Co nowego

Festiwal Kultur Świata Globaltica 2015

Globaltica 2015Festiwal Kultur Świata Globaltica na przestrzeni lat zyskał sobie wierną publiczność i dużą rozpoznawalność, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ubiegłą, jubileuszową edycję relacjonował Songlines - najbardziej opiniotwórczy na świecie magazyn poświęcony muzyce świata. Nie dziwi więc, że wchodząc w kolejną dekadę, jedenasta edycja Globaltiki rozszerza swój program. Organizatorzy zapowiadają w 2015 roku rozbudowaną część literacką, do współpracy zapraszając wydawnictwa oraz autorów książek poświęconych podróżom i poznawaniu kultur. Festiwalowa publiczność będzie miała okazje zobaczyć się z nimi w czasie spotkań autorskich. Festiwal odbędzie się w dniach 22 - 26 lipca 2015 w kilku lokalizacjach w Gdyni.

Organizatorzy zdradzają, że od pewnego czasu planowali zapraszanie na Globalticę artystów, którzy łączą muzykę etniczną z jazzem. W tym roku udało się to za sprawą Libańczyka RABIHA ABOU-KHALILA, który wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca w Klubie Atlantic w Gdyni. Na kameralnym koncercie usłyszymy mistrza gry na sitarze - Hindusa USTADA DHARAMBIRA SINGHA, a w plenerze - rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład DJANGO LASSI. Polskę reprezentuje JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA.

Artyści Globaltiki:

RABIH ABOU-KHALIL (Liban)
Pochodzący z Libanu wirtuoz oud i dyrygent - współpracował z największymi nazwiskami światowego jazzu, cenionymi artystami świata arabskiego, klasycznymi kwartetami smyczkowymi, muzykami armeńskimi, pieśniarzami Fado i z wieloma innymi. Urodził się, a potem wychował w kosmopolitycznym Bejrucie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

muzycy:
Rabih Abou-Khalil - oud
Luciano Biondini - akordeon
Jarrod Cagwin - perkusja, bębny obręczowe, instrumenty perkusyjne



USTAD DHARAMBIR SINGH (Indie)
USTAD DHARAMBIR SINGH jest jednym z najbardziej cenionych sitarzystów i wykładowców klasycznej muzyki indyjskiej. Jako uczeń legendarnego mistrza sitaru Ustada Vilayata Khana, Dharambir w wyjątkowy sposób przyswoił bogate brzmienie tradycyjnych stylów Imdad Khani i Vilayat Khani Gharana.

muzycy:
Ustad Dharambir Singh - sitar
Kaviraj Singh - santoor, wokal
Gurdain Rayat - tabla



DJANGO LASSI (USA / Niemcy / Wybrzeże Kości Słoniowej / Dania)
Określenie stylu tej wielokulturowej, rezydującej w Berlinie grupy mianem „gypsy swing" byłoby absolutną niesprawiedliwością. Pomimo że tradycja Jazz Manouche jest bez wątpienia podstawą ich twórczości i zauważalna jest w niejednym utworze, to DJANGO LASSI otwarci są na różne inspiracje łącząc typowe Reinhardtowe brzmienia z dzikimi bałkańskimi tańcami, transowymi electro-swingowymi melodiami czy wokalnym freestylem. Muzycy mieszają te wszystkie składniki serwując słuchaczom wyjątkowe taneczne doświadczenia.

muzycy:
Roland Satterwhite - skrzypce, wokal
Yasir Abdulkadir Hamdan - gitara
Laurent Humeau - gitara
Jonas Müller - trąbka, akordeon
Toto Wolf - perkusja
Der Klark - kontrabas



JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA (Polska)
JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu - improwizowane tu i teraz, aktualne u progu XXI wieku.

muzycy:
Janusz Prusinowski - skrzypce, śpiew, cymbały, harmonia polska
Piotr Piszczatowski - baraban, bębenek
Michał Zak - flety drewniane, szałamaja, klarnet
Piotr Zgorzelski - basy, taniec
Szczepan Pospieszalski - trąbka



SHIRA U'TFILA (Serbia)
Serbska grupa SHIRA U'TFILA (Pieśń i modlitwa) specjalizuje się wykonywaniu muzyki Żydów sefardyjskich z Bałkanów. Uznawani są za jeden z najciekawszych zespołów sięgających do sefardyjskiej tradycji. Ich ostatni album „Biviendo En Kantando - Life As A Song" przez najbardziej opiniotwórczy na świecie folkowy magazyn - Songlines został nagrodzony tytułem "Top of the World".

Skład zespołu:
Stefan Sablić- wokal, oud, qanun
Sinan Aćifović - klarnet
Filip Krumes - skrzypce
Srdjan Djorjevic - kontrabas
gościnnie: Yinon Muallem - bębny obręczowe, instrumenty perkusyjne



STELLA CHIWESHE (Zimbabwe)
Jej Wysokość Królowa Mbiry z Zimbabwe - jak często mówi się o STELLI RAMBISAI CHIWESHE - jest pierwszą kobietą grającą na mbirze, która zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie Zimbabwe, której fundamentem jest właśnie brzmienie mbiry i która zdominowana jest przez mężczyzn.

Stella Rambisai Chiweshe - wokal, mbira



SONEROS DE VERDAD (Kuba)
Autentyczni, pełni pasji i energii: SONEROS DE VERDAD zabiorą gdyńską publiczność w wyjątkową podróż zarówno do źródeł kubańskiej tradycji, jak i ukazując współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej.

Sami nazywają się drugą generacją legendarnej Buena Vista Social Club - i bez wątpienia mają do tego powody. Nieżyjący już Pio Leiva - jeden z fundamentów Buena Visty, był współzałożycielem tej siedmioosobowej obecnie grupy, na której czele stoi jeden z najlepszych kubańskich wokalistów młodego pokolenia - charyzmatyczny Luis Frank Arias.

Muzycznie „pieśniarze prawdy" idą własną drogą - z jednej strony pozostają wierni klasycznemu Son Cubano, a z drugiej wprowadzają wiele innowacji. Ich twórczość jest zatem doskonale wyważoną mieszanką tego co najlepsze u dawnych mistrzów oraz młodych twórców.


Skład zaspołu:
Luis Frank Arias - wokal
Lázaro Dilout - trąbka, wokal
Nicolás Sirgado - kontrabas, wokal
Sergio Veranes - tres cubano, wokal
Querol Aldana - gitara, wokal
Vivo Barrera - instrumenty perkusyjne
Fabián Sirgado - conga, wokal



Oprócz tego, jak co roku możemy spodziewać się cyklu Cinema Globaltica, gdzie prezentowane są filmy związane tematycznie z festiwalem, cztery dni koncertów plenerowych i kameralnych, warsztatów prowadzonych przez występujących na scenie muzyków i bardzo bogatego programu zajęć dla dzieci. Organizacje społeczne zaprezentują się w ramach tworzonego na terenie festiwalu Miasteczka Społecznego.

Wstęp wolny: Pokazy filmowe CINEMA GLOBALTICA, spotkania literackie POCIĄG DO PODRÓŻY
Spektakl KALINO MALINO CZERWONA JAGODO - 16 zł (miejsca siedzące nienumerowane)
Koncerty kameralne - 23 lipca - 16 zł
Koncerty Scena Główna: bilet na jeden dzień: 26zł w przedsprzedaży; od 17/07 - 31zł; karnet na dwa dni: 36zł w przedsprzedaży; od 17/07 - 41zł
Koncert Klub Muzyczny ATLANTIC: bilety - 40zł w przedsprzedaży; od 17/07 - 50zł (dla osób posiadających karnet 30 zł/40 zł)
Bilety: dostępne na interticket.pl, Gdynia InfoBox, salony EMPIK oraz przed wydarzeniami.

Zobacz pełny program Globaltiki

ikona

Najnowsze