Co nowego

Dzień na żywo ze Strefy Startup


Godz. 17.02 
Żegnamy się już ze Strefą Startup Gdynia, choć praca tu jeszcze wre. To miejsce ma coś w sobie, bo ponad 9 godzin spędzonych tutaj minęło niepostrzeżenie. Sprawdziliśmy na własne oczy, jak działa idea coworkingu i jakie są zalety wynajmowania biurka na godziny. Wszyscy, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać podkreślają, że najważniejsza w Strefie jest twórcza atmosfera i możliwość wymiany poglądów pośród grona kreatywnych osób. Tu nie ma nierealnych pomysłów, a do każdego problemu znajdują się rozwiązania. Dziękujemy za gościnę i szczerze polecamy!

Przypomnijmy, że Strefa Startup Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym to ponad 400 m², 25 biurek, nieograniczony dostęp do internetu, możliwość skorzystania z komputera lub laptopa, kącik kawowy i przestrzenie do spotkań roboczych. Strefa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Do końca roku korzystanie z niej jest bezpłatne.

Godz. 15.53  Kolejna ciekawa osoba - kolejna ciekawa inicjatywa. Adam Łabędzki opowiedział nam o projekcie Pitch for Dubai, którego trójmiejska część już w sobotę odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. W telegraficznym skrócie - chodzi o takie przedstawienie swojego startupowego pomysłu, by w kilka minut przekonać jury, że warto w niego zainwestować. Gra warta jest świeczki, bo zwycięzca pojedzie na światowy finał do Dubaju, gdzie powalczy z projektami z całego globu o spore środki inwestycyjne. Płatne w petrodolarach:-)

Godz. 15.45 W piątek w Strefie Startup odbędą się warsztaty "W wirtualu jak w realu, czyli jak skuteczniej komunikować się w rozproszonych zespołach" - zaprasza nas i Państwa Agnieszka Mróz. Na warsztacie dowiecie się, jakie korzyści płyną z pracy w wirtualnych zespołach, a także jakie wyzwania i zagrożenia mogą na Was czyhać na drodze do sukcesu. Otrzymacie narzędzia do sprawniejszej komunikacji i przewodnictwa (leadership), które w znaczny sposób poprawią wydajność Waszej pracy lub pracy Waszego zespołu. Wymienicie się doświadczeniami z uczestnikami warsztatu, a także zdobędziecie garść inspiracji do dalszych działań.

Godz. 15.15 Wśród pracujących w Strefie Startup jest też architekt, który pracuję nad makietami... Więcej nie możemy zdradzić. Tak to jest w Startupie jedni opowiadają chętnie, inni strzegą swoich pomysłów. Mamy nadzieję, że o pomyśle p. Tomasza będzie jeszcze głośno. 

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański
Godz. 14.47 Międzybranżowy obiad w #StartupGdynia. Pilot, dwóch informatyków i badacz fal mózgowych.Tak rodzą się nowe pomysły :-)

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 14.15 Czas na przerwę. W zasadach korzystania z kącika kawowego czytamy, że "kawę i herbatę przynosimy sami, bo... warto pod ręką mieć ulubione" :) 

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 13.52 Czy latać samolotem można nauczyć się... zza ekranu komputera? Grzegorz Herzberg, były pilot, postanowił udowodnić, że tak! Pracuje nad innowacyjnym symulatorem lotów, który przygotuje użytkownika do pierwszych próbnych lotów, już w realu, oczywiście w towarzystwie instruktora.

Godz. 13.20 Cisza tu jak makiem zasiał... Nie ma się co dziwić. Strefa Startup to miejsce cichej pracy. Punkt o zachowaniu ciszy w miejscu pracy jest w regulaminie tego miejsca. "Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żebym musiała komuś zwracać uwagę" - mówi Agnieszka Mróz. 

Godz. 12.40 Gdzie te kobiety? - chciałoby się zaśpiewać. Od rana jedyną kobietą, która korzysta dzisiaj ze Strefy Startup jest p. Paulina. Tu jest lepiej niż w domu!  Szybki internet, no i nic nie rozprasza w pracy - mówi pani Paulina, która pracując w korporacji, ma możliwość pracy zdalnej. Do Startup Gdynia przychodzi dwa - trzy razy w tygodniu. Przyjeżdża z Sopotu, bo z Startupu mogą korzystać nie tylko gdynianie!

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 12.01 Wykład kończy się punktualnie. Wiemy już czym jest design management. Wiedzą to też uczestnicy wykładu, w tym kilka osób ze Startup'u, które wracają do "swoich" biurek. Wcześniej p. Agnieszka Mróz powiedziała nam, że osoby, które przychodzą codziennie mają tu umownie "swoje" biurka, czyli pracują ciągle w tym samym miejscu. 

Godz. 11.00 W sąsiedniej sali kinowej rozpoczyna się wykład otwarty będący wprowadzeniem do Design Management. Czym jest design management? Dlaczego podstawowe zasady tej dziedziny tak dobrze wpływają na rozwój branży kreatywnej i pomagają w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań? Jakie korzyści przynosi praca w interdyscyplinarnych zespołach w procesie projektowania produktów i usług? Lynne Elvins, ekspert w dziedzinie wdrażania designu jako narzędzia do zarządzania przedsiębiorstwem, wspierania decyzji biznesowych, budowania strategii oraz umożliwiania innowacji przedstawi jak skutecznie wykorzystać metodę. Zaprezentuje przykłady z zakresu projektowania produktów, usług, marki, a nawet otoczenia biznesowego i strategii rozwoju zarówno firm jak i innych podmiotów, na przykład, regionu. Kilka osób ze Strefy zainteresowało się tematem. My też się wybieramy.

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 10.48 W Startupie dostępnych jest 25 biurek. W tej chwili pracuje tu 12 osób.

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 9.55 W Strefie pracuje już 6 osób. Przy biurku z dwoma ekranami nad stroną internetową szkoły językowej pracuje pan Piotr. Korzysta ze Startup'u codziennie od 6 do 8 godzin. Na jednym ekranie widać efekt końcowy pracy - stronę www, a na drugim jej oprogramowanie.

Godz. 9.15 Rozmawiamy z p. Agnieszką Mróz - pracownikiem Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. "70 - 80% użytkowników Strefy Startup to mężczyźni. Do ich dyspozycji są nie tylko biurka z komputerami, drukarka, ksero czy rzutnik multimedialny, ale także strefa spotkań i chillout. Od początku zakładaliśmy, że będzie to nie tylko miejsce pracy, ale także miejsce spotkań, że powstanie tu społeczność, sprzyjająca wymianie myśli i wspólnemu rozwiązywaniu problemów" - mówi p. Agnieszka. Docelowo korzystanie ze Strefy będzie płatne, na zasadach okresowego abonamentu. Jednak jeszcze do końca roku, Strefa dostępna jest bezpłatnie. W miarę wzrostu zainteresowania pracą w Strefie, stopniowo wydłużane są godziny otwarcia. Już teraz czynna jest od godz. 8. do 18.

Godz. 8.52 Do Startup przyszedł p. Maciej Nawrocki, który pracuje nad produkcją filmu "Saga o Gdyni w jantarze zaklęta"

Godz. 8.18 Pierwszą osobą, która zaczyna pracę w Strefie jest p. Mikołaj. Jest mieszkańcem Gdyni, od kilku miesięcy pracuje z kolegą nad urządzeniem mierzącym poziom stresu i emocji P. Mikołaj był pierwszym zarejestrowanym użytkownikiem Startup'u. Korzysta z niej regularnie od samego początku, tj. końca sierpnia 2013 r. 

Godz. 8.11 Strefa Startup Gdynia budzi się do życia i powoli rozkręca. Są już pierwsi kreatywni. O dziwo - największym powodzeniem wcale nie cieszy się barek z kawą :-)

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Godz. 8.03 Redakcje gdyńskich mediów społecznościowych - FacebookaTwittera i Instagrama oraz eRatusza rozpoczynają pracę.

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Strefa Startup Gdynia w PPNT to alternatywa dla młodych i kreatywnych, którzy zamiast płacić krocie za wynajem biura, mogą po prostu przyjść i... wynająć biurko na godziny w ramach tzw. coworkingu. Jak to się sprawdza w praktyce? Przekonamy się o tym już jutro. Dzień na żywo ze Strefy Startup Gdynia - od samego rana.

Coworking to wspólna otwarta przestrzeń, w której każdy może wynająć biurko i pracować nad swoim projektem. To świetna alternatywa dla wszystkich freelancerów, młodych przedsiębiorców, studentów, którzy z jednej strony nie chcą wynajmować typowej powierzchni biurowej, z drugiej zaś nie lubią pracować w domu.

Od ponad 10 lat idea coworkingu staje się coraz popularniejsza na całym świecie. W samej Europie funkcjonuje blisko 800 biur, w których pracują m.in. przedstawiciele branż kreatywnych, ICT, tłumacze itp.

Dzień na żywo ze Strefy Startup / fot. Krzysztof Romański

Coworking to jednak znacznie więcej niż biurko na godziny. To przede wszystkim społeczność kreatywnych osób, chcących rozwijać swoje pomysły. Praca we wspólnej przestrzeni daje możliwość nawiązywania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń. Jest to także szansa na znalezienie osób do wspólnej realizacji przedsięwzięć i weryfikacji swoich propozycji.

Biuro coworkingowe w Strefie Startup Gdynia to ponad 400 m², 25 biurek, nieograniczony dostęp do internetu, możliwość skorzystania z komputera lub laptopa, kącik kawowy i przestrzenie do spotkań roboczych.

Jak to działa? Okaże się dzisiaj - od rana nadajemy ze Strefy Startup Gdynia. Będziemy rozmawiać z pracującymi tam osobami, bywalcami i gospodarzami miejsca, dzielić się wrażeniami, a wszystko zobrazujemy zdjęciami.

Najazd na Strefę Startup Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym przeprowadzimy wspólnie z redakcjami gdyńskich mediów społecznościowych - FacebookaTwittera i Instagrama oraz eRatusza

fot. Krzysztof Romański

ikona

Najnowsze