Co nowego

Ciekawy dokument - „Miasto z widokiem na wodę"

W Gdyni trwa realizacja unikatowego na skalę kraju przedsięwzięcia, jakim jest budowa Śródmieścia Morskiego. Według planów pierwsi lokatorzy zamieszkają na terenie obecnego mola Rybackiego, styku morza i lądu, za 2 lata. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują między innymi w Hamburgu, Rotterdamie czy Sztokholmie. I to właśnie dzielnica Hammarby Sjöstad stała się punktem odniesienia dla Małgorzaty Rakowiec, która zrealizowała dokument „Miasto z widokiem na morze". Premierową emisję zaplanowano w wielkanocną niedzielę, 5 kwietnia o godzinie 17.30 na antenie TVP Gdańsk.
 
Tereny zlokalizowane w pobliżu morskich brzegów, basenów portowych, wzdłuż koryta rzeki stają się dziś szczególnie atrakcyjne, nie z uwagi na rozwój przemysłu, ale jako ważny element miejskiego krajobrazu, jako pożądana lokalizacja dla budynków usługowych, biurowych i mieszkalnych. Taki potencjał trzeba tylko odpowiednio wykorzystać. Proces budowania nowych dzielnic, których szczególnym atutem jest woda jest z sukcesem realizowany przez niektóre metropolie na świecie.
 
Małgorzata Rakowiec, dziennikarka gdańskiego oddziału TVP, odwiedziła z kamerą stolicę Szwecji i przyjrzała się dzielnicy Hammarby Sjöstad.  Prześledziła przypadek miasta, które zbudowało nową miejską przestrzeń wokół wody i prezentuje rozwiązania możliwe do wykorzystania przez inne aglomeracje niezależnie od ich wielkości. Przy realizacji materiału mieliśmy dużo szczęścia. W Sztokholmie filmowaliśmy ulicę w dzielnicy wybudowanej na dawnych przemysłowych terenach. W oknie baru siedzieli i rozmawiali dwaj mężczyźni. Operator chciał zrobić im zbliżenie, ale uznaliśmy, że warto ich zapytać, czy się zgadzają. Wchodzę do baru, przedstawiam się, a tu jeden z nich odpowiada po polsku "skąd jesteście, ja przyjechałem tu z Polski 30 lat temu". Okazało się, że to właściciel baru, który jest mieszkańcem dzielnicy. I tak opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy z punktu widzenia „normalnego człowieka" - mówi Małgorzata Rakowiec.
 
Film zawiera wypowiedzi światowej sławy urbanistów i architektów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, pozwolą na spojrzenie na potencjał miasta z własnej perspektywy. Materiał prezentuje inne europejskie koncepcje waterfrontów na  przykładzie dwóch, które zmagały się z podobnym wyzwaniem - Hamburg i Rotterdam.
 
Czas pokazał, że inwestycje te okazały się w większości bardzo opłacalne. Z kilku powodów: powstało miejsce do życia dla tysięcy osób, które cieszą się wyjątkowym klimatem, zaktywizowały „miejskie życie" wokół wody, ale także okazały się rentownym przedsięwzięciem zarówno dla firm, jak i dla indywidualnych inwestorów.
 
Miasto z widokiem na wodę, oprócz niedzielnej emisji pokazane zostanie jeszcze 4-krotnie: w poniedziałek 6 kwietnia (godz. 22.30), w niedzielę 12 kwietnia (godz. 16.00), środę 29 kwietnia (godz. 18.10) i niedzielę  31 maja (godz. 18.00).

  • ikonaOpublikowano: 02.04.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze