Co nowego

Dla ochrony modernizmu
Gdynia członkiem DoCoMoMo International

Gdynia, jako pierwsze polskie miasto, przystępuje do Stowarzyszenia DoCoMoMo International - międzynarodowej organizacji stworzonej z potrzeby ochrony, konserwacji i wymiany wiedzy nt. dzieł architektury modernistycznej. Dołącza tym samym do prestiżowego grona działającego na rzecz kultywowania dziedzictwa modernizmu.

Kamienica Hundsdorffa ul. Starowiejska 7 / fot. Materiały prasowe UMNazwa stowarzyszenia pochodzi od skrótu jego oryginalnej nazwy: International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement (czyli Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Dokumentacji i Konserwacji Obiektów Budowlanych Modernizmu). Organizacja powstała w 1988 roku jako odpowiedź na zagrożenia, przed jakimi stanęły dzieła architektury modernizmu pod koniec lat `80. W tych czasach świadomość nt. wartości artystycznej i historycznej modernistycznych budynków nie była powszechna, a wiele jej wartościowych przykładów poddano nieodwracalnym przebudowom lub zburzono.

Gdynia, ikona polskiego modernizmu, której modernistyczny układ urbanistyczny śródmieścia zyskał status Pomnika Historii, od lat współpracuje z DoCoMoMo. Wyrazem kooperacji jest m.in. udział członków Stowarzyszenia w organizowanych w mieście międzynarodowych konferencjach modernistycznych z cyklu Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. W październiku tego roku swoje wystąpienie na konferencji miała Ana Tostões, przewodnicząca komitetu DoCoMoMo z uniwersytetu w Lizbonie.


W skład DoCoMoMo wchodzi obecnie ponad 3 tysiące członków z 6 kontynentów. Gdynia jest pierwszym polskim miastem w tym gronie. Krajowe i regionalne grupy robocze dopasowują swoje działania do lokalnych wymagań i potrzeb. Członkowie DoCoMoMo spotykają się co dwa lata na międzynarodowej konferencji, podczas której opracowany zostaje plan działania organizacji na kolejne lata - tłumaczy Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Główne aspekty, na których skupia się działalność DoCoMoMo International to:
• promocja modernizmu wśród opinii publicznej, administracji, profesjonalistów i ośrodków akademickich,
• tworzenie i upowszechnianie dokumentacji zabudowań modernistycznych,
• promocja ochrony i ponownego użytkowania budynków i obiektów modernistycznych,
• przeciwdziałanie niszczeniu budynków o dużym znaczeniu dla modernizmu,
• rozpowszechnianie informacji o technikach i sposobach ochrony i użytkowania budynków,
• zbieranie funduszy na dokumentację, ochronę i użytkowanie budynków modernistycznych,
• dyskusja nad przyszłą zrównoważoną zabudową, bazująca na doświadczeniach
modernizmu.


Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę mówiącą o przystąpieniu Gdyni do organizacji na sesji 21 grudnia 2017.

ikona

Najnowsze