Co nowego

Duże zmiany w centrum. Trwa rozbudowa skrzyżowania

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/Wizualizacja_przebudowa skrzyzowania Dworcowa Podjazd.jpg

21.07.2017 r.

Aktualizacja 19.09.2017

W nocy z dnia 20 na 21 września (środa/czwartek) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Podjazd. Ruch prowadzony będzie tam dwoma jezdniami. Każda z jezdni będzie zawężona do jednego pasa. Jedyną zmianą wprowadzoną w obowiązującej tymczasowej organizacji ruchu na drogach objazdowych tj. na ulicach Wójta Radtkego, Władysława IV, 3 Maja, Dworcowej i 10 Lutego będzie dopuszczenie jazdy ul. 10 Lutego na wprost przez skrzyżowanie z ul. 3 Maja w kierunku ul. Podjazd dwoma pasami ruchu. Ruch pieszy na ul. Podjazd będzie odbywał się bez zmian-chodnik przebiegający po stronie al. 17 Grudnia pozostanie zamknięty.

____________________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 25.08.2017

W poniedziałek 28 sierpnia o godzinie 5:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Janka Wiśniewskiego, polegająca na wprowadzeniu BUS pas w kierunku centrum na odcinku od wiaduktu kolejowego na wysokości przystanku SKM Gdynia Stocznia do pl. Konstytucji. Z istniejącej jezdni ul. Janka Wiśniewskiego zostaną wydzielone 3 pasy ruchu z czego środkowy zostanie przeznaczony dla pojazdów komunikacji miejskiej. Zmiana ma na celu usprawnienie ruchu komunikacji zbiorowej podczas przebudowy skrzyżowania ul. Dworcowej, 10-go Lutego i podjazd.

____________________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 22.08.2017

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Podjazd – Dworcowa – 10 Lutego. W czwartek 24 sierpnia o godz. 5:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym rejonie. nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym rejonie. Zmotoryzowani poruszać się będą po dotychczas remontowanym odcinku ulicy Podjazd, a drogowcy przeniosą się na sąsiednią jezdnię. Drugi etap prac potrwa około miesiąca.

Przez miesiąc drogowcy remontowali dwa pasy ruchu w kierunku centrum oraz przebudowali instalacje podziemne na tym odcinku.

Wiadomo już, że zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą jedynie ulicy Podjazd. Nowa organizacja ruchu wprowadzona na drogach objazdowych, tj. na ulicach Wójta Radtkego, Władysława IV, 3 Maja, Dworcowej i 10 Lutego, nie ulegnie zmianie. Nadal ograniczeniom podlegać będzie ruch ciężarowy w centrum miasta.

Ruch pieszy na ul. Podjazd będzie odbywać się bez zmian – chodnik przebiegający po stronie al. 17 Grudnia pozostanie zamknięty.

Zmiany związane są nie tylko z przebudową geometrii skrzyżowania i wykonaniem nowej nawierzchni, ale także z przebudową skomplikowanej sieci uzbrojenia, która występuje w tym rejonie. Mowa tu o sieci wodociągowej, gazowej, telefonicznej, trolejbusowej, a także kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz kanalizacji technicznej.

____________________________________________________________________________________________________

25 lipca ruszyła długo wyczekiwana przebudowa jednego z najbardziej newralgicznych skrzyżowań w centrum Gdyni: ulic 10 Lutego – Dworcowej – Podjazd. Dla zmotoryzowanych, ale i pasażerów komunikacji miejskiej, oznacza to bardzo duże zmiany. Rozbudowa wiąże się z wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu nie tylko na przebudowywanym splocie dróg. Obejmują one także takie ulice, jak Wójta Radtkego, 3 Maja czy Władysława IV. Ograniczeniom podlega również ruch ciężarowy w centrum miasta.


Wykonawcą prac jest firma MTM, która w pierwszej kolejności zajmie się przebudową ulicy Podjazd. 25 lipca z ruchu wyłączona została jezdnia w kierunku ul. 10 Lutego. Na czas  pierwszego etapu robót druga jezdnia będzie dwukierunkowa (po jednym pasie w każdą stronę). W analogiczny sposób zostanie w tym miejscu zorganizowany ruch w czasie drugiego etapu. Pierwsze dwa etapy przebudowy potrwają po 30 dni każdy. Zawężona została również ulica Dworcowa, a ruch po niej na odcinku od ulicy 10 Lutego do ul. Starowiejskiej odbywa się tylko w jednym kierunku – do ul. Starowiejskiej.

 
Zamknięcia związane są nie tylko z przebudową geometrii skrzyżowania i wykonaniem nowej nawierzchni, ale także z przebudową skomplikowanej sieci uzbrojenia, która występuje w tym rejonie. Mowa tu o sieci wodociągowej, gazowej, telefonicznej, trolejbusowej, a także kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz kanalizacji technicznej.

 
Wszyscy mieszkańcy Gdyni poruszający się w okolicach skrzyżowania będą musieli przygotować się na duże zmiany w organizacji ruchu. Aby usprawnić komunikację autobusową i zapewnić objazdy, na ulicy Wójta Radtkego wydzielone zostały dwa odcinki buspasów, a na ulicy Władysława IV zorganizowano autobusowy kontrapas w przeciwną stronę do standardowego kierunku jazdy (na odcinku od ul. Wójta Radtkego do 10 Lutego). Wszystkich użytkowników dróg prosimy o stosowanie się do zmienionej na czas przebudowy organizacji ruchu.

 
W związku z przebudową wprowadzone zostały również ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 tony). Nie maja one możliwości poruszania się po ulicy Podjazd. W związku z tym ich kierowcy muszą korzystać z objazdów prowadzących do Śródmieścia, m.in. ulicami Janka Wiśniewskiego, Polską i Chrzanowskiego oraz przez węzeł św. Maksymiliana i ulicą Władysława IV.
 

Szczegółowe zmiany w organizacji ruchu:

 
ul. Podjazd:
 • ruch dwukierunkowy prowadzony jest  jedną jezdnią po jednym pasie ruchu w każdą stronę,
 • obowiązuje  zakaz wjazdu samochodów ciężarowych (>3,5t).
 
ul. Dworcowa:
 • na odcinku od ul. 10 Lutego do ul. Starowiejskiej obowiązuje  ruch jednokierunkowy prowadzony jednym pasem w kierunku Placu Konstytucji,
 • objazd w kierunku ul. 10 Lutego i ul. Podjazd wyznaczony jest  ulicami Wójta Radtkego i 3 Maja.
 
ul. 3 Maja:
 • ruch w kierunku ul. 10 Lutego prowadzony jest trzema pasami od skrzyżowania z ul. Starowiejską,
 • na chodniku przebiegającym po stronie numerów parzystych, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Starowiejską i 10 Lutego, wyznaczona  została droga dla pieszych i rowerów (rowery nie mogą  poruszać się tam jezdnią),
 • z lewej strony na odcinku od skrzyżowania z ul. Zgoda do skrzyżowania z ul. 10 Lutego obowiązuje zakaz zatrzymywania.

ul. Władysława IV

 • na odcinku od skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego został wprowadzony zakaz zatrzymywania po stronie numerów parzystych (lewa strona jezdni).
 • na odcinku od skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego ruch w kierunku ul. Jana z Kolna prowadzony jest  dwoma pasami,
 • na odcinku od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego do skrzyżowania z ul. 10 Lutego został wydzielony pas ruchu tylko dla autobusów- autobusy poruszają się tam pod prąd w kierunku ul. 10 Lutego.
 
ul. Wójta Radtkego:
 • został wydzielony pas ruchu tylko dla autobusów od Placu Konstytucji do przystanków ZKM „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala” (skrajny prawy pas) oraz przed skrzyżowaniem z ul. Władysława IV (od wjazdu do straży pożarnej- skrajny prawy pas).

ul. 10 Lutego:
 • na skrzyżowaniu z ul. Władysława IV w kierunku ul. Podjazd prawym pasem ruchu można jechać  na wprost i w prawo, a lewym pasem tylko w lewo,
 • na skrzyżowaniu z ul. Władysława IV w kierunku ul. Świętojańskiej zostały  wydzielone trzy pasy ruchu: lewym pasem można jechać tylko w lewo, środkowym pasem tylko na wprost, a prawym pasem na wprost i w prawo.
 • na skrzyżowaniu z ul. 3 Maja w kierunku ul. Podjazd lewym  pasem ruchu można jechać tylko w lewo, a prawym pasem tak jak dotychczas tylko na wprost.
 
Zalecany dojazd do centrum:
 • od strony ul. Śląskiej przez węzły Franciszki Cegielskiej i św. Maksymiliana,
 • od strony ul. Janka Wiśniewskiego przez ulice Polską i Chrzanowskiego,
 • od strony al. Zwycięstwa bez zmian przez ul. Władysława IV,
 • samochody ciężarowe (>3,5t) nie będą mogły poruszać się ul. Podjazd. 
 
Informacje o wszystkich aktualnych i kolejnych zmianach będą dostępne na bieżąco na stronie www.gdynia.pl. Prace związane z przebudową skrzyżowania potrwają 45 tygodni.

Tymczasowa organizacja ruchu podczas przebudowy skrzyzowania 10 Lutego - Dworcowa - Podjazd


Zmiana tras linii autobusowych i trolejbusowych

W pierwszym etapie prac (ok. 1 miesiąc):
 • nieczynne będą przystanki Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa 02 / 04. Autobusy będą odjeżdżać z przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 01 przy ul. Wójta Radtkego,
 • autobusy linii 105, 109 i 125 będą kursować w kierunku Obłuża ul. 10 Lutego (jak linia S), nie zajeżdżając w rejon hali targowej i Pl. Konstytucji,
 • trolejbusy linii 326 i 723 będą kursować objazdem - ul. Warszawską,
 • W czasie przebudowy obowiązywać będą zmienione trasy linii: 4A, 4F, 21, 24 (tylko kursy z Grabówka), 29, 102, 103, 105, 109, 125, 137, 140, 147, 150, 160, 172, 182, 190, 204, 326, 723, N20, N30 i N40, a także zmienione zostaną rozkłady jazdy linii 20 i 30. Na większości z w/w linii wprowadzone zostaną tymczasowe rozklady jazdy, głównie z powodu wydłużenia czasu przejazdu - opóźnienie odjazdów z wybranych przystanków do kilku minut.


Linie: 4A, 4F, 103, 137, 140, 147, 150, 160, 172, 182, 190
 • Bez obsługi przystanków Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa 02 / 04.
 • Objazd ul. Wójta Radtkego i Władysława IV, a dla linii: 4F, 103, 172 i 182 ul. Wójta Radtkego, 3 Maja i 10 Lutego), z zatrzymywaniem na przystanku: Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 01 przy ul. Wójta Radtkego.

Linie: 21, 29

Objazd ul. Wójta Radtkego, 3 Maja i 10 Lutego, z zatrzymywaniem na przystanku:
 • Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 03 przy ul. Wójta Radtkego.

 
Linie: 24 (kursy z Grabówka), 326
Objazd ul. Warszawską.
Od przystanku Bpa Okoniewskiego 01 do przystanku Wzgórze Św. Maksymiliana - Kapliczka 02 objazd ul. Morską, Warszawską i Śląską z zatrzymywaniem na przystankach:
 • Gdynia Dworzec Gł. PKP - Wolności 02 przy ul. Warszawskiej,
 • Warszawska 02 przy ul. Warszawskiej,
 • Witomińska 02 przy ul. Warszawskiej,
 • Węzeł Franciszki Cegielskiej 04 przy ul. Śląskiej.

Linia 102
W kierunku pl. Kaszubskiego bez obsługi przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 01.
Od ul. Morskiej objazd ul. Podjazd, 10 Lutego, Władysława IV z zatrzymywaniem na przystanku:
 • 3 Maja 01 przy ul. 10 Lutego.

W kierunku Chyloni bez obsługi przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa 04 i bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie objazdu wytyczonego ulicami:
 • Wójta Radtkego, 3 Maja, 10 lutego.
Odjazdy z pl. Kaszubskiego będą przyspieszone, w celu zachowania niezmienionego rozkładu jazdy na dalszym odcinku trasy (za objazdem).


Linie: 105, 109, 125
W kierunku Mechelinek, Babich Dołów i Pogórza bez obsługi przystanków:
 • I Urząd Skarbowy 01,
 • Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 02 / 04,
 • Gdynia Dworzec Gł. PKP 03.
 • Od przystanku Armii Krajowej 03 do przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Morska 02 objazd ul. Władysława IV, 10 Lutego, Podjazd i Morską, z zatrzymywaniem na przystanku:
 • 3 Maja 02 przy ul. 10 Lutego.

Linia 204
W kierunku pl. Kaszubskiego i Norwida bez obsługi przystanków Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 03 / 01.
Od ul. Morskiej objazd ul. Podjazd, 10 Lutego, Władysława IV z zatrzymywaniem na przystanku:
 • 3 Maja 01 przy ul. 10 Lutego.
dalej: w kierunku Placu Kaszubskiego lub krańca Norwida stałą trasą.

W kierunku Działek Leśnych bez obsługi przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa 04 i bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie objazdu wytyczonego ulicami:
 • Wójta Radtkego, 3 Maja, 10 lutego.

Linia 723
Objazd ul. Warszawską i Świętojańską.
Od przystanku Bpa Okoniewskiego 01 objazd trasą linii 22 do Dworca Gł. PKP (tj. przez Wzgórze Św. Maksymiliana) i dalej do Stoczni Gdynia, z obsługą wszystkich przystanków na trasie objazdu.


Linie N20, N30
Wszystkie przystanki obowiązujące w stałym rozkładzie jazdy będą obsługiwane.
W kierunku Chwarzna, Karwin i Kaczych Buków: od przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Morska 01 do pl. Konstytucji objazd ul. Morską, Podjazd, 10 Lutego, Władysława IV i Jana z Kolna, z zatrzymywaniem na przystanku:
I Urząd Skarbowy 01 przy ul. Władysława IV (na żądanie).


Linia N40
Wszystkie przystanki obowiązujące w stałym rozkładzie jazdy będą obsługiwane.

W kierunku Gdyni Dworca Gł. PKP od przystanku Gdynia Dworzec Gł. PKP - Morska 01 do pl. Konstytucji objazd ul. Morską, Podjazd, 10 Lutego, Władysława IV i Jana z Kolna, z zatrzymywaniem na przystankach:
3 Maja 01 przy ul. 10 Lutego,
I Urząd Skarbowy 01 przy ul. Władysława IV (na żądanie).


Pozostałe zmiany
W dni powszednie kurs linii 20 o godz. 6:55 z przyst. Morska - Estakada 01 do Dworca Gł. PKP nie będzie wykonywany.
W zamian uruchomiony zostanie kurs linii 30 o godz. 6:45 z przyst. Morska - Estakada 01 do Dworca Gł. PKP.
Nie będą wykonywane następujące kursy linii 28 z przyst. 3 Maja 01 do pętli 3 Maja - Hala:
- o godz. 20:48 w dni powszednie,
- o godz. 21:19 w soboty,
- o godz. 21:04 w niedziele i święta

Kurs linii 700 z pętli Karwiny Tesco o godz. 5:15 we wszystkie dni tygodnia zostanie opóźniony o 5 minut, na godz. 5:20.

Wybrane kursy linii N10 od pętli Gdynia Dworzec Gł. PKP do pętli Kacze Buki zostaną opóźnione o 5 minut, w celu zachowania skomunikowań z linią N20.

Kurs linii N20 od pętli Gdynia Dworzec Gł. PKP do pętli Karwiny Tesco o godz. 4:35 zostanie opóźniony o 5 minut, na godz. 4:40.


fot. Michał Kowalski

 • Zmiana w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 10 lutego, Dworcowa, Podjazd, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 10 lutego, Dworcowa, Podjazd, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 10 lutego, Dworcowa, Podjazd, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 10 lutego, Dworcowa, Podjazd, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 10 lutego, Dworcowa, Podjazd, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. 10 Lutego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Władysława IV, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Wójta Radtkego, fot. Michał Kowalski
 • Zmiana w organizacji ruchu na ul. Wójta Radtkego, fot. Michał Kowalski