Co nowego

Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laski łączy się bezpośrednio z uchwałą amerykańskiego Kongresu, który proklamował datę 15 października Dniem Bezpiecznej Białej Laski. Od 1970 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych postanowiono by 15 października był Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Biała laska jest symbolem osób niewidomych stosunkowo krótko. W 1921 roku młody fotograf uległ wypadkowi w wyniku czego utracił wzrok. Chcąc zachować swoją samodzielność samodzielnie wychodził z domu wykorzystując swoja laskę. Stwierdził, że często nie jest ona widoczna dla innych i postanowił pomalować ją na biały kolor by zwracała uwagę.

Niepełnosprawność związana z nieprawidłowym widzeniem bądź też całkowitym brakiem widzenia, niezależnie od przyczyny jej powstania czy wieku wystąpienia niepełnosprawności, łączy się z koniecznością przeorganizowania życia zarówno osoby niepełnosprawnej, a także członków jej rodziny. Utrata wzroku we wczesnym dzieciństwie czy też fakt urodzenia się bez możliwości widzenia łączy się najczęściej z koniecznością podjęcia stałej stymulacji dziecka, aby jego rozwój mógł przebiegać najpełniej oraz stałym wsparciem rodziców by każde ich działanie było dla dziecka zachętą do podejmowania samodzielności. Samodzielność to wykształcenie, umiejętność samoobsługi i umiejętność poruszania się w środowisku.

Osoby, które w trakcie życia utraciły wzrok w konsekwencji mogą mieć problem z akceptacją nowej sytuacji ponieważ może łączyć się z utratą pracy zawodowej i obniżeniem dochodu, brakiem możliwości realizacji dotychczasowych pasji, zainteresowań, problemy ze zdobyciem informacji czy ograniczenie kontaktów społecznych. Potrzeby i możliwości osób niewidomych zależą od wielu czynników. Każda z tych osób potrzebuje indywidualnego wsparcia, podobnie jak ich rodziny.

W Gdyni od wielu lat osoby z dysfunkcją narządu wzroku działają aktywnie na rzecz własnego środowiska. Wspierają się wzajemnie w codziennym życiu, pomagają członkom rodzin osób niewidomych i słabo widzących. Konsekwencją aktywnych działań powiatowego koła Polskiego Związku Niewidomych w Gdyni, było powołanie 1 kwietnia 2002 roku, jedynego w Polsce, Centrum Informacji i Rehabilitacji dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Gdyni. Środki na prowadzenie tego Centrum pochodzą z budżetu Miasta Gdyni, co pozwala na zabezpieczenie potrzeb niewidomych mieszkańców naszego miasta. Udostępniony przez samorząd lokal mieszczący się przy ulicy Władysława IV 51B jest dostępny każdego dnia.

Centrum wszystkim zainteresowanym osobom świadczy usługi asystencko-lektorskie, prowadzi warsztaty w zakresie nauki czynności dnia, prowadzi bibliotekę ksiązki mówionej, wspiera w nauce obsługi komputera, ułatwia dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego. Równocześnie prowadzi grupy wsparcia osób niewidomych, członków ich rodzin, przewodników i organizuje spotkania integracyjne.

We wszystkich działaniach gdyńskie koło Polskiego Związku Niewidomych współpracuje z instytucjami, firmami, urzędami, organizacjami pozarządowymi oraz z indywidualnymi osobami. Doceniając jakość tej współpracy oraz duże zaangażowanie Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych postanowił odznaczyć odznaką „Przyjaciel Niewidomych" szereg osób, instytucji i firm działających na rzecz osób niewidomych. Odznaczeni zostali: Bartosz Bartoszewicz, Wojciech Girucki, Alicja Gontarz, Elżbieta Gurska, Wiesław Kapergren, Maria Kozielecka, Michał Urban, Beata Wachowiak - Zwara, Agnieszka Walczak, Teresa Wiśniewska, a także Parafia św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana, Morska Agencja Gdynia oraz Centrum Optyczno-Okulistyczne w Gdyni.

ikona

Najnowsze