychanego przez nas i nasze dzieci powietrza.

• Nie jesteśmy uwiązani do zaparkowanego w mieście samochodu - wysiadamy z autobusu, odwiedzamy kolejne sklepy, nie martwiąc się, że oddalamy się od samochodu.

• Bilet miesięczny jest tańszy niż utrzymanie samochodu.

• Przeważnie przystanki usytuowane są dalej niż parking pod blokiem, więc mamy więcej ruchu, a to na pewno może wyjść tylko na zdrowie.

• Zacieśniają się więzi międzyludzkie (uśmiech zawsze mile widziany na twarzach współpasażerów).

• Poznaje się ludzi, ich życie i problemy. Mogę oglądać jak Gdynia się rozwija i jakim jest pięknym miastem.

• Każda podróż jest inna, nigdy nie wiadomo kogo się spotka. Może okazać się, że będzie to osoba, z którą spędzisz resztę życia, będzie przyjacielem lub też dobrym znajomym.

• Nie trzeba martwić się jak w przypadku samochodów: czy zapali, złapie gumę, nie znajdzie miejsca do parkowania, zabraknie benzyny.

• U Was jest zawsze sucho, zawsze czysto, zawsze pewnie.

• Oczywiście nie możemy zapomnieć o wpływie spalin na nasze zdrowie, pogodę i samopoczucie.(...) Ceny samochodów spadają, ilość ich na drogach rośnie, tworzą się zatory, trzeba budować kolejne drogi, stare odnawiać i poszerzać, co wiąże się z poważnymi kosztami i oczywiście zwiększeniem korków. (...) Korki rosną, zwiększa się dziura ozonowa, zmienia się pogoda, pojawiają się niespotykane w naszym klimacie zjawiska pogodowe.(...).

Przypominamy o trwającej na Skwerze Kościuszki wystawie Ekologia w obiektywie.

Warto także przypomnieć o finansowanych przez Gminę Gdynia bezpłatnych zbiórkach odpadów wielkogabarytowych tzw. „wystawkach”. Odbywają się one dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Ich organizatorem jest Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Poniżej harmonogram najbliższych zbiórek:

22 września - Pogórze, Obłuże, Oksywie, Babie Doły
29 września - Wzg. Św. Maksymiliana, Redowo, Witomino - Radiostacja, Witomino - Leśniczówka, Chwarzno - Wiczlino
6 października - Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie - Demptowo, Grabówek, Leszczynki

Wszystkie zbiórki prowadzone są wyłącznie w wyznaczonym dniu do godz. 12.00!!! Odpady prosimy wystawiać przed posesję, na chodniku przy krawężniku, ale w miejscu nieutrudniającym ruchu drogowego i umożliwiającym ich załadunek.

Ponadto informujemy, że w trakcie „wystawek” firmy wywozowe (P.R.S.P. Sanipor i P.P.U. Metalpol) nie odbiorą odpadów innych niż wielkogabarytowe.

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy:

- zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, pralki, kuchenki, piecyki, armatura sanitarna),

- sprzęt elektroniczny (telewizory, radia, komputery, odkurzacze),

- stare meble,

- stolarkę budowlaną (okna, drzwi – pojedyncze sztuki),

- inne przedmioty o dużych rozmiarach (dywany, wykładziny, kartony).

Wszelkie zapytania, problemy związane szczególnie z gospodarką odpadami prosimy kierować na adres:

• Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, ul. Konwaliowa 1, 81-651 Gdynia, tel. (058) 624 66 11, e-mail: dgo@kzg.pl, strona: www.kzg.pl

• P.R.S.P. SANIPOR, ul. Sportowa 8, 81-300 Gdynia, tel. (058) 660 96 20, 623 83 93

• P.P.U. METALPOL, ul. Tatrzańska 11, 84-320 Rumia, tel. (058) 671 52 25.


Przeczytaj również:

Precz z plastikowymi torbami - Gazeta Wyborcza Trójmiasto

  • ikonaOpublikowano: 18.09.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Marek Grześ

ikona

Najnowsze