Co nowego

Fajerwerki - bezpieczeństwo przede wszystkim

Koniec roku to doskonała okazja do wzięcia udziału w pokazie sztucznych ogni, lub zorganizowaniu małego widowiska we własnym zakresie. Decydując się jednak na taki krok, należy zachować środki ostrożności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze. 
 
Po pierwsze należy pamiętać, że sztuczne ognie to nie zabawki, więc dzieci nie powinny się nimi bawić.  Nie mogą ich kupować osoby nieletnie. Jeżeli sprzedawca zdecyduje się sprzedać fajerwerki dzieciom, będzie to przestępstwo zagrożone karą nawet dwóch lat pozbawienia wolności - mówi rzecznik gdyńskiej policji Michał Rusak - Kupując środki pirotechniczne należy zwracać uwagę, by  posiadały instrukcję obsługi w języku polskim, a także wszystkie potrzebne certyfikaty. Dlatego przed zakupem trzeba dokładnie obejrzeć opakowanie - dodaje Rusak
 
Gdzie najlepiej kupować fajerwerki? - W sprawdzonych miejscach - tłumaczy Rusak i dodaje - czyli w hipermarketach, hurtowniach i stoiskach, które zwykle pojawiają co roku w tych samych miejscach, a ich właściciele posiadają odpowiednie pozwolenia. Kontrolujemy sprzedawców, ale w tym roku nie zdarzyło się żeby ktoś nie miał wymaganych dokumentów. 
 
Podczas noworocznego pokazu należy bezwzględnie stosować się do instrukcji załączonej do sztucznych ogni, bo inaczej wieczór może się zakończyć się nieszczęściem. Pacjentów, którzy trafiają do nas w noc sylwestrową możemy podzielić na dwie grupy: poparzenia i uszkodzenia ciała. Poparzenia dotyczą twarzy, dłoni i oczu. Z poważniejszymi przypadkami mamy do czynienia, kiedy petarda rozszarpie tkankę dłoni i nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Wypadki zdarzają się najczęściej przez nieuwagę użytkownika. Za późno decydują się na wyrzucenie petardy i zdąży wybuchnąć w dłoni - mówi doktor Mirosław Ciechanowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Gdyni. 
 
W tę szczególną noc należy też pamiętać o naszych braciach mniejszych. Jeżeli nasi pupile boją się wybuchów, trzeba zawczasu wyjść z psem na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i pod żadnym pozorem nie spuszczać go ze smyczy, także w okresie kilku dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić. Nawet na krótkie wyjście zakładaj psu dobrze zapiętą i mocną obrożę, jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki. Smycz zapinaj jednocześnie do obroży i do szelek - mówi Paweł Gebert z OTOZ Animals. Jeżeli jednak pies zerwie się z uprzęży, dobrze, jeżeli do jego obroży jest przytwierdzona informacja z danymi właściciela.
 
Można się wybrać do weterynarza na konsultację. Przepisze odpowiednie środki, które stłumią stres u psa czy kota. W miarę możliwości nie powinniśmy zostawiać naszych zwierząt samych w domu. Jeśli zostaniemy, to warto zadbać o to, żeby nie miały dostępu do widoku za oknem, co może sprawić im wiele stresu. Nie wolno krzyczeć na psa, ale również nie powinno się go pocieszać, bo to może wzmocnić niewłaściwe zachowanie. Jeśli to możliwe trzeba odwrócić jego uwagę. Na przykład zająć zabawą, która lubi najbardziej i pochwalić, kiedy się uspokoi. Pod żadnym pozorem nasz pies nie powinien uczestniczyć z nami w publicznej zabawie sylwestrowej. narażanie go na podobny stres i niebezpieczeństwo stanowi dowód wielkiej nieodpowiedzialności - tłumaczy Paweł Gebert.
 
Przed nami wielka sylwestrowa zabawa w Gdyni. Na jej obszarze będzie panował absolutny zakaz wnoszenia środków pirotechnicznych.

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze