Co nowego

Dobroczynne ciepło dla gdyńskich organizacji pozarządowych

20 maja 2009 roku w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie czeków przez przedstawicieli EC Wybrzeże S.A. czterem gdyńskim organizacjom pozarządowym działającym w sferze pomocy społecznej. Darowizna o łącznej wartości 40 tys. złotych (po 10 tys. dla każdej organizacji) stanowi wsparcie na pokrycie rachunków za ciepło sieciowe, wytwarzane w EC Wybrzeże S.A.

Wsparcie otrzymają cztery gdyńskie organizacje pozarządowe: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni, Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk", Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Vitava".

Przekazanie czeków jest efektem porozumienia, które zostało zawarte 16 lutego 2009 roku pomiędzy EC Wybrzeże SA. a gminą Gdynia, w sprawie wsparcia gdyńskich organizacji pozarządowych w kwestii opłat za ciepło. Darowizny otrzymały organizacje działające w sferze pomocy społecznej na terenie Gdyni, których statutowa działalność jest zorientowana na pomoc osobom najbardziej potrzebującym, w szczególności osobom ubogim, starszym, chorym, bezdomnym, niepełnosprawnym, dzieciom specjalnej troski oraz osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Przedstawiamy krótki opis działalności organizacji.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni - prowadzi Ośrodek Wczesnej Interwencji, w ramach którego wspiera dzieci niepełnosprawne oraz rodziny tych dzieci. Działania pracowników ośrodka umożliwiają rozwój objętych pomocą dzieci lub zapobiegają powstawaniu nieprawidłowości w rozwoju, a także przygotowują je do pełnienia różnych ról społecznych.
Stowarzyszenie prowadzi również warsztat terapii zajęciowej, w którym dorosłe osoby niepełnosprawne uzyskują szeroki wachlarz wsparcia zarówno w zakresie aktywizacji społecznej, jak i przygotowania do podjęcia zatrudnienia. Ponadto realizowane są różne inne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych, m.in. zajęcia teatralne.

Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk" od 2001 roku podejmuje szereg działań, które nie tylko zapobiegają społecznemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie i aktywizują je, ale przede wszystkim zwiększają udział tych osób w życiu społecznym, promując otwartość na problemy drugiego człowieka i tolerancję dla jego odmienności.
Stowarzyszenie prowadzi: Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych. Realizuje również program rewalidacji osób niepełnosprawnych w warunkach ekstremalnych oraz program aktywizacji zawodowej. Istotnym przedsięwzięciem członków stowarzyszenia było uruchomienie w roku 2008 Gdyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Promyk", prowadzącej Bar Mleczny „Promyczek".
Stowarzyszenie organizuje także różnorodne imprezy prezentujące potencjał twórczy i sprawnościowy osób z niepełnosprawnością.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym na terenie Gdyni prowadzi szeroką działalność w ramach Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, przy ulicy Witomińskiej 9. Uczestnicy zajęć uczeni są wykonywania różnorodnych czynności życiowych, które ułatwiają ich funkcjonowanie w środowisku domowym i społeczności lokalnej. Poprzez prowadzone działania osoby z autyzmem rozszerzają umiejętności samoobsługowe, rozwijają swe kompetencje społeczne, utrwalają nabyte umiejętności i kształtują nowe, również te, które potrzebne są w celu uzyskania zatrudnienia.

Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Vitava”
działa od 1998 roku. Podstawowym celem działalności jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i niewydolnych wychowawczo. Organizacja realizuje swój podstawowy cel poprzez prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej, warsztatów środowiskowych oraz psychologiczno-pedagogicznego punktu konsultacyjnego. W roku 2008 opieką było objętych około 90 młodych osób w wieku od 7 do 16 lat oraz około 40 rodzin.

czeki EC3
czeki EC2
czeki EC1

(foto: Sylwia Szumielewicz)

ikona

Najnowsze