Co nowego

Festiwal Traffic Design 2012 zakończony

Chazme, Pener - fot. Filip BartnickiWraz z końcem sierpnia zakończył się Festiwal Traffic Design 2012 organizowany przez Stowarzyszenie Traffic Design, przy wsparciu władz miasta Gdynia. Na przestrzeni lipca i sierpnia gościliśmy w mieście czołówkę twórców polskiego street art’u oraz lokalnych artystów na co dzień niezwiązanych z tym nurtem sztuki. Zaproszeni goście pozostawili po sobie ponad 25 realizacji.

 

Większość prac można zobaczyć na tzw. Kwartale (wyznaczonym przez ul. Żeromskiego - Św. Piotra - Portową - Św. Wojciecha) w Śródmieściu Gdyni, które stało się centrum Festiwalu. Kolejne murale powstały na przyczółkach wiaduktów kolejowych przy ulicach Sportowej i Wielkopolskiej. Artyści pojawili się także na stacjach SKM Gdynia Grabówek, SKM Gdynia Orłowo oraz SKM Gdynia Redłowo uzupełniając poprzednie realizacje Stowarzyszenia Traffic Design na linii Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Jeden spójny projekt


War-C - fot. KodowFestiwal poprzedziły dokładne analizy przestrzenne danych lokalizacji i ich kontekstu. Rozdział ścian pomiędzy twórców również opierał się na analizie stylu, kierunku tworzenia i sposobu myślenia o przestrzeni danego artysty - mówi Jan Kołodziej koordynator ds. architektoniczno-urbanistycznych Stowarzyszenia Traffic Design. Powstała całościowa koncepcja kolorystyczna i częściowo kompozycyjna dla całego kwartału tak, by stworzyć jeden duży i spójny projekt, złożony z prac wielu osób, a nie kilkanaście niezależnych ścian usytuowanych obok siebie. Każda lokalizacja miała przypisaną konkretna gamę kolorystyczną, którą posługiwali się artyści. Dodatkowo, aby spotęgować efekt, w tej samej konwencji zostały pomalowane różne elementy 'infrastruktury podwórkowej', która została uprzednio odświeżona. Powstał ogródek z nowymi krzewami, naprawiono rozpadający się mur, uporządkowano śmietniki, a także tam, gdzie było to możliwe, zostały uzupełnione ubytki tynków w elewacjach.

 

Miejsce spacerów

 

Artyści wydobyli urok dawnej dzielnicy portowej. Przywrócili miastu przestrzeń nieco zapomnianą, która dziś staje się miejscem, gdzie mieszkańcy, przechodnie i spacerowicze przychodzą by obejrzeć nowopowstałe murale przy okazji odkrywając nieznane im dotąd zakamarki Gdyni. Festiwal (okrzyknięty mianem największego festiwalu murali w Polsce) oraz stworzone w jego ramach realizacje zyskały uznanie polskich i zagranicznych portali zajmujących się sztuką miejską. 

Autone - fot. Kodow Autone, Rafa+é Chomik, Igor Tarasiewicz - fot.Kodow

Drobczyk, Vera King - fot.Kodow Foxy, Wiur - fot. Kodow

Grupa ATAK - fot. Kodow Inwazja, Seikon, War-C - fot. Kodow

Otecki, Sepe - fot. Kodow Roem - fot. Kodow

Sainer - fot. Kodow Szupica, Grupa ATAK - fot. Kodow

fot.: Kodow i Filip Bartnicki

ikona

Najnowsze