Co nowego

Dwa badania, jeden cel: rewitalizacja

W Gdyni wystartowały właśnie dwa badania społeczne dotyczące rewitalizowanych w mieście terenów. Pierwsze z nich - Panel Obywatelski - potrwa miesiąc. Prowadzone będzie w całej Gdyni, wśród szerokiej grupy mieszkańców. Kolejne poświęcone będzie potrzebom rewitalizowanej części Oksywia.


W ramach Panelu Obywatelskiego na reprezentatywnej próbie 500 gdynian, odzwierciedlającej charakter populacji miasta, przeprowadzona zostanie anonimowa ankieta. Zawarte w niej pytania dotyczyć będą gdyńskiej rewitalizacji i obszarów, na których ma być przeprowadzona. Wśród nich znajdą się także pytania o komunikację z mieszkańcami, postawy obywatelskie czy aktywność sąsiedzką.


Gdyński Gminny Program Rewitalizacji obejmuje sześć obszarów, ale realizacja jego zapisów będzie mieć wpływ na życie dużo większej części miasta - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Dlatego o zdanie na ten temat chcemy zapytać szerokie grono gdynian. Z mieszkańcami terenów rewitalizowanych spotykamy się regularnie od kilku miesięcy. Teraz, przez cały sierpień, odwiedzać będziemy osoby mieszkające także w innych częściach Gdyni. Chcemy zapytać o ich oczekiwania i nadzieje, ale i obawy związane z rewitalizacją. Takie spojrzenie z dystansu może być dla nas, prowadzących proces, bardzo cenne - podkreśla Michał Guć.


Wszystkie osoby biorące udział w Panelu Obywatelskim otrzymały już imienne zaproszenia. Dokładny termin i miejsce przeprowadzenia ankiet (między 1 a 31 sierpnia) ustalać będą wyznaczeni do tego, przeszkoleni pracownicy instytucji miejskich. Każdy z ankieterów legitymować się będzie imiennym upoważnieniem do przeprowadzenia badania oraz specjalnym identyfikatorem.


Podobnie ankieta wyglądać będzie na Oksywiu. Tam jednak próba jest zawężona - o zdanie poproszonych zostanie 100 mieszkańców rewitalizowanego rejonu tzw. dawnej Wsi Oksywskiej. Ankieta powstała we współpracy z członkami rady dzielnicy, którzy pomogą również w przeprowadzeniu badań.


Jak tłumaczy Aleksandra Dylejko, rzeczniczka prasowa Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje badania: Oksywie to rejon dość specyficzny, a zarazem duży. Obszar przy ulicy Dickmana ma bardzo wiele potrzeb i chcemy z mieszkańcami bardzo dokładnie o nich porozmawiać. Stąd też potrzeba przeprowadzenia ankiety poświęconej stricte tej dzielnicy i rewitalizowanemu rejonowi.


Wyniki obydwu badań powinniśmy poznać we wrześniu. Płynące z nich wnioski zostaną wzięte pod uwagę podczas opracowywania zapisów Gminnego Programu Rewitalizacji dla sześciu obszarów. Są to: zachodnia część Witomina-Radiostacji, część Oksywia, rejon ulic Opata Hackiego - Zamenhofa w Chyloni, Pekin, Meksyk i część Babich Dołów. Dokument ma być gotowy do końca roku.

ikona

Najnowsze