Co nowego

Galiony Gdyńskie wręczone artystom

18 maja 2011 r. w Hotelu Nadmorskim odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Artystycznych Prezydenta Gdyni - Galion Gdyński za rok 2010. Przy standardach jazzowych w doskonałym wykonaniu zespołu Przemysława Dyakowskiego nagrody odebrali:
w kategorii działalność artystyczna - Wojciech Kościelniak - aktor, reżyser teatralny, przede wszystkim jednak jeden z najciekawszych polskich reżyserów musicalowych. W latach 1988-2001 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, będąc jednocześnie wykładowcą wrocławskiej PWST. W latach 2001-06 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego - Operetki Wrocławskiej, który w tym czasie zmienił nazwę na Teatr Muzyczny Capitol. Reżyser „Lalki", za którą został nominowany do Paszportu "Polityki" i za którą otrzymał nagrodę Sztorm roku 2010 Gazety Wyborczej Trójmiasto. „Lalka" znalazła się w szóstce wspaniałych roku 2010 tygodnika „Przekrój.
w kategorii upowszechnianie kultury - Krzysztof Dąbrowski - aktor, wokalista i konferansjer, absolwent Studia Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, wokalistyki w Moenchengladbach w Niemczech oraz klasy śpiewu barokowego w „Lemmensinstituut" w Leuven (Belgia). Od prawie dwudziestu lat jest inicjatorem, a zarazem organizatorem znacznej części koncertów muzyki klasycznej w Gdyni, przede wszystkim: Festiwalu Muzyki Sakralnej, Niedzieli Melomana oraz Letnich Koncertów Muzyki Promenadowej na Kamiennej Górze.
w kategorii mecenat kultury - Iberia Motor Company S.A. - wieloletni partner Gdyni i mecenas wyjątkowego wydarzenia na mapie polskich wydarzeń kulturalnych, jakim jest Ladies' Jazz Festival by Seat.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni przyznawana jest od 1996 r. - od 2006 r. pod nazwą „Galion Gdyński". Otrzymują ją wyróżniający się twórcy związani ze środowiskiem gdyńskim bądź prezentujący swoje dokonania na terenie Gdyni. Przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w organizowaniu i wspieraniu życia kulturalnego w mieście i promowaniu gdyńskiej kultury. Nazwa nagrody - Galion - oznacza ozdobę dziobowa stosowana na starych, dużych żaglowcach, w postaci okazałej rzeźby umieszczonej pod bukszprytem. Była to rzeźba drewniana, często polichromowana. Zwykle przedstawiała postać ludzką, zwierzęcą lub inne wymyślone stworzenie, i nawiązywała do nazwy jednostki.

ikona

Najnowsze