Co nowego

Budowa stacji uzdatniania Wielki Kack

W środę 12 października 2005 r. odbyła się uroczystość podpisania umowy na roboty budowlane w ramach Kontraktu 8 'Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody Reda II i Sieradzka oraz budowa stacji uzdatniania Wielki Kack' realizowanego jako część projektu
współfinansowanego z Funduszu Spójności 'Dolina Redy i Chylonki - zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków'.

Wykonawcą tego zadania będzie konsorcjum firm Hydrobudowa-9 Przedsiębiorstwo Inżynieryjno- Budowlane Sp. z o.o. z Poznania oraz Hydrobudowa S.A. z Gdańska. Wartość tego kontraktu wynosi 11,18 mln euro. Starania o finansowe wsparcie projektu z funduszy europejskich zakończyły się sukcesem w grudniu 2003 roku. Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu środków z funduszu przedakcesyjnego ISPA na 55% wartości inwestycji, w kwocie około 27,5 mln euro. Beneficjentem środków, inwestorem i przyszłym eksploatatorem, budowanych w ramach projektu sieci i obiektów, jest PEWIK Gdynia.
Bezpośrednimi beneficjentami całego przedsięwzięcia są mieszkańcy miast i gmin uczestniczących w projekcie.

W zakresie zaopatrzenia w wodę pitną planuje się budowę ok.63 km sieci wodociągowej i nowej stacji uzdatniania wody oraz rozbudowę i modernizację 4 stacji uzdatniania. W dziedzinie kanalizacji sanitarnej przewidziana jest budowa 111 km sieci kanalizacyjnej oraz 14 przepompowni ścieków i modernizacja jednej, a także przebudowa i renowacja kolektorów i kanałów. W zakresie oczyszczania ścieków planuje się rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków ' Dębogórze', renowację i uszczelnienie 2,2 km kolektora odpływowego z oczyszczalni oraz budowę morskiego odcinka kolektora odprowadzającego oczyszczone ścieki w głąb Zatoki Puckiej. Projekt dotyczy 400 tysięcy mieszkańców. Budowa sieci wodociągowo - kanalizacyjnej w zachodnich dzielnicach Gdyni (Chwarzno - Wiczlino) wiąże się z realizacją infrastruktury technicznej na terenach dotychczas mało uzbrojonych, a obecnie przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W przypadku Redy i Wejherowa rozbudowa systemów wodociągowych i kanalizacyjnych związana jest z niedostatecznym ich dostosowaniem do bieżących potrzeb mieszkaniowych i przemysłowych. Dla gmin Kosakowo, Wejherowo i Puck kluczowe znaczenie ma rozbudowa kanalizacji sanitarnej, z uwagi na częściowy lub zupełny brak tej infrastruktury na terenach zasiedlonych. Znacząco wzrośnie ilość ścieków na obszarze całej zlewni oczyszczalni ' Dębogórze', dlatego niezbędna stanie się jej rozbudowa i modernizacja.

Realizacja projektu składać się będzie z 9 odrębnych kontraktów. Całość prac zostanie zrealizowana w latach 2005 - 2008. Projekt dotyczy 400 tysięcy mieszkańców. Po zakończeniu wszystkich zadań inwestycyjnych, bezpośredni beneficjenci - mieszkańcy regionu, z pewnością odczują znaczącą poprawę jakości usług i komfortu życia. Również środowisko naturalne odniesie istotne korzyści. Eksploatacja ujęć wody będzie bardziej racjonalna, zgodna z potrzebami oraz z zapewnieniem ochrony zasobów wód podziemnych przed zanieczyszczeniami. Przedsięwzięcie przyczyni się do przyspieszenia procesu przywracania pierwotnego stanu czystości wód Bałtyku oraz rozwoju gospodarczego i turystyki w rejonie nadmorskim. Obszar objęty planowanymi inwestycjami wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Rejon Zatoki włączony został do Bałtyckiego Systemu Obszarów Chronionych(HELCOM BSPA) i tym samym objęty ochroną międzynarodową przez Komisję Helsińską. Wewnętrzna Zatoka Pucka znalazła się na liście podwodnych rezerwatów przyrody.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2005 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze