Co nowego

Gdynia dla gospodarki niskoemisyjnej

Ekologiczne dotacje, wprowadzanie dobrych praktyk, zachęcanie do ekologicznego trybu życia, termomodernizacja budynków, nowoczesne środki komunikacji i ciągłe udoskonalanie źródeł energii. Na tym skupiała i nadal skupia się Gdynia, prowadząc działania planu gospodarki niskoemisyjnej w latach 2015-2020.



Do poprawy środowiska przyczynia się doskonalenie budynków użyteczności publicznej. Wśród nich, priorytetowe miejsce zajmują szkoły. Podczas prac wykorzystywane są technologiczne rozwiązania, w tym montaż korzystnych dla środowiska źródeł ciepła. Poddawanie obiektów termomodernizacji zmniejsza roczne zużycie energii pierwotnej. Ponadto w ramach przyznawanych przez miasto dotacji na zmianę źródła ogrzewania i montaż odnawialnych źródeł energii w latach 2015-16 łącznie zawarto 137 umów na kwotę 556 907,01 zł. Do ograniczenia niskiej emisji przyczynia się likwidacja lokalnych węglowych źródeł ciepła, budowa i rozbudowa sprawnej sieci ciepłowniczej. Pozytywny wpływ ma także montaż ledowego oświetlenia na ulicach, które spełnia normy związane z efektywnością energetyczną.

 

Pod koniec lipca tego roku zostaną zakończone prace związane z wybudowaniem trzech przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy linii kolejowej 201: Gdańsk Osowa, Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion – w zakresie przystanków Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion, a także przebudowa układu torowego linii kolejowej nr 201 na wysokości nowo projektowanych przystanków Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion wraz z budową urządzeń zapewniających bezpieczną obsługę podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Na plus działa także liczba wybudowanych obiektów „Parkuj i jedź”. Wpływ na gospodarkę ma również liczba zakupionych i zmodernizowanych jednostek taboru komunikacji miejskiej, a to ma bardzo duży wpływ na komfort podróżowania.

 

Do 31 października zostanie wdrożony system „InvisoLite”. Jest to system informatyczny służący do monitorowania budynków gminnych pod względem zużycia energii. Będzie obejmował ok. 870 punktów poboru energii elektrycznej, ok. 100 punktów poboru gazu, ok. 500 punktów poboru wody, około 450 budynków. System usprawni i uporządkuje działania miasta. System zgromadzi wprowadzane dane związane z opłatami za media, co pozwoli na analizę zużycia poszczególnych mediów i ponoszonych kosztów. Następnie będzie możliwe podjęcie działań, które spowodują obniżenie kosztów utrzymania obiektów gminnych. System ma być przydatny w przygotowaniu grupowych zakupów energii elektrycznej, gazu, wniosków o dofinansowanie inwestycji, analizie danych z monitoringu zużycia mediów, zarządzaniu przedsięwzięciami poprawy efektywności energetycznej i zarządzaniu majątkiem miasta.
 

Z obszernym raportem można się zapoznać pod tym linkiem.

ikona

Najnowsze