Co nowego

"Czarny czwartek" nagrodzony w Moskwie

Nakręcony w Gdyni "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauzego wygrał 5. edycję Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie.

27 kwietnia 2012 r. zakończyła się moskiewska edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”. Na uroczystości zamknięcia Przewodniczący Jury Wiktor Matizen ogłosił laureata Nagrody Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji – Statuetki „Słonia”.

Czterech z pięciu członków Jury oddało swój głos na obraz, opowiadający o pacyfikacji demonstracji w 1970 roku w Gdyni. Tylko jednemu z krytyków bardziej spodobał się film „W imieniu diabła” Barbary Sass-Zdort. Zdaniem Przewodniczącego Jury mroczny „Czarny czwartek” głęboko osadzony w tradycjach polskiej kinematografii odwołuje się do „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy.



Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", obraz w reżyserii Antoniego Krauze trafił do kin 25 lutego 2011 r. „Czarny czwartek" to pierwszy film fabularny o masakrze grudniowej w 1970 r. w Gdyni. Scenariusz wiernie odtwarza tamte wydarzenia, w oparciu o losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy, a także jego rodziny oraz na podstawie relacji i dokumentów. Jego autorami są Mirosław Piepka i Michał Pruski - dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni. Autorzy scenariusza wybrali gdyńską tragedię jako temat filmu, gdyż to w tym mieście, w którym nie doszło do żadnych rozbojów czy aktów wandalizmu, władza ludowa dopuściła się zbrodni ludobójstwa na stoczniowcach idących po prostu rano do pracy. Zarazem to w Gdyni po raz pierwszy przedstawiciel władzy ludowej (ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Jan Mariański) rozmawiał ze strajkującymi robotnikami, co było ewenementem. Główne role zagrali: Marta Honzatko z Krakowa (jako Stefania Drywa) oraz aktorzy scen trójmiejskich - Marta Kalmus-Jankowska (Irena Drywa) i Michał Kowalski (Brunon Drywa). W filmie wystąpili także m.in. Wojciech Pszoniak (jako Władysław Gomułka) i Piotr Fronczewski (jako Zenon Kliszko). Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki, scenografii - Zbigniew Dalecki, a muzyki - Michał Lorenc. Kostiumy zaprojektowała Anna Grabowska.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już na stale wpisał się do kalendarzu wydarzeń kulturalnych Moskwy , a jego głównym celem jest zaprezentowanie widzom rosyjskim najwybitniejszych filmów polskich. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 roku I Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, w warszawskim kinie Kinoteka.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Wisła” pokazano 56 filmów, w tym 11 obrazów konkursowych, retrospektywę dzieł Krzysztofa Zanussiego, filmy sekcji „Gwiazdy polskiego kina” z udziałem wybitnego aktora Janusza Gajosa, kultowe polskie komedie, produkcje dokumentalne, etiudy, animacje i pokazy specjalne.

  • ikonaOpublikowano: 04.05.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze