Co nowego

Dwaj gdynianie Fenomenem 2007 roku!

Czytelnicy "Przekroju" uznali Łukasza Osowskiego i Michała Kaszczuka - twórców jednego z najlepszych na świecie syntezatorów mowy IVONA - Fenomenem 2007 roku.

Tygodnik "Przekrój" przyznał Fenomeny po raz czwarty. Ustanowione w 2004 roku nagrody przyznawane są ludziom, organizacjom oraz instytucjom, które dokonują wyjątkowych rzeczy w swoich dziedzinach. Wyboru, w drodze plebiscytu dokonuje redakcja "Przekroju". Za rok 2007 laureatami nagrody zostali: profesor Władysław Bartoszewski, Anna Dymna i jej Fundacja
"Mimo Wszystko", Katarzyna Nosowska, Grupa Raz, Dwa, Trzy. Specjalna nagroda, przyznana w głosowaniu czytelników, przypadła Łukaszowi Osowskiemu i Michałowi Kaszczukowi, założycielom firmy IVO Software. Stworzony przez nich syntezator mowy IVONA, jest uznawany za jedno z najlepszych rozwiązań tego typu na świecie. Redakcja "Przekroju" nominowała obu panów " za zmuszenie komputerów do mówienia ludzkim głosem i -- co trudniejsze -- opanowania polszczyzny". Czytelnicy zaś docenili m.in. "wielką pomoc, jakiej IVONA udziela ludziom niepełnosprawnym".

Fenomen przyznany przez czytelników "Przekroju" to kolejne, ważne wyróżnienie dla IVONY i jej twórców w ciągu ostatnich lat. Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk w 2006 roku zostali uznani przez Ernst i Young za Przedsiębiorcę Roku w kategorii Nowy Biznes. Natomiast głos IVONY, już dwa razy z rzędu - w 2006 i 2007 roku - w prestiżowym międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge został uznany za najbliższy głosowi naturalnemu.

IVO Sofware razem z innymi firmami z Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w przyszłym tygodni zaprezentują swoje produkty na największych na świecie targach nowoczesnych technologii w Hanowerze. Udział w największych na świecie targach informatycznych CeBIT to marzenie wielu innowatorów. CeBIT już od ponad 20 lat przyciąga do Hanoweru tysiące firm i setki tysięcy odwiedzających. Można tam zobaczyć najnowsze trendy obowiązujące w branży ICT oraz czym technologie będą w przyszłości.

W 2008 roku pokażą to światu również firmy z PPNT:  

fido intelligence sp. z o.o
. zajmuje się rozwijaniem autorskiej technologii idfine oraz Lingubot. Pozwala ona rozpoznawać i przetwarzać treści w języku naturalnym oraz opartych na niej produktów. Dzięki temu można tworzyć aplikacje, które rozpoznają i przetwarzają informacje aktywne na internetowych stronach, czatach, w poczcie elektronicznej i SMS-ach oraz innych mediach elektronicznych.
www.fidointelligence.pl 

InteliWISE Sp. z o.o. jest liderem w zakresie rozwoju innowacyjnego oprogramowania opartego na  algorytmach Sztucznej Inteligencji. InteliWISE Avatar for Business to jedna z najbardziej zaawansowanych na świecie aplikacji typu ‘Virtual Human’– wirtualny doradca, który umożliwia kontakt użytkownika ze stroną WWW poprzez naturalny dialog. Innowacyjność produktów InteliWISE polega na ich interaktywności dzięki najnowocześniejszym technologiom multimedialnym – dynamicznej animacji obrazu oraz wielojęzykowej syntezie mowy.
www.inteliwise.pl 

IVO Software Sp. z o.o. jest producentem jednego z najbardziej znanych systemów generujących mowę ludzką. Stworzony przez niego syntezator IVONA mówi głosem, który do złudzenia przypomina studyjne nagranie profesjonalnego lektora. Już dwukrotnie eksperci konkursu Blizzard Challenge uznali anglojęzyczną wersję IVONY za syntezator najlepszy na świecie – w 2006 i 2007 roku. IVONA pokonała konkurencję m.in. z takich firm, jak IBM czy Microsoft.
www.ivo.pl 

Master Telecom zajmuje się projektowaniem oraz realizacją systemów telekomunikacyjnych i internetowych. Są one wykorzystywane w firmach i przedsiębiorstwach, przez operatorów telekomunikacyjnych, a także w edukacji, rozrywce i marketingu elektronicznym. Zespół inżynierów z MASTER TELECOM w PPNT znalazł odpowiednią przestrzeń do prowadzenia prac rozwojowych, w wyniku których powstały już dwa projekty: TELEAKADEMIA promująca wdrożenia nowoczesnych systemów biznesowej telefonii IP oraz platforma SERWISOWA.PL usprawniająca komunikację między firmami i klientami.
www.mastertele.com 

MpicoSys – Embedded Pico Systems tworzy i rozwija systemy zagnieżdżone (embedded) dla technologii i produktów nieistniejących jeszcze na rynku. Jednym z projektów firmy jest rozwój kart chipowych z ekranem elastycznym. Mogą być one wykorzystywane w aplikacjach  finansowych, urzędach ("e-government") oraz m.in. w transporcie (bilet okresowy, "ski pass"). Firma współpracuje z liderem rynku układów kart chipowych i układów służących identyfikacji – NXP Semiconductors.
www.mpicosys.com 

ELAB efektywna komunikacja jest twórcą i producentem jedynego w Europie systemu typu Urban Community Management Platform [UCMP] pozwalającego na komunikację, zarządzanie i uefektywnianie działań w przestrzeniach osiedli i przestrzeni biurowych. Spore zainteresowanie developerów i administratorów budynków sprawia, że DOMUS i EDIFICIUS jako webowe systemy asystujące zarządcom i mieszkańcom okazały się sukcesami rynkowymi tworząc żywe wspólnoty. Dalszy rozwój tych narzędzi będzie kierowany równolegle w stronę modułów e-government oraz kolejnych modułów społecznościowych. Oba produkty oparte są na innowacyjnym frameworku PASSconn, który stanowi warstwę spinającą wszystkie systemy i pozwalającą na budowanie kolejnych w dowolnych wersjach językowych czyli otwiera produkty ELAB’u na rynek globalny.
www.elab.pl 

MADKOM Sp. Z o.o. jest producentem jednego z najbardziej cenionych w Polsce systemów do elektronicznego obiegu dokumentów. Docflow jest rozbudowanym wielomodułowym systemem służącym do między innymi do digitalizacji dokumentów oraz zarządzania nimi w oparciu o moduł workflow. System podzielony na dwa obszary Front Office i Back Office stanowi kompletne rozwiązanie typu „e-government” gdzie kontakt obywatela z urzędem odbywa się on-line poprzez przeglądarkę internetową. Madkom w swoich rozwiązaniach implementuje ponadto rozwiązania PKI (Public Key Infrastructure) oraz podpis elektroniczny (digital signature).
www.madkom.pl 

Gdyński park naukowo-technologiczny, w którym prowadzi działalność kilkadziesiąt nowoczesnych firm, funkcjonuje już siódmy rok. Siła PPNT tkwi w jego otwartości na światowe trendy nauki i gospodarki opartej na wysokich technologiach, a przede wszystkim w tym, że parkowe firmy współpracują ze sobą pod jednym dachem, „drzwi w drzwi”, w przyjaznym, kreatywnym środowisku. To tu przedsiębiorcy tworzą i sprzedają produkty, które są rozpoznawalne w Polsce i na rynkach zagranicznych. Tym miejscem jest „Pomorska Krzemowa Dolina”, czyli PPNT w Gdyni.Produkty „Made in PPNT” identyfikowane są z najwyższą jakością i nowoczesnością. To tu stworzono najlepszy na świecie syntezator mowy ludzkiej, a także aplikację Avatar for Business, jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie aplikacji tzw. Virtual Human, wykorzystującą sztuczną inteligencję. W Parku powstaje również unikatowa na skalę globalną automatyczna strojnica filtrów – rozwiązanie dla sieci systemów radiokomunikacyjnych Telemobile Electronics. W PPNT zainicjował działalność klaster ICT Pomerania (informatyka, elektronika, telekomunikacja), zwany „przymierzem konkurentów”, którzy współpracują ze sobą na rzecz tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i kształtowania gospodarki opartej na wiedzy.

Zobacz gdyńskie firmy na CeBIT 2008!
Hala 009,
Stoisko D05,
4-9 Marca 2008, Hanower, Niemcy 
www.ppnt.gdynia.pl www.cebit.de  

Przeczytaj także wywiad Przekroju z nagrodzonymi gdynianami - Pigmalion komputerowy

ikona

Najnowsze