Co nowego

Design tkwi w szczegółach – nadchodzi Festiwal Traffic Design 2016

Traffic Design 2016A może by tak skupić się na detalu, szczególe, subtelnych komunikatach, które wysyła nam miasto? Bo przecież nie składa się ono tylko z kamienic, biurowców, dróg, przystanków i plaż. Miasto to również sklepowe szyldy, drzwi, bramy i bramki, płoty, ściekowe kratki. Właśnie one będą bohaterami tegorocznego festiwalu Traffic Design.

Poprzez przybranie nowej optyki, organizatorzy szóstej już edycji festiwalu Traffic Design chcą skupić uwagę publiczności na mniej oczywistych przejawach miejskiego wzornictwa. W tym roku w ramach imprezy, słynącej z wzbogacania Gdyni o świetne murale, powstaną zaledwie dwie wielkoformatowe prace (ale za to jakie!). Zamiast tego Festiwal zrobi zwrot ku miejskiemu detalowi, rzeźbie i metaloplastyce.

Ideę festiwalu na konferencji prasowej tłumaczyła Monika Domańska, jego koordynatorka: Bramy, kratki, wzory - to elementy, które mijamy na co dzień i zupełnie się nad nimi nie zastanawiamy. Często nawet ich nie zauważamy, a mają one w sobie wielką wartość. Chcemy, aby ten temat, podobnie jak miejskie szyldy, nabrał trochę blasku. Chcemy zwracać uwagę na to, co jest małe i często pomijane w przestrzeni miejskiej i edukować ludzi w tym zakresie. Zależy nam na tym, aby tożsamość miasta była kształtowana właśnie przez ten detal.

Pod lupę pójdą miejsca, gdzie architektura spotyka się z projektowaniem graficznym w abstrakcyjnej formie bram i krat. Festiwal stworzy pole do działania dla malarzy, rzeźbiarzy, metaloplastyków - artystów potrafiących własną twórczość wpisać w charakter miasta z uwzględnieniem funkcji poszczególnych jego elementów. W ramach Traffic Design 2016 powstaną bramy, system krat ściekowych, płaskorzeźba, szyld i wspomniane wcześniej murale. Wszyscy zaproszeni w tym roki do współpracy artyści to Polacy.

Przygotowania do tegorocznej edycji imprezy poprzedziły miesiące spacerów po mieście i pracy w terenie. Jednym z efektów takiego zwiedzania miasta od strony detalu architektonicznego będzie wystawa zdjęć autorstwa Rafała Kołsuta „Wzory". Jej piątkowy wernisaż 10 czerwca o godz. 19.00 zainauguruje festiwal. Impreza otwarcia odbędzie się w tajemniczym pustostanie na ulicy Starowiejskiej - szczegóły dotyczące lokalizacji zostaną ujawnione wkrótce.

W tym roku w Gdyni powstaną dwa nowe murale. Prace wykonane według projektu grafików zastąpią dwie realizacje z ubiegłych lat. Jedną z nich projektują lokalni artyści, Patryk Hardziej i Patrycja Podkościelny. Kolejna wielkoformatowa praca będzie autorstwa Pawła Ryżko.

Zaplanowano także bogaty grafik działań okołofestiwalowych:
  • wernisaż wystawy „Wzory" (10.06 godz. 19.00, sekretna lokalizacja na ulicy Starowiejskiej)
  • weekendowe spacery (11 i 12.06, 17 i 18.06, 25 i 26.06): w soboty szlakiem murali, w niedzielę - detalu architektonicznego. Start o godzinie 12.00 spod restauracji Główna Osobowa, ul. Abrahama 39
  • pokazy filmowe (13-17.06) tytułów związanych z tematyką miejską, które będą odbywać się w nietypowych lokalizacjach, nieoczywistych plenerach, nieużywanych przestrzeniach miejskich 
  • warsztaty metaloplastyczne, które poprowadzi Gregor Gonsior, jeden z tegorocznych artystów festiwalowych (warsztaty płatne, zapisy przez Facebook)
  • debata „Detal architektoniczny a tożsamość miasta" (23.06 godz. 18.00, tuBaza), udział wezmą m.in. Jacek Dominiczak (Politechnika Gdańska), Ewa Zielińska (Miasto 2), Jacek Wielebski (kurator festiwalu)
  • finisaż festiwalu (24.06), spacer po wszystkich realizacjach, impreza w bramie i na patio

  • ikonaOpublikowano: 07.06.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze