Co nowego

Gaudeamus w... kinie!

Po raz pierwszy w nowej siedzibie rok akademicki rozpoczną studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W czwartek 1 października 2015 roku wysłuchali wykładu inauguracyjnego i zobaczyli etiudę szkolną Miłosza Sakowskiego - film pt. „Dzień Babci" z Anną Dymną w roli głównej. Uroczystość odbyła się w sali Warszawa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego, która tego dnia spełni funkcję szkolnej auli. Wykład inauguracyjny wygłosił reżyser Robert Gliński - współtwórca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autor jej programu nauczania.
 
Obecnie na drugim roku reżyserii kształci się 10 studentów. Wraz zaproszonymi gośćmi inauguracji obejrzeli oni film dyplomowy Miłosza Sakowskiego, absolwenta GSF, czyli obsypany nagrodami „Dzień Babci". Obraz nakręcony w Gdyni, w którym tytułową rolę zagrała Anna Dymna, otrzymał między innymi Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina podczas zakończonego niedawno 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wcześniej wygrał również Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym, a także konkurs „World Shorts & Short Anima" w ramach Sopot Film Festival.
 
Gdyńska Szkoła Filmowa to profesjonalny ośrodek edukacji, który już od 2010 roku kształci studentów na wydziale reżyserii. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych w semestrze. Rekrutacja odbywa się co dwa lata. Szkołę ukończyło dotąd 15 osób. Nabór na rok akademicki 2016/2017 zaplanowano na luty/marzec przyszłego roku. W minionych latach na jedno miejsce zgłaszało się nawet dziesięciu kandydatów.
 

Reżyserzy, filmoznawcy, producenci

 
Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim w 2014 roku Gdyńska Szkoła Filmowa utworzyła kierunek „Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej". Z kolei w październiku 2015 roku 25 słuchaczy rozpocznie naukę w ramach studium produkcji form audiowizualnych. Zajęcia praktyczne i teoretyczne obejmą tematykę produkcji telewizyjnej, filmowej oraz reklamy i  gier. Ten nowy projekt GSF będzie realizowany we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów.
 
Wśród wykładowców GSF są czołowi polscy reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy filmowi, montażyści, producenci i teoretycy filmu: Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, Filip Marczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar, Leszek Starzyński.
 

Z Gdyni na filmowy świat

 
Filmy dyplomowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, już od pierwszego rocznika, odnosiły sukcesy na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Otrzymały łącznie kilkadziesiąt wyróżnień i nagród. Najbardziej utytułowane obrazy to „Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego oraz „Olena" w reż. Elżbiety Benkowskiej - pierwszy krótkometrażowy film fabularny w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowano do konkursu głównego krótkich filmów w Cannes.
 
Łukasz Ostalski i Elżbieta Benkowska, absolwenci pierwszego rocznika GSF, w 2015 roku zadebiutowali w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokazali w nim film „Nowy Świat", zrealizowany wspólnie z Michałem Wawrzeckim, opowiadający o losach trójki imigrantów rozpoczynających w Polsce nowe życie. 

 

Szkoła nie tylko dla studentów

 
Gdyńska Szkoła Filmowa nowy rok akademicki inauguruje już w siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego, otwartego uroczyście 13 września 2015 roku. W nowym miejscu dysponuje nie tylko nowoczesnymi salami wykładowymi, ale też świetnie wyposażonymi studiami filmowym, montażowym i dźwiękowym oraz pracownią fotograficzną, biblioteką i filmoteką.
 
Z tego samego, profesjonalnego zaplecza korzystać będą uczestnicy zajęć edukacyjnych, jakie od października rozpoczynają się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Są wśród nich te najbardziej prestiżowe Pomorskie Warsztaty Filmowe, organizowane w Gdyni już od 2006 roku.
 
Z myślą o osobach dorosłych, które chcą zdobyć praktyczne umiejętności w dziedzinach związanych z filmem, cyklicznie będą się odbywać również Gdyńskie Warsztaty Operatorskie i Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe. Z kolei uczniowie wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni i Pomorza zostaną zaproszeni do udziału w projekcie pt. Akcja! Szkolne Warsztaty Filmowe. 
 

ikona

Najnowsze