Co nowego

Dni Morza

W czwartek, 23 czerwca, Marynarka Wojenna zainauguruje swój udział w tegorocznych obchodach Dni Morza. Finałem obchodów będzie Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją przypada na ostatnią niedzielę czerwca.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI w Gdyni:

  • czwartek, 23 czerwca:
    18:00 - msza święta w intencji 'Ludzi Morza' w kościele 'Stella Maris' przy ul. Portowej 2. Nabożeństwo odprawione zostanie przy udziale Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Kompani Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;
    19:30 - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki.
  • piątek, 24 czerwca:
    18:00 - obchody 60-lecia Klubu Marynarki Wojennej 'Riwiera'.

    W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, ministerstwa kultury, władz miasta, instytucji kulturalnych regionu, admiralicji oraz byli pracownicy i kadra Klubu. Impreza ma charakter zamknięty.

    Podczas uroczystości zaprezentowana będzie prezentacja multimedialna o działalności Klubu, wystawa fotograficzna pt. 'Historia i współczesność Klubu MW', a także film Henryka Nagrodzkiego '60 lat minęło …'. Dla amatorów muzyki, tańca i satyry wystąpią zespoły artystyczne wywodzące się Klubu oraz kabaret OT. TO.
    Klub Marynarki Wojennej 'Riwiera' powstał faktycznie 7 lipca 1945 r. Instytucja była jedną z pierwszych powojennych placówek kulturalno - oświatowych na Wybrzeżu. Po kilku reformach i przeprowadzkach, od 29 czerwca 1950 r. zajmuje siedzibę w zabytkowym budynku przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
    Ten główny ośrodków kulturalny Marynarki Wojennej realizuje zadania instruktorsko - metodyczne w zakresie działalności kulturalno - oświatowej i społeczno - wychowawczej dla wszystkich jednostek podległych dowódcy Marynarki Wojennej RP. Pracuje na rzecz upowszechniania dorobku i tradycji MW, organizuje działalność środowiskową, artystyczną i turystyczno - rekreacyjną.
    Rocznie 'Riwiera' jest miejscem kilkudziesięciu konferencji naukowych, spotkań autorskich, muzycznych i widowisk artystycznych. Klub organizuje przeglądy przeglądy amatorskiej twórczości, koncerty estradowe, imprezy okolicznościowe i masowe tj. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, rajdy i wycieczki turystyczne, wypoczynek letni i zimowy dla dzieci, prace kół zainteresowań oraz konkursy dla kadry zawodowej i marynarzy służby zasadniczej. W ramach pracy środowiskowej wspiera organizację i współpracuje ze społecznością żołnierzy zawodowych, byłych żołnierzy zawodowych, pracowników wojska oraz ich rodzinami.
    Drzwi Klubu 'Riwiera' otwarte są dla wszystkich zainteresowanych, zarówno ze środowiska wojskowego jak i cywilnego.
  • sobota, 25 czerwca:
    14:00 - występ zespołu dziecięcego 'Dzieci Papy' z ośrodka szkolno-wychowawczego z Owińska na pokładzie ORP 'Błyskawica';
    17:00 - uroczysty koncert w Teatrze Muzycznym - wystąpią m.in. Zespół Wokalny i zespół taneczny 'Róże Wiatru' z Klubu Marynarki Wojennej 'Riwiera', Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Słupecka Grupa Baletowa 'Arabeska'.
  • niedziela, 26 czerwca:
    09:00 - msza święta w intencji marynarzy w Kościele Garnizonowym na Oksywiu;
    10:30 - złożenie kwiatów na grobach marynarzy na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu;
    11:30 - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 65. rocznicę zaginięcia ORP 'Orzeł' przed Dowództwem Marynarki Wojennej;
    12:00 - uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego;
    12:30 - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na pokładzie ORP 'Błyskawica';

    W sobotę i w niedzielę (25 i 26 czerwca) od 10:00 do 18:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Marynarki Wojennej (okręt muzeum ORP 'Błyskawica' i ekspozycja plenerowa Muzeum). Przerwy w zwiedzaniu: 13:00-15:00 w sobotę i 12:00-14:00 w niedzielę.

    Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy wśród kaszubskich rybaków panował obyczaj ścinania w noc świętojańską kani będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Obrzędy te, podobnie jak rzucanie wianków, miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.
    Jednakże pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej WACHOWIAK, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.
    Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.
    Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Ostatnim dniem obchodów jest Święto Marynarki Wojennej RP przypadające co roku na ostatnią niedzielę czerwca.
    • ikonaOpublikowano: 23.06.2005 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze