Co nowego

Dodatkowy termin badań przesiewowych w ramach programu POZDRO

PoZdroFundacja Medicover zorganizowała dodatkowy terminy badań przesiewowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!" w Gdyni. W sobotę 7 czerwca 2014 r. w Centrum Medicover Sea Towers przy ul. Hryniewickiego 6/4 w Gdyni w godzinach od 9.00 do 14.00 zespół Fundacji Medicover będzie badał uczniów klas pierwszych gdyńskich gimnazjów, którzy podczas badań w szkołach byli nieobecni. Badania są nieodpłatne i bezinwazyjne.

Zapraszamy rodziców gimnazjalistów klas pierwszych, którzy chcieliby zbadać stan zdrowia dziecka i dowiedzieć się m.in. jaką mają wydolność fizyczną oraz skład i postawę ciała.

Program „PoZdro!" wystartował w Gdyni 10 marca 2014 r. Do tej pory przebadano w Gdyni prawie tysiąc dzieci z 22 szkół gimnazjalnych, a Zintegrowaną Opieką Indywidualną objęto ponad 170 uczniów. Docelowo Fundacja chce przebadać w Gdyni 6 tysięcy uczniów pierwszych klas 23 gimnazjów w ciągu kolejnych trzech lat. Zgodnie z planem badania przesiewowe w gdyńskich szkołach mają zakończyć się w czerwcu. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015.

Program składa się z trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i skład ciała. Wyniki badań rodzice dostają zaadresowane indywidualnie w kopertach po ich zakończeniu w danym gimnazjum. Wyniki zbiorcze (anonimowe) w formie raportów przekazywane są zarówno indywidualnie dla dyrektorów szkół oraz do danego urzędu miasta. Drugim elementem programu jest wsparcie środowiska szkolnego m.in. poprzez wdrażanie polityk zdrowotnych zgodnie ze standardami HEPS (według których ocenia się jakość szkolnych programów, dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej). Zostaną przeprowadzone szkolenia skierowane do nauczycieli oraz dostarczone odpowiednie narzędzia służące edukacji zdrowotnej, nad którymi aktualnie pracujemy. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią Zintegrowaną Opieką Indywidualną. Opieka ta polega na bezpłatnych konsultacjach czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty od aktywności fizycznej. W trakcie trwania interwencji uczestnicy biorą obowiązkowo udział w warsztatach edukacyjnych dla całych rodzin.

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Szwaba (2014)

ikona

Najnowsze