Co nowego

Dowódca MW Andrzej Karweta odszedł na wieczną wachtę...

Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta był wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Marynarka Wojenna pogrążona jest w smutku i żałobie. Załogi okrętów, na znak żałoby opuściły bandery do połowy masztów. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów we wszystkich jednostkach brzegowych i lotniczych MW.

Msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M w kościele Marynarki Wojennej w Gdyni, źródło: MWW sobotę 10 kwietnia w kościele Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Nabożeństwo odprawił kapelan Brygady Lotnictw MW ks. Por. Sławomir Gadowski. Homilię wygłosił ks. kmdr ppor. Wojciech Szerszeń proboszcz parafii wojskowej w Wejherowie. Słowo wstępne wygłosił ks. prałat Edmund Skalski proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny w Gdyni.

W niedzielę 11 kwietnia o godzinie 08:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica" polska bandera wojenna zostanie podniesiona do połowy masztu. Zgodnie z morską tradycją marynarze uczczą pamięć ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. W ceremonii podniesienia bandery udział weźmie dowództwo Marynarki Wojennej.

Po podniesieniu bandery przedstawiciele DMW z zastępcą Dowódcy MW wiceadmirałem Waldemarem Głuszko na czele złożą wpisy w księdze kondolencyjnej. Księga kondolencyjna wystawiona zostanie w Salonie Kaprów na ORP „Błyskawica". Będzie otwarta dla społeczeństwa. Wpisów można będzie dokonywać do godziny 18:00.


Wiceadmirał Andrzej KARWETA urodził się 11 czerwca 1958 roku w Jaworznie w województwie śląskim. W 1977 roku, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, na Wydziale Dowódczym. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra nawigacji, został skierowany do służby na trałowcach w 13 Dywizjonie Trałowców 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 1986 roku objął dowodzenie swoim pierwszym okrętem ORP „Czapla", z którym w 1987 i 88 zdobył miano najlepszego okrętu 9 FOW. W latach 1989-1992 dowodził grupą taktyczną i okrętem ORP „Mewa". W 1992 roku ukończył podyplomowe studia operacyjno-taktyczne o kierunku dowódczo-sztabowym w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a następnie rozpoczął służbę w 13 Dywizjonie Trałowców na stanowisku szefa sztabu.

W latach 1996-2002 dowodził 13 Dywizjonem Trałowców i jako pierwszy wprowadził polski okręt (niszczyciel min ORP „Mewa") do składu stałego Zespołu NATO Sił Trałowo-Minowych Morza Północnego i Bałtyku (MCMFORNORTH). Dowodząc zespołem polskich sił trałowych aktywnie uczestniczył w pierwszej poważnej modernizacji tych sił oraz powstaniu pierwszego polskiego niszczyciela min. W 2000 roku w czasie ćwiczenia „Baltops 2000" dowodził międzynarodowym zespołem sił trałowych. W roku 2002 został skierowany do pracy w dowództwie Sił Morskich NATO SACLANT w Norfolk (Virginia, USA), gdzie łączył obowiązki Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy HQ SACLANT oraz zastępcy szefa Oddziału Broni Podwodnej. W 2003 roku, po rozwiązaniu SACLANT, został wyznaczony na stanowisko Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy nowo powstałym Dowództwie Transformacji ACT w Norfolk. Po zakończeniu trzyletniej służby w dowództwach NATO, wrócił do kraju i objął obowiązki zastępcy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2006 został skierowany na Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a rok później na studia w prestiżowej Royal College of Defense Studies w Londynie. 11 listopada, 2007 roku, nominowany przez Prezydenta RP na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej.


Postanowieniem Nr 112-8-2010 z dnia 15 kwietnia 2010 roku, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta RP pośmiertnie mianował wiceadmirała Andrzeja Karwetę na stopień admirała floty.

ikona

Najnowsze