Co nowego

Cyklo Gdynia dla Michała Gołasia

Michał Gołaś jako pierwszy przekroczył metę wyścigu Cyklo Gdynia, fot. Maciej Czarniak8 września 2013 r. o godzinie 10:00 w słonecznej Gdyni wystartowała pierwsza edycja wyścigu klasycznego Cyklo Gdynia. Trasa wyścigu liczyła 130 kilometrów. Na starcie imprezy stanęło 68 zawodników Elity oraz pół tysiąca Amatorów. Wśród zawodowców wygrał Michał Gołaś. Najlepszy wśród amatorów okazał się Baltazar Brukalski.

Po rundzie honorowej, w której wziął udział Prezydent Miasta Gdynia – Wojciech Szczurek, nastąpił start ostry, a już po przejechaniu 1,6 kilometra kolarze walczyli na pierwszej premii lotnej INTEL.

2 miejsce zajął Robert Radosz a trzecie Michał Kwiatkowski, fot. Maciej CzarniakJuż od pierwszych kilometrów obserwowaliśmy ostre ściganie. Na czele formowały się różne grupy, ale ostatecznie po licznych atakach z przodu pozostała grupa składająca się z dziewięciu zawodników: Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step), Adrian Kurek i Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice), Robert Radosz i Adam Pierzga (BDC MarcPol), Sławomir Chrzanowski (Ślęża Sobótka), Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) oraz Adam Stachowiak (Bank BGŻ). Ta dziewiątka po przejechaniu 35 kilometrów miała 25 sekund przewagi nad trzynastką zawodników, a peleton tracił już dwie minuty. Premię górską na 33 kilometrze wygrał Adam Pierzga.

W okolicach 80 kilometra prowadząca trójka miała już 2 minuty i 20 sekund przewagi nad sporą grupą, która powstała w wyniku połączenia dwóch goniących grupek. Następnie przewaga cały czas rosła.

Zwycięzcy Cyklo Gdynia, fot. Maciej CzarniakPremię górską na 105 kilometrze wygrał Kwiatkowski, drugi był Radosz, a trzeci Gołaś. Przewaga nad goniącą grupą wynosiła już 3:30, więc jasne stało się to, że właśnie ta trójka zawodników powalczy o zwycięstwo.

Im bliżej mety, tym w prowadzącej trójce robiło się ciekawiej. Próbował oderwać się Kwiatkowski, a następnie Gołaś, który szybko zyskał 200 metrów i pewnie zmierzał po zwycięstwo.

Kolarz Omega Pharma – Quick Step dowiózł przewagę do mety. W walce o drugie miejsce o błysk szprychy lepszy okazał się Radosz, pokonując Kwiatkowskiego. Finisz z grupy o czwarte miejsce wygrał Bartłomiej Matysiak z CCC Polsat Polkowice.

Michał Gołaś, fot. Maciej CzarniakPo zwycięstwie Gołaś krótko skomentował sytuację na trasie: – Atakowaliśmy z Michałem Kwiatkowskim od samego początku, dzięki czemu zrobiliśmy wstępny przesiew. Część kolarzy nie chciała współpracować, więc ponowiliśmy atak, dzięki czemu znaleźliśmy się w trójce z Robertem Radoszem. W końcówce najpierw zaatakował „Kwiatek”, a ja poprawiłem i udało się odskoczyć. Nie ukrywam, że w  dużej mierze zawdzięczam zwycięstwo Michałowi Kwiatkowskiemu. Uważam, że impreza ma potencjał, jest poprowadzona w świetnym terenie i ma aspiracje do bycia jednym z najważniejszych wyścigów.

Zadowolenia z organizacji wyścigu nie krył odpowiedzialny za start elity mężczyzn Piotr Kosmala: – Dzisiaj w Gdyni mięliśmy kolarskie święto. Cieszy mnie liczny udział polskich grup zawodowych oraz pozytywny odzew Michała Kwiatkowskiego i Michała Gołasia na zaproszenie do wzięcia udziału w Cyklo Gdynia. Oprawa wyścigu, liczba kibiców i opinie samych zawodników utwierdzają mnie w przekonaniu, że był to jeden z najlepiej zorganizowanych wyścigów w Polsce i nie odbiegał organizacyjnie od najlepszych klasyków na świecie.

Wyniki Elita Cyklo Gdynia.

Zwycięzcy Cyklo Gdynia, fot. Maciej CzarniakAmatorzy:

W amatorskim wyścigu Cyklo Gdynia zwyciężył  Baltazar Brukalski (Grupa Kolarska Żoliber).

Zwycięzca 130-kilometrowy dystans  pokonał w 3:26:46, co dało przeciętną ponad 39 km/h! Wśród kobiet w kategorii K1 wygrała Aleksandra Zabrocka z Borzytuchomia, w K2 zwyciężyła Monika Buchowiecka. W rywalizacji Pań wystartowała także Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, która obecnie poświęca się inna wielkiej pasji, rowerom: –
Trenuję jazdę na rowerze, więc dzisiejszy dystans nie był mi straszny. 130 kilometrów to oczywiście dużo, ale w ostatnim czasie brałam udział w Ironmanie, a tam do pokonania na rowerze jest 170 kilometrów. Jestem już trochę zmęczona tym sezonem i dziś odczuwałem to na trasie. Zajęłam jednak drugie miejsce i jestem bardzo zadowolona. Fajnie, że jest coraz więcej takich imprez. Uważam, że w dalszym ciągu brakuje tego typu wydarzeń i świetnie, że Gdynia stała się kolejnym punktem na mapie Polski, gdzie w tak wspaniały sposób propaguje się sport.