Co nowego

"Czarny czwartek" nagrodzony w Montrealu

Czarny czwartek - plakat 215x311„Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauze został nagrodzony na zakończonym 28 sierpnia w Kanadzie 35. Montreal World Film Festival. Film otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI (za film w konkursie świat). Nagroda ta jest wyróżnieniem pozaregulaminowym, przyznawanym od kilku lat na dużych imprezach filmowych.

Pokazy pierwszego polskiego filmu fabularnego o masakrze grudniowej w 1970 r. w Gdyni odbyły się w Montrealu w dniach 22 - 24 sierpnia. Była to światowa premiera obrazu. Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywająca się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej oraz debiutujących reżyserów. Podczas tegorocznej edycji zostało zaprezentowanych ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

"Czarny czwartek" otrzymał pozytywną recenzję w amerykańskim czasopiśmie Variety. Autor tekstu, Dennis Harvey, uważa, że film Antoniego Krauzego jest przekonującą paradokumentalną inscenizacją głośnego epizodu w polskiej historii, a sceny przedstawiające panikę i przemoc są bardzo żywe. Harvey chwali pomysł opowiedzenia historii poprzez poszczególne postaci pojawiające się na ekranie: od przypadkowego studenta uwięzionego w brutalny sposób, po szefów partii, którzy niechętnie poddają się woli swoich najbardziej zaangażowanych ideologicznie kolegów. Oprócz ciekawej narracji i solidnej gry aktorskiej, zdaniem Dennisa Harley'a dużym atutem filmu jest jego strona wizualna i muzyczna: Ciemna paleta zdjęć Jacka Petryckiego nadaje filmowi wyjątkowy charakter (...) natomiast ścieżka dźwiękowa napisana przez Michała Lorenca wyróżnia się dzikimi pasażami granymi na wiolonczeli podczas scen zbiorowych.


Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" opowiada o brutalnie stłumionych przez władze komunistyczne protestach robotniczych, które ogarnęły Wybrzeże w grudniu 1970 roku. Obraz oparty jest na historii rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który zginął podczas zamieszek od strzału w plecy na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej.

Główne role zagrali: Marta Honzatko z Krakowa (jako Stefania Drywa) oraz aktorzy scen trójmiejskich - Marta Kalmus-Jankowska (Irena Drywa) i Michał Kowalski (Brunon Drywa). W filmie wystąpili także m.in. Wojciech Pszoniak (jako Władysław Gomułka) i Piotr Fronczewski (jako Zenon Kliszko). Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki, scenografii - Zbigniew Dalecki, a muzyki - Michał Lorenc. Kostiumy stworzyła Anna Grabowska. Autorami scenariusza są Mirosław Piepka i Michał Pruski - dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni.


Zobacz także: www.grudzien70.ipn.gov.pl  
oraz stronę filmu www.janekwisniewskipadl.pl

Kadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego Krauzego

Kadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego KrauzegoKadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego KrauzegoKadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego KrauzegoKadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego KrauzegoKadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego KrauzegoKadr z filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego Krauzego

ikona

Najnowsze