Co nowego

Dworzec Morski zwycięzcą konkursu „Zabytek Zadbany”!

Rewitalizacja Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji w Gdyni została uznana za najlepszą adaptację obiektu historycznego w Polsce. Nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany" odebrali 20 kwietnia 2016 r. w Zakopanem wiceprezydent Gdyni Marek Stępa i dyrektor Muzeum Emigracji Karolina Grabowicz-Matyjas. Budynek Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 zdobył złoto w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych". Generalny Konserwator Zabytków docenił pieczołowitość prac remontowo-adaptacyjnych, które przygotowały tę perłę gdyńskiego modernizmu do pełnienia roli nowoczesnej instytucji kultury.

Dyrektor Muzeum, Karolina-Grabowicz Matyjas wraz z wiceprezydentem Gdyni, Markiem Stępą odebrali nagrodę Zabytek zadbany w kategorii Adaptacja Obiektów Zabytkowych za budynek Muzeum Emigracji, fot. Muzeum Emigracji

Dworzec Morski przed remontem i adaptacjąJury przyznało nagrodę za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Uznano, że adaptacja została przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu i znakomitym podkreśleniem aspektów historycznych i społecznych związanych z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.

Jest to nagroda dla całego zespołu konserwatorów, architektów, konstruktorów, historyków i wreszcie urzędników miasta Gdynia, bez zaangażowania których, nasza siedziba z pewnością nie odzyskałby swojej klasy - komentuje nagrodę dyrektor Muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas. Opracowania konserwatorskie, stworzone na kilka lat przed powołaniem Muzeum, pozwoliły zebrać rzetelny materiał dla optymalnych rozwiązań projektowych. Nagroda jest także uznaniem dla znakomitej koncepcji Andrzeja Bomerskiego, z pracowni Arsa, autora pomysłu zastosowania szklanej elewacji w miejscu starej, zniszczonej fasady, co wprowadziło współczesny element do całości inwestycji - dodaje.

Dworzc Morski po remoncie i adaptacji na Muzeum Emigracji, fot. Michał PuszczewiczHistoryczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. Podczas wojny budynek został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności.

Obiekt nie tylko odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę, ale także został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury jak i interaktywnej ekspozycji stałej. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca. Rozwiązania te lepiej zagospodarowują wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu.

Obok gdyńskiej placówki laureatami konkursu „Zabytek Zadbany" były jeszcze cztery inne obiekty: Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, zespół dworsko-parkowy w Kłóbce, Dom Ludowy w Supraślu oraz Kanał Elbląski. Zobacz pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych.

Dworzec Morski dawniej i dziś

Dworzec Morski dawniej i dziś

Przypominamy, że gdyńskie Muzeum walczy o nagrodę w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku", organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez głosowanie internetowe, które potrwa do niedzieli 8 maja 2016 r. Głosować można poprzez stronę: whr.muzhp.pl/zaglosuj. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty).

fot. Michał Puszczewicz i Muzeum Emigracji

  • ikonaOpublikowano: 21.04.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze