Co nowego

Miasto pomoże sterylizować koty

Akcja darmowej sterylizacji i kastracji po raz pierwszy obejmie koty właścicielskie, fot. Karol Stańczak

Akcja darmowej sterylizacji i kastracji po raz pierwszy obejmie koty właścicielskie, fot. Karol Stańczak

100 tysięcy złotych przeznaczy gmina w tym roku na sterylizację zwierząt wolno żyjących oraz właścicielskich. Właśnie ogłoszono konkurs na wyłonienie podmiotów do realizacji zadania. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 9 lipca.


Rocznie do gdyńskiego schroniska trafia ponad 600 kotów. Połowa z nich to kocięta, które urodziły się na wolności lub w domu, a następnie jako niechciane mioty zostały wyrzucone na ulicę lub zostawione pod bramą schroniska. Darmowa sterylizacja to najskuteczniejsza metoda zapobiegania takim sytuacjom.

- Ten program jest niezwykle ważny, sterylizacja to jedna z najlepszych metod regulacji liczby bezdomnych zwierząt. Piramida urodzeń z jednej kotki jest ogromna, zazwyczaj rodzi się 6 kociąt, a zakładając, że kotka już dwa miesiące po porodzie może zajść w kolejną ciążę, to możemy sobie wyobrazić skalę tego problemu – mówi Daniela Gurak, OTOZ Animals Schronisko Ciapkowo w Gdyni.

Specjalne fundusze na sterylizację i kastrację kotów daje miasto. Umowy z gabinetami weterynaryjnymi będą miały organizacje pozarządowe działające na rzecz zwierząt. Konkurs na ich wyłonienie właśnie ogłoszono. Zostanie rozwiązany najpóźniej do końca lipca.

- W 2018 roku po raz pierwszy akcja będzie obejmować koty właścicielskie, na razie w ograniczonym zakresie - do 10 % wszystkich kotów poddanych zabiegom. Głównym zadaniem programu jest ograniczenie populacji kotów wolno żyjących, choć wiadomo, że koty właścicielskie zasilają ich populację. Będziemy obserwować, jak wpłynie to na liczbę kotów w mieście i czy mieszkańcy będą zainteresowani darmową sterylizacją i kastracją – tłumaczy Barbara Strzelczyńska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Szczegółowych informacji nt. programu udziela Wydział Środowiska UM Gdyni pod nr tel. 58 668-84-80.

- To dobry pomysł, sterylizacja pozwala wykluczyć np. ropomacicze, schorzenie, które często występujące u niesterylizowanych kotek. Zabieg zmniejsza też ryzyko wystąpienia nowotworu listwy mlecznej, więc naprawdę warto skorzystać z tego programu - podkreśla Daniela Gurak.

Gdynia od 2010 roku prowadzi akcje sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Środki przeznaczane na ten cel sukcesywnie były zwiększane od 30 tys. do 100 tys. W 2017 roku
zabiegom sterylizacji podano 600 kotek i wykastrowano 50 kocurów. Odrobaczono i odpchlono zwierzęta oraz wyleczono te, które tego wymagały. Uczestniczące w programie organizacje pozarządowe również dołożyły swoje pieniądze do akcji głównie na leczenie zwierząt, ich odpchlenie i odrobaczenie.

  • ikonaOpublikowano: 15.06.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.06.2018 11:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze