Co nowego

Cześć i chwała bohaterom
Gala finałowa Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

„Wolność i niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego otrzymał Złoty Opornik - nagrodę za najlepszy film zgłoszony do konkursu głównego VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.  W trakcie gali, która 26 września 2015 r. odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym, doceniono nie tylko twórców filmowych i radiowców. Uhonorowano bohaterów walczących o niepodległość Polski po wojnie i tym, którzy ich chronili. 

Jury jednogłośnie przyznało „Złoty Opornik". Za umiejętność syntezy skomplikowanych zdarzeń historycznych i niezwykłe walory edukacyjne - powiedział Jan Ruman, członek zespołu przyznającego „Złoty Opornik". Jak się zgłasza film na festiwal, to jest teoretyczna szansa na to, że może on wygrać. Ale ja naprawdę się tego nie spodziewałem - skomentował z kolei wygraną  Sławomir Górski. Jego dokument pokazuje losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość", genezę legendarnej organizacji WiN-u, na tle zebranych faktów historycznych. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków, autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego Win a także grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.
Wyróżnienia w konkursie głównym otrzymali: twórcy filmu „Jaster. Tajemnica Hela" - Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski, twórcy filmu „Rączy" - Dariusz Walusiak i twórcy filmu „Solidarność według kobiet" - Marta Dzido i Piotr Śliwowski.

Cześć i chwała bohaterom! - Sygnety niepodległości otrzymali: Henryk Atemborski, Zygmunt „Łupaszka" Szendzielorz,  Ewa Jeglińska, łącznica Eugenia Bartnicka-Kotlińska ps. „Pietrzak",  żołnierz Maksymilian Jarosz ps. „Mirski", lotnik Dywizjonu 303 Tadeusz Terlikowski, żołnierz AK Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama", Zbigniew Paliwoda ps. „Jur", Józef Kuraś „Ogień", Władysław Łukasiuk „Młot" i Ewa Walentynowicz.

Nagrody za dokumenty radiowe
Nagrodę główną, w nowej kategorii tegorocznego festiwalu, otrzymał Mariusz Kamiński, który nagrał dokument „Reportaż o zabijaniu" opowiadający o zbrodniach dokonywanych na polskich bohaterach na zamku w Lublinie. Wyróżnienia otrzymali Jolanta Rudnik, autorka dokumentu „Czarty temat Regina" i Anna Bohdanowić za dokumnet „Pamięć w kamieniu wykuta".

Nagrody im. Janusza Krupskiego
Nagrodę główną otrzymał reżyser filmu „Stella" Maciej Pawlicki. Film opowiada o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta. Przeżyła dzięki temu, że pomogło jej aż 25 polskich rodzin. Wyróżniono również filmy „Brygada" Rafała Mierzejewskiego, „Jaster - tajemnica Hela" Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego" i „Rączy" w reżyserii Dariusza Walczaka .

„Drzwi do wolności"
Nagrody dla bohaterów drugiego planu za odwagę i pomoc działaczom podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego otrzymali: prof. Jadwiga Puzyna, Stella Zylbersztajn-Tzur, Anna Danuta Sławińska i Piotr Pietkiewicz
 
Nagroda dyrektora festiwalu
Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - wręczył nagrodę twórcom filmu „Jaster - tajemnica Hela".  
 
Nagroda „Źródło" - dla inspiratorów, pasjonatów historii, którzy inspirują twórców filmowych aby zajęli się historią w swoich dziełach odebrali: Kazimierz Krajewski z IPN oraz Grzegorz Wąsowski - prezes fundacji „Pamiętamy".
 
Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci to największy w Polsce przegląd twórczości inspirowanej polską historią, dotykającej tematyki patriotyzmu i tożsamości. W maju tego roku festiwal otrzymał odznakę EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe. Przyznało ją międzynarodowe jury obradujące w Brukseli za wysoki poziom artystyczny oraz duży wpływ na kształtowanie kultury w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

ikona

Najnowsze