Co nowego

Asystentura w pomocy społecznej tematem konferencji

Ogólnopolska konferencja „Pomorskie ogrody sukcesu" poświęcona nowym wyzwaniom w pracy socjalnej oraz rozwojowi systemu asystentury w pomocy społecznej odbywa się w Gdyni.

Konferencja związana jest z projektem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni „Rodzina bliżej siebie". Wśród jej uczestników znajdują się m.in. dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej z całego kraju, przedstawiciele sądownictwa, psycholodzy i pedagodzy zajmujący się tematyką pracy socjalnej, reprezentanci środowisk akademickich, przedstawiciele organizacji pozarządowych i politycy. Gościem specjalnym był Janusz Gałęziak - Radca Minister w Wydziale ds. polityki społecznej, zatrudnienia, ochrony zdrowia i równości szans (Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli).

Uczestników konferencji czekają wizyty studyjne: w siedzibie gdyńskiego MOPS-u przy ul. Grabowo 2, w Klubie Osiedlowym „Apteka" przy ul. Zamenhofa 17A oraz w klubie integracyjnym dla osób z niepełnosprawnościami przy ul. Wendy 7/9. Tam będą mogli porozmawiać z osobami zaangażowanymi w problematykę wsparcia społecznego.

MOPS w Gdyni realizuje projekt systemowy „Rodzina bliżej siebie" od 2008 r. Tegoroczna trzecia edycja potrwa do końca 2010 r. Jej zakres działania poszerzono m.in. o działania w zakresie integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz profilaktykę bezdomności.

Projekt skierowany jest do osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, borykających się ze złożonymi problemami, których skutkiem może być np. trwały rozpad rodziny, odebranie dzieci, realne zagrożenie bezdomnością czy wykluczenie na całe życie z rynku pracy i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym w przypadku osób niepełnosprawnych.

W 2010 roku projekt podzielono na trzy panele. Oprócz 93 rodzin i 33 osób usamodzielnianych (panel 1), w projekcie znalazło się 60 osób niepełnosprawnych (panel 2), z którymi podpisano indywidualne programy integracji społecznej i zawodowej. Zatrudniono 7 doradców osób niepełnosprawnych. Do panelu 3, który zajmuje się profilaktyką bezdomności, zakwalifikowano 14 rodzin, w których występuje zagrożenie utratą mieszkania z powodu istniejącego zadłużenia czynszowego.

Planowana jest kontynuacja projektu - do 2013 r. Na realizację tegorocznej edycji przewidziano około 3,8 miliona złotych. Niespełna 10% tej sumy pochodzi ze środków własnych gminy - reszta to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

ikona

Najnowsze