Co nowego

Finał IV konkursu 'Gdynia bez barier'

Uroczysta gala z wręczeniem nagród, ogólnopolska konferencja,
wystawa obrazów Stanisława Kmiecika, koncert grupy integracyjnej 'Bogu' zakończyły IV edycję konkursu 'Gdynia bez barier'. Jego przesłaniem jest dostrzeżenie osób i instytucji, których dobre pomysły czy wprowadzane w życie udogodnienia, pomogły przełamać stereotypy myślenia o niepełnosprawności. W konkursie nagradzane są inicjatywy mające na celu likwidację barier architektonicznych tzw. trzech schodów, komunikacyjnych, ale i społecznych, które najmocniej izolują osoby niepełnosprawne od normalnego życia.

Dzisiaj w Teatrze Muzycznym poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Medale 'Gdyni bez barier' otrzymali:

  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON
    Istnieje od 1991r., zrzesza około 650 osób niepełnosprawnych. Prowadzi Rotacyjny Dom Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych, Niepubliczny Zakładu Opieki Zdrowotnej, gdzie świadczone są bezpłatnie usługi medyczne, organizuje turnusy rehabilitacyjne, międzynarodowe sympozja, prowadzi wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego, współpracuje z organizacjami z Polski, Szwecji i Litwy, utworzone zostały filię w Sierakowicach, Redzie, Luzinie i Szemudzie. Przy Stowarzyszeniu istnieje Koło rodziców dzieci chorych na dziecięce porażenie mózgowe. Pod opieką koła jest 50 dzieci. Trudno wyliczyć wszystkie działania Stowarzyszenia. Bardzo wzruszające i uroczyste są spotkania świąteczne: wielkanocne i wigilijne, na które członkowie Stowarzyszenia przychodzą z całymi swoimi rodzinami.
  • Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gdyni przy ul. Maciejewicza
    Jest to kolejny medal, w zeszłym roku Ośrodek otrzymał medal za mieszkania chronione o charakterze treningowym dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. A jeszcze wcześniej wyróżnienie w I edycji konkursu 'Gdynia bez barier'. Oprócz codziennej, żmudnej pracy , Ośrodek zaskakuje odważnymi pomysłami jak te realizowane w ramach programu 'Terapia Osób niepełnosprawnych Umysłowo w warunkach ekstremalnych', gdzie podopieczni ośrodka uczą się jak pokonywać przeciwności losu w trudnych warunkach. Podczas rejsów morskich osoby niepełnosprawne stają oko w oko z żywiołem morskim, doświadczają sztormów, poznają tajniki życia żeglarskiego, kształtują swój charakter, hart ducha. Podczas wypraw górskich zdobywają szczyty i pokonują własne słabości. Ideą programu jest utrwalenie w osobie niepełnosprawnej przekonania, że jest w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji życiowej
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Gdyni przy ul.Dąbka
    Jest najstarszą placówką kształcenia specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym i głębokim. Do placówki uczęszcza 131 wychowanków. Ośrodek obejmuje swoją działalnością przedszkole specjalne, szkołę i gimnazjum, klasy terapeutyczne, klasy przysposabiające do pracy, świetlicę internat, w którym przebywa 28 wychowanków spoza Gdyni. W szkole działa zespół muzyczny 'Promyki', szkolny teatrzyk 'Koliberki', zespół taneczny 'Pędzelki'; laureaci wielu nagród, gazetka szkolna, kółko plastyczne, Liga Ochrony Przyrody, Klub Europejski. Dzieci korzystają z hippoterapi, dogoterapii i uczą się porozumiewania się za pomocą metod komunikacji alternatywnej . W szkole działa Sekcja Olimpiad Specjalnych. W 2002 roku wychowankowie zdobyli złoty medal w pływaniu, a trenują gry zespołowe, lekkoatletykę. Ośrodek to prawdziwa szkoła życia, uczą się tam bowiem zaradności życiowej w pracowniach: drewna, kuchni, pracowni szycia. Szkoła współpracuje z Ośrodkiem Adaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży.

    Kapituła nagrody przyznał także 3 wyróżnienia. Otrzymali je:
  • Hotel Nadmorski
    Nowy budynek hotelu powstał 1,5 roku temu i jest jedynym tak kompleksowo dostosowanym hotelem dla osób niepełnosprawnych w Gdyni. Ale nie sama bryła hotelu budzi nasz podziw i szacunek, chociaż jest interesująca, położona z widokiem na zatokę, ale ludzie, którzy tworzą niezwykły klimat tego hotelu. Są inicjatorami wielu imprez, mecenatami sztuki, która pozwala przełamać stereotypy i pokazuje piękno ludzkiego wnętrza bez względu na to czy osoba ta porusza się na wózku czy jest inaczej niepełnosprawna. Chodzi między innymi o wernisaże prac artystów malujących nogami czy ustami. Obecnie można tam podziwiać prace Stanisława Kmiecika, który dzisiaj nam towarzyszy na scenie Teatru podczas gali. Dyrekcja hotelu pomaga i współfinansuje konferencje międzynarodowe i ogólnopolskie poświęcone problematyce osób niepełnosprawnych i ich pełnej integracji ze społeczeństwem. Jutro oficjalnie rozpocznie się tam Ogólnopolska Konferencja 'Miasta dla wszystkich', której uczestników mamy zaszczyt gościć już dzisiaj.
  • Komenda Straży Pożarnej w Gdyni
    Nauka języka migowego, to już drugi krok podjęty przez strażaków w celu przekroczenia bariery w komunikowaniu się z osobami niesłyszącymi. Pierwszy krok to było uruchomienie telefonu w postaci smsów, czyli wszystkie komunikaty i informacje są wysyłane do Komendy Straży w ten sposób przez osoby głuchonieme lub niedosłyszące. Naukę języka migowego zakończyła już pierwsza grupa 12 strażaków, tj. z każdej zmiany jednostki ratownictwa gaśniczego. Planowana jest następna tura szkoleń, tak aby jak największa ilość strażaków mogła się łatwo i samodzielnie porozumieć z osobami niedosłyszącymi w każdej sytuacji.
  • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
    Która od wielu lat pomaga wrócić do niezależnego, aktywnego życia osobom po urazie kręgosłupa w wyniku wypadku samochodowego czy skoku do wody . My tu reprezentujemy oba przykłady Beata jeździ na wózku po wypadku samochodowym, a Piotr po skoku do wody. Instruktorzy Fundacji odwiedzają takie osoby w szpitalach i na początku dodają otuchy a potem pokazują jak radzić sobie we wszystkich życiowych sytuacjach pomimo wózka inwalidzkiego. Fundacja organizuje obozy aktywnej rehabilitacji, w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, gdzie osoby na wózkach mogą trenować różne dyscypliny sportu, nie tylko dla wyczynu i sukcesów sportowych ale przede wszystkim dla uzyskania całkowitej niezależności i samodzielności. Instruktorzy, którzy sami poruszają się na wózkach uczą jak pokonywać krawężniki, schody. W prawie każdym większym mieście w Polsce działają koordynatorzy Fundacji, którzy organizują treningi, spotkania, a przede wszystkim odwiedzają szpitale i pomagają osobom świeżo po urazie i ich rodzinom.


    Po wręczeniu nagród odbył się koncert światowej sławy śpiewaczki Małgorzaty Walewskiej. Artystce towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

    Wczoraj w Kościele Najświętszej Marii Panny odbył się koncert Grupy Integracyjnej BOGU. To 30-osobowy zespół złożony z muzyków zarówno pełnosprawnych jak i osób niedosłyszących i głuchoniemych. Ludzi czujących potrzebę wspólnoty, dzielenia się swymi doświadczeniami, troskami i szczęściem. W grupie występują przedstawiciele różnych wyznań, ras i profesji. Zespół wykonuje utwory inspirowane folklorem Słowian, Afryki, odległych Indii i Ameryki Południowej. Teksty czerpane są ze starych śpiewników, Biblii, są także piosenki napisane przez członków grupy. Treść, poza muzyką i dźwiękiem przekazywana jest również w języku migowym. Całość współgra z niepowtarzalnym baletem rąk niedosłyszących i głuchych członków zespołu. Dotychczas zespół zagrał i zaśpiewał ponad 30 koncertów na terenie całej Polski.

    Jutro w Hotelu Nadmorskim odbędzie się ogólnopolska konferencja 'Miasta dla wszystkich - działania samorządów wobec osób niepełnosprawnych'. Także w Nadmorskim trwa wystawa obrazów Stanisława Kmiecika 'Myśli radością malowane'. Stanisław Kmiecik - urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5-letni chłopiec zaczął malować ustami. Stosowane najczęściej przez Kmiecika techniki to: olej, tempera, akryl, ołówek, pastel i akwarela. Ulubione tematy malarskie artysty to: krajobraz jego rodzinnych okolic, martwa natura, a także pejzaże surrealistyczne pełne bardzo osobistych, metafizycznych nastrojów. Jest stypendystą Wydawnictwa Kalekich Artystów Malujących Nogami i Ustami w Raciborzu. Jego prace tworzone dla wydawnictwa AMUN można oglądać w kalendarzach i na kartkach świątecznych. Artysta ma za sobą szereg wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jest znanym i wziętym malarzem. Wraz z żoną Zuzanną i synkiem Bartłomiejem mieszka w rodzinnej miejscowości.

    Obrazy Stanisława Kmiecika będzie można oglądać także w Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni).

    Rada Unii Europejskiej ustanowiła rok 2003 Europejskim Rokiem Osób
    Niepełnosprawnych. Organizacja obchodów służyć ma m.in. podniesieniu świadomości osób niepełnosprawnych w zakresie przysługujących im praw oraz integrację środowiska. Gdynia wyprzedziła inicjatywę Rady Europy kilka lat temu, organizując w
    mieście
    • ikonaOpublikowano: 25.05.2003 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze