Co nowego

Święto designu #wGdyni

Gdynia Design Days to wystawy, warsztaty i wykłady

Gdynia Design Days to wystawy, warsztaty i wykłady

Już w piątek, 6 lipca, wystartuje letni festiwal designu. To będzie 10 dni inspirujących wystaw, spotkań, warsztatów i wykładów dla miłośników projektowania oraz dekoracji. Chodzi o Gdynia Design Days. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest ERROR. 

Gdynia Design Days to wydarzenie skierowane do młodych przedsiębiorców i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Co roku przyciąga też do naszego miasta profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania. Tegoroczna 11. edycja festiwalu ma charakter międzynarodowy. Współtworzy go 150 osób z Polski z zagranicy, w tym eksperci ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. A na wystawach będzie można zobaczyć produkty z niemal całego świata. W programie znalazły się także anglojęzyczne zajęcia.
 
Hasłem przewodnim tegorocznego Gdynia Design Days jest ERROR - błąd spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Wyrażenie to odwołuje się też do łacińskiego czasownika i mówi o wędrowaniu, poszukiwaniu nowych możliwości oraz rozwiązań. Celem tej edycji będzie próba odpowiedzenia na pytanie czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu oraz prostota może być kluczem do sukcesu?



Gdynia Design Days potrwa 10 dni. Rozpocznie się już w najbliższy piątek, 6 lipca, od wernisażu wszystkich festiwalowych wystaw. Wydarzenie potrwa do 15 lipca. Festiwalowe centrum będzie się znajdować w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W ramach festiwalu przedstawimy ponad 20 wystaw kuratorskich i 120 merytorycznych  wydarzeń. Wystawa główna  odnosi się do hasła przewodniego. To „ERROR. Czy chcesz kontynuować?”. Prezentuje przedmioty w relacjach z człowiekiem. Mówimy tam o fascynacji technologią, ale także o momencie, w którym musimy odejść od naszych urządzeń. Pokazujemy też produkty, które mają za zadanie odciągnąć nas od technologii i cyfrowej codzienności – mówi Paulina Kisiel, kierownik festiwalu.

Kuratorem wystawy głównej jest Izabela Bołoz. Towarzyszy jej, przygotowana przez Dorotę Stępniak, wystawa „Overload / Przeładowanie”.  O tym jak projektować w dobie zmian klimatycznych i konfliktów opowie natomiast wystawa „Empatia, teraz!”, której kuratorem będzie Michał Bachowski. Będzie też można zobaczyć możliwości nowych, ekologicznych materiałów opracowanych w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. To wszystko na wystawie „(Nie)ożywione” przygotowanej przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Karola Murlaka. Uczestnicy festiwalu  dowiedzą się także jak wykorzystywać innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „MyHand” to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3d do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty.



Gdynia Design Days to nie tylko wystawy, ale też różnego rodzaju wydarzenia. Są przeznaczone głównie dla osób zainteresowanych konkretnym zagadnieniem. Z myślą o nich przygotowano bloki tematyczne, które skupiają się wokół pięciu tematów:  ERROR, wzornictwa, grafiki, mody, miasta i architektury oraz wnętrz.

– Co roku staramy się, żeby program merytoryczny był coraz bogatszy. Kontynuujemy cykl bloki. Ma on formę wykładów i warsztatów. Codziennie są one dedykowane innej branży projektowej. Rozpoczynamy je 8 lipca od przewodniego hasła ERROR. Będzie można posłuchać wykładu, w którym przedstawione zostaną dwa spojrzenia na ten temat przewodni i kryzys kulturowo-mediowy. Kolejne dni to cykle przygotowane dla projektantów wzornictwa, architektów czy dekoratorów wnętrz. Po południu odbywać się będą warsztaty dla profesjonalistów, a wieczorem otwarte wykłady, w którym uczestniczyć mogą wszyscy – mówi Ewa Chudecka, producent wydarzeń.

Nie zabraknie również wydarzeń łączących design z biznesem. Przedsiębiorcy chcący nawiązać relacje z projektantami będą mogli skorzystać z pakietu szkoleniowego „Design językiem Biznesu”. Będzie też cyklu wykładów i warsztatów „Stwórz i Sprzedaj”. Jest on przeznaczony dla twórców, chcących z sukcesem wprowadzić swoje produkty na rynek. W jego ramach uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze wskazówek m.in. Magdy Przelaskowskiej z zespołu Google oraz Dariusza Puzyrkiewicza, współautora „Biblii e-Biznesu”.

Wśród festiwalowych atrakcji znajdą się także m.in.: letni warsztat porcelany, wykład o zarządzaniu kryzysem marki, czy warsztat hand made, podczas którego tworzone będą indywidualne projekty plecionych dywanów z tkanin z odzysku. 10 lipca, w gdyńskim InfoBoksie, odbędzie się debata pod hasłem „Rzeczy z umiarem”. Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni i Maria Piradoff-Link – kustoszka Mini Muzeum Bankowiec będą się podczas niej zastanawiać, dlaczego pożądane, nowoczesne i modne hity trafiają do lamusa. A 11 lipca zaplanowano spacer historyczny  prezentujący twórczą stronę Gdyni. Będzie można podczas niego modernistyczną architekturę naszego miasta, morskie pejzaże i portowe tereny.

Gdynia Design Days to wydarzenie dla całej rodziny. Najmłodsi i ci nieco starsi będą mogli przyjrzeć się wystawie dedykowanej dziecięcej wrażliwości. To „A kuku. Ilustrowane historie”. Składa się z 15 prac najlepszych polskich rysowników. Pokaże różnorodność i talent grafików i twórców ilustracji. Każdego dnia na festiwalu, dzieci będą mogły też wziąć udział w warsztatach rozwijających umiejętności manualne i wyobraźnię. Zbudują miasto z Lego czy port z tektury. Będą mogły stać się też młodymi innowatorami i samodzielnie zaprojektować meble i gry dla osób z niepełnosprawnościami. Najmłodsi poznają także możliwości nowych technologii podczas warsztatów z technik multimedialnych.

Punktem spotkań towarzyskich i wymiany spostrzeżeń podczas tegorocznego Gdynia Design Days będzie Strefa Spotkań ulokowana w prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Różnego rodzaju festiwalowe aktywności będą się jednak odbywać także w innych miejscach.

W Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć wystawę prac Karola Śliwki, która pokazuje jak wpływał on wizualnie na nasz świat. A Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zamieni się w Dom Idei. To miejsce, gdzie będą prezentowane wystawy, we współpracy z artystami i producentami mebli – wymienia Kisiel.

Poszukujący relaksu powinni się udać do Parku Rady Europy, gdzie stanie Terminal Designu. Tam będzie można dowiedzieć się wszystkiego o festiwalu i zobaczyć dobrze zaprojektowane meble polskich projektantów.  Natomiast aktywni uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w pięciokilometrowym biegu Design Parkrun wzdłuż bulwaru Nadmorskiego. 7 i 8 lipca warto wybrać się do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie na fanów rzeczy dobrze zaprojektowanych, czekać będą targi designu Gdynia Design Days <3 BAKALIE.

Na wystawy i wykłady wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty trzeba się zapisać.

fot. facebook.com/GdyniaDesignDays

Pełen program tegorocznego Gdynia Design Days jest dostępny na stronie internetowej www.gdyniadesigndays.eu.

  • ikonaOpublikowano: 03.07.2018 08:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.07.2018 08:07
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze