Co nowego

Galiony 2011 przyznane

Piotr Szabliński, Eugeniusz Krzysztof Kujawski, Blues Club i OPEC Sp. z o.o. otrzymali nagrody artystyczne Prezydenta Gdyni Galion za rok 2011. Uroczystość odbyła się w środę 16 maja 2012 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Nagrody przyznała kapituła w składzie: przewodniczący Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, członkowie: Anna Białek, Włodzimierz Grzechnik, Karin Moder, Beata Łęgowska, Roman Perucki, Larry Okey Ugwu, Małgorzata Żerwe.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA nagrodę otrzymał Piotr Szabliński za wizjonerskie realizacje scenograficzne.
 
Piotr Szabliński to gdynianin, wybitny artysta grafik, animator efektów specjalnych, od 15 lat jeden z najważniejszych realizatorów scenografii produkcji telewizyjnych. Zajmuje się również reżyserią postaci oraz scen motion capture i keyframe edition. Jest prekursorem wykorzystywania i tworzenia projekcji scenograficznych oraz graficznych efektów specjalnych na polskiej scenie telewizyjnej. Tworzy obecnie i realizuje trójwymiarowe efekty specjalne i animacje na potrzeby telewizji, kina, teatru oraz wielkoformatowych widowisk na żywo.
Ważniejsze realizacje: wizualizacje i instalacje m.in.: TOP TRENDY 2011, koncert Basi Trzetrzelewskiej, koncert AFROMENTAL i Afro Carnaval w ramach Zlotu Żaglowców; realizacja video-mapping i inne realizacje – wizualizacje; realizacja spotów reklamowych dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; realizacja video-mapping telewizje międzynarodowe oraz wiele innych festiwali, programów i widowisk telewizyjnych. Współpracuje z czołowymi zespołami polskiej sceny rozrywkowej.

Nominowani do tej nagrody był także  Bartosz Mikołajczyk oraz aktorki Teatru Muzycznego, występujące w spektaklu „Tango Nuevo”: Renia Gosławska, Magdalena Smuk i Agnieszka Pawlak.

Blues Club za 10 lat konsekwentnego zaszczepiania miłości do bluesa otrzymał nagrodę w kategorii UPOWSZECHNIANIE KULTURY.
 
Blues Club to przede wszystkim prężnie działająca scena muzyczna i enklawa muzyki bluesowej, budująca wrażliwość muzyczną i dobry smak w środowisku trójmiejskim. Wydarzenia odbywające się w Klubie cieszą się dużym uznaniem zarówno społeczności lokalnej jak i mediów, każdorazowo gromadząc liczną publiczność. Podczas dziesięciu lat intensywnej działalności Blues Club zyskał wierne grono odbiorców, co znacząco wpływa na wysoką frekwencję podczas imprez. W Blues Clubie odbywają się koncerty bluesowe, konkurs młodych talentów „Gitariada”, „Przegląd Zespołów Jazzowo-Bluesowych”, warsztaty gitarowe, muzyczne oraz harmonijkowe. Wizytówką klubu jest Blues Festiwal, który cieszy się popularnością w całym kraju oraz poza granicami.

Nominowani do tej nagrody były także Księgarnia Vademecum i Cafe Anioł.

Za MECENAT KULTURY nagroda przypadła Okręgowemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – za nieustanne ogrzewanie kultury teatralnej w Gdyni.

OPEC od wielu lat, systematycznie wspiera działania Teatru Miejskiego w Gdyni, angażując się w przedsięwzięcia artystyczne, a zwłaszcza edukacyjne odbywające się nie tylko w siedzibie Teatru Miejskiego, ale także na jedynej takiej w Polsce scenie teatralnej, jaką jest Scena Letnia na plaży w Orłowie. W sytuacji, w której znajduje się obecnie kultura, a teatry repertuarowe szczególnie, nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania placówki artystycznej bez finansowego wsparcia. Bez mecenatu OPEC, Teatr Miejski nie byłby w stanie realizować, w takim stopniu, swoich planów artystycznych.
Nominowane były Energa SA i Lotos S.A.

Nagrodę specjalną za CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ ARTYSTYCZNYCH otrzymał Eugeniusz Krzysztof Kujawski

Eugeniusz Krzysztof KujawskiEugeniusz Krzysztof Kujawski od 1999 roku pracuje w Teatrze Miejskim, wybitna osobowość sceniczna, odtwórca ponad dwustu ról teatralnych i blisko stu filmowych, wspaniały aktor, który swoją niezwykłą charyzmą przez kilkadziesiąt lat nieprzerwanie wpływał i wpływa na jakość artystyczną gdyńskich premier. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w spektaklach: Operetka (Profesor) i Trans- Atlantyk (Ojciec) w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Romeo i Julia (Capuletti), Mewa (Szamrajew) w reżyserii Julii Wernio, Wizyta starszej Pani (Burmistrz) w reżyserii Jacka Bunscha. W sztuce Ingmara Villqista Kompozycja w słońcu (jako Pan Heizig) stworzył niezwykle przejmującą kreację, która zdobyła uznanie widzów i krytyki. Kilka lat temu zmierzył się z jedną z najtrudniejszych ról teatralnych, jako Krupp w Ostatniej taśmie Samuela Becketta stał się apoteozą dokonującego rozrachunku z własnym życiem rozgoryczonego, niespełnionego artysty.
Obecnie widzowie Teatru Miejskiego mają przyjemność podziwiać go m.in. w Piaf oraz w najnowszej premierze Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Laureaci nagrody artystycznej Galion 2011 z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem

  • ikonaOpublikowano: 17.05.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze