Co nowego

Drogi, szkoły i zdrowie - budżet Gdyni na 2017 rok

W 2017 roku Gdynia położy nacisk przede wszystkim na inwestycje drogowe i transport. Przyjęte na ostatniej w tym roku sesji rady miasta plany finansowe obejmują również szeroko pojętą oświatę i opiekę zdrowotną.

Budżet Gdyni na 2017 rok wynosi 1 mld 585 510 tys. zł. Z czego wydatki szacuje się na kwotę 1 mld 503 mln 812 tys., a dochody 1 mld 421 mln 240 tys. zł. Ponadto, Gdynia planuje wykorzystać nie tylko dochody własne. Otwieramy się na środki unijne, oraz wszelkie działania związane z zasilaniem budżetu przez programy państwowe - podkreśla skarbnik miasta Krzysztof Szałucki.

Miasto stawia w przyszłym roku przede wszystkim na działy: transport i łączność, oświata i opieka zdrowotna. Wśród najistotniejszych tematów, których realizacja niebawem się rozpocznie jest remont skrzyżowania 10 Lutego i Dworcowej, Podjazd z kładką, rozpoczęcia remontu ulicy Chwarznieńskiej na odcinku Witomino - wymienia radny Marcin Wołek. Gdynia planuje także remont dróg wewnętrznych. Będzie to ponad 3000 metrów utwardzonych dróg m.in. w: Chwarznie, Wiczlinie, Grabówku, Karwinach, Obłużu i Oksywiu.

Warto też pamiętać o tak zwanych projektach miękkich, które nie oznaczają spektakularnych inwestycji, ale budują pozycję miasta w Europie. W 2017 roku będzie to blisko 13 milionów złotych. Wystarczy wspomnieć takie projekty jak: Flow, który sprawił, że byliśmy liderem nie tylko w Polsce, ale i Europie w zakresie modelowania ruchu rowerowego
- dodaje Marcin Wołek. Dział transport obejmuje między innymi zakup nowych autobusów hybrydowych. Łącznie na wykonanie prac przewiduje się wydatek ponad 287 milionów złotych.

W ramach działu oświata i wychowanie, przewidziano budżet w wysokości prawie 378 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na realizację zadań, w tym remonty szkół i budowę nowych placówek. Ochrona zdrowia i pomoc społeczna, realizujące programy zdrowotne, profilaktyczne, oferujące ośrodki wsparcia czy realizujące zadania z zakresu pomocy rodzinie, wyniesie blisko 200 milionów złotych.

Kredyt długoterminowy na finansowanie planowanego deficytu budżetowego i spłatę zaciągniętych zobowiązań wynosi w sumie 164 miliony złotych. Pożyczka konieczna jest także w perspektywie pozyskiwania środków unijnych. Aby po nie sięgnąć, konieczny jest wkład własny.

  • ikonaOpublikowano: 23.12.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze