Co nowego

Mamy rekordowo niskie bezrobocie

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości // fot.gdyniaarena.pl

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości // fot.gdyniaarena.pl

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w czerwcu wynosiło w Gdyni 2,5%. W ciągu ostatnich pięciu lat spadło o 4,1%. Nasze miasto wypada bardzo dobrze na tle województwa pomorskiego, gdzie bezrobocie osiągnęło najniższy w historii poziom 4,9%. 
 
Trwała tendencja spadkowa utrzymuje się od pięciu lat – od czerwca 2013 roku poziom bezrobocia na Pomorzu spadł ponad 2,5-krotnie (z 13,2% do 4,9%) przy czym tempo zmian było szybsze niż w pięciu najsilniejszych ekonomicznie regionach Polski: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim. Obecnie niższe bezrobocie w skali województw jest tylko w wielkopolskim, śląskim i małopolskim.
 
Oporacowanie: Samorząd Województwa Pomorskiego na podstawie danych z GUS
Oporacowanie: Samorząd Województwa Pomorskiego na podstawie danych z GUS

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w województwie o ponad 68 tys. osób i wynosi obecnie 44,6 tys. Najniższe bezrobocie odnotowano w Trójmieście (2,7%). Przy czym w samej Gdyni wyniosło jedynie 2,5%.

- Zmniejsza się liczba osób poszukujących pracy. Z jednej strony jest to pozytywne, gdyż znacznie łatwiej znaleźć ciekawą ofertę za atrakcyjne wynagrodzenie. Zwiększa się także wysokość płac. Pracodawcy bojąc się utraty dobrych pracowników do zostania zachęcają ich poprzez premie i podwyżki. Z drugiej strony niewielka liczba osób mogących podjąć pracę ogranicza możliwości rozwoju firm. Musimy o tym pamiętać i myśleć, jak przyciągnąć do Gdyni specjalistów z branż kluczowych dla naszego regionu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
 
Większość osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego to: kobiety – 28,7 tys. (62% ogółu osób bezrobotnych), z których jedna trzecia nie podjęła zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Osoby długotrwale bezrobotne to 21,1 tys. (46%), osoby młode do 30 roku życia – 13,2 tys. (29%), a osoby starsze powyżej 50 roku życia – 11,8 tys. (26%).

Oporacowanie: Samorząd Województwa Pomorskiego na podstawie danych z GUS
Oporacowanie: Samorząd Województwa Pomorskiego na podstawie danych z GUS
 
Rynek pracy przekształcił się z „rynku pracodawcy” w „rynek pracownika”. W efekcie ponad połowa firm doświadcza obecnie trudności rekrutacyjnych, które ograniczają ich możliwości rozwojowe i inwestycyjne.
 
Największe zapotrzebowanie na pracę jest wśród osób z wykształceniem technicznym, w szczególności w obszarze czterech Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ICT, energetyki, gospodarki morskiej i logistyki oraz zdrowia), a także w budownictwie, gospodarce morskiej, turystyce, gastronomii oraz w zawodach z obszaru opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.
 
Aktualnie jest prowadzony szereg działań w kierunku poprawy jakości kształcenia zawodowego, m.in. projekt „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie”,  w ramach którego to właśnie Gdynia dostała najwyższe dofinansowanie – ponad 60 mln zł. Środki są wykorzystywane m.in. na rozbudowę Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespołu Szkół Ekologiczno – Transportowych, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Administracyjno - Ekonomicznych.
 
Na rozwój firm i tworzenie nowych miejsc pracy w dużym stopniu miał wpływ spory zastrzyk finansowy pozyskany ze środków Unii Europejskiej. Szacuje się, że projekty realizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych wpłynęły na zwiększenie populacji osób pracujących w województwie pomorskim o ok. 50 tysięcy osób.

ikona

Najnowsze