Co nowego

Feliks Nowowiejski - patronem roku 2016

Jednogłośną decyzją  Sejm RP 22 grudnia 2015 roku ustanowił Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku "w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego" m.in. autora  muzyki do Roty Marii Konopnickiej, Hymnu do Bałtyku, opery Legenda Bałtyku, setek pieśni i utworów organowych.

18 stycznia 2016 roku obchodzić będziemy 70. rocznicę śmierci, a rok później 140. rocznicę urodzin twórcy, który w szczególny sposób związany był z Gdynią i z morzem. Chętnie przebywał na Pomorzu i Kaszubach, gdzie wraz z rodziną spędzał letnie wakacje. Często odwiedzał Gdynię, w której miał zamiar się osiedlić.

Feliks  Nowowiejski - absolwent konserwatoriów w Berlinie, Ratyzbonie, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych, sam wielokrotnie nazywał się kompozytorem - marynistą. Jego pierwszy utwór marynistyczny - Hymn do Bałtyku (z tekstem Stanisława Rybki) powstały w 1919 r. krótko po napisaniu  znali i śpiewali wszyscy Polacy. I śpiewany jest do dziś.

W 1924 roku Nowowiejski odniósł ogromny sukces dzięki swej operze Legenda Bałtyku, zrodzonej z fascynacji twórcy - Kaszubami ich historią i legendami. W kolejnych latach skomponował  operę Kaszubi oraz  liczne utwory  inspirowane urodą naszego morza i narodowym entuzjazmem dla spraw morskich a także dla rozwoju młodego miasta, jakim była Gdynia.  

W pierwszym konkursie muzycznym, zorganizowanym w 1933 r. z okazji obchodów Święta Morza w Gdyni, Feliksowi Nowowiejskiemu przyznano I nagrodę za pieśń Jak szumi Bałtyk

W 1935 roku wydał Śpiewnik morski, zawierający między innymi Hymn Kaszubski do słów Hieronima Derdowskiego. Nosił się też z  zamiarem skomponowania trylogii operowej o tematyce morskiej. W 1938 roku stworzył uwerturę Wiatr od morza na motywach powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem.

Na stałe mieszkający w Berlinie i Poznaniu bywał w Gdyni często,  koncertując ale także jako  aktywny animator życia kulturalnego w naszym mieście - współzałożyciel chóru Symfonia, a także Związku Literatów Polskich na Kaszubach z siedzibą w Gdyni (w 1931 rok). Za swą przepełnioną patriotyzmem twórczość kompozytorską, dyrygencką, pedagogiczną, działalność organizatorską  i popularyzatorską otrzymał wiele nagród państwowych, a w 1936 roku Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta.

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, fot. Krzysztof Romański

Gdynia uhonorowała Feliksa Nowowiejskiego w 1981 roku nadając jego imię Bulwarowi Nadmorskiemu. 

Zmarł w Poznaniu 18 stycznia 1946 roku.

fot. Krzysztof Romański

  • ikonaOpublikowano: 03.01.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze