Co nowego

Dni Krytyki Filmowej – nowy przegląd filmowy w Gdyni

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/Toni Erdmann flickr.com.jpg

21.04.2017 r.

W dniach 24-27 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym obędzie się pierwsza edycja przeglądu „Dni Krytyki Filmowej” organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. To okazja do obejrzenia najlepszych filmów kina światowego i ciekawych rozmów na ich temat ze specjalistami.


Dni Krytyki Filmowej to przegląd, którego celem jest prezentacja dla szerokiego grona publiczności wybitnych współczesnych filmów w formule omówień, dyskusji i paneli prowadzonych przez najważniejszych krytyków filmowych. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej.

 
Pierwsza edycja Dni Krytyki Filmowej to cztery filmy pełnometrażowe, w tym jeden pokaz przedpremierowy, cztery dyskusje ze znawcami kina, trójka gości oraz jeden panel dyskusyjny dla młodzieży. W tym roku przegląd potrwa cztery dni, ale chcielibyśmy, aby w przyszłości wydarzenie przekształciło się na stałe w Tydzień Krytyki Filmowej w Gdyni – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa
i pomysłodawczyni przeglądu.

 
W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną:  
- film „Toni Erdmann” w reż. Maren Aden – pokazywany w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes;
- rumuńsko-francuski „Egzamin” w reż. Cristian Muniu, zdobywca Złotej Palmy w Cannes;
- najnowszy film Asghara Farhadiego „Klient”, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego;
- przedpremierowy węgierski film „Dusza i Ciało” w reż. Ildikó Enyedi, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie.


W dyskusjach z publicznością wezmą udział: dziennikarka i realizatorka telewizyjna Magdalena Felis, krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista Bartosz Żurawiecki oraz krytyk filmowy i wykładowca akademicki Artur Zaborski.

 
Bilety w cenie 14 zł dostępne są już w sprzedaży on-line na stronie przeglądu www.dnikrytyki.pl oraz w sieci sprzedaży biletów Interticket.pl. W Gdyńskim Centrum Filmowym bilety będzie można nabyć na godzinę przed każdym pokazem przeglądu.

 
PROGRAM:

  • 24.04, godz. 18.30 / TONI ERDMANN, reż. Maren Ade + goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis
  • 25.04, godz. 18.30 / DUSZA I CIAŁO – przedpremierowo – reż. Ildikó Enyedi + goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis
  • 26.04, godz. 10.00 / Panel dyskusyjny projektu Skrytykuj.pl
  • 26.04, godz. 18.30 / EGZAMIN, reż. Cristian Mungiu + goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis
  • 27.04, godz. 18.30 / KLIENT, reż. Asghar Farhadi + goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis


Więcej informacji o przeglądzie oraz sprzedaż biletów on-line na www.dnikrytyki.pl.
Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni.

  • Kadr z filmu "Klient" // fot. Flickr
  • Kadr z filmu "Klient" // fot. Flickr