Co nowego

Architektura humanitarna. Obozy dla uchodźców miastami przyszłości?

Na czym polega zadanie architektów w obliczu kryzysu migracyjnego na świecie? Czy obozy dla uchodźców są miastami przyszłości? Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do rozmowy o wpływie ruchów migracyjnych na współczesną architekturę. W czwartek, 7 lipca 2016 r. o godz. 17.00 Magda Qandil, specjalistka w zakresie migracji przymusowych na Bliskim Wschodzie i Martyna Obarska, wicenaczelna „Magazynu Miasta" pokażą ewolucję podejścia do architektury dla wykluczonych. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego o obozie Zaatari w Jordanii.

Budowa obozu dla uchodźców w Gao, Mali, fot. mat. prasowe Biennale Architektury w Wenecji

Nazwanie „tymczasowym" osiedla, które istnieje od 30 lat, wydaje się absurdem. Niejednokrotnie jednak tak właśnie funkcjonują obozy dla uchodźców. Miejsca, które miały istnieć przez chwilę, w ciągu dekad przemieniają się w faktyczne miasta. Czy obozy dla uchodźców to miasta przyszłości?

Architektura humanitarna to tanie budownictwo, nastawione na rozwiązywanie palących problemów biedniejszych rejonów globu. Określane są także mianem architektury społecznej czy partycypacyjnej, ponieważ przy jej wznoszeniu często zaangażowani są jej przyszli użytkownicy. Czy zatem architektura humanitarna jest tworzona „dla" czy „przez" uchodźców?

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji zostaną zaprezentowane konkretne działania w obozach dla uchodźców, realizowane przez samych mieszkańców, ale też architektów czy organizacje pozarządowe. Magda Qandil przedstawi idee Hassana Fathiego oraz współczesnej architektury zaangażowanej. Przybliży też sytuację i architekturę obozów o krótkim okresie trwania (obozy w Grecji i na Bałkanach) jak i obozy-miasta obecne od kilku (Zaatari w Jordanii) do kilkudziesięciu lat (obozy palestyńskie w Libanie i Syrii). Martyna Obarska opowie natomiast o tym, w jaki sposób tematyka architektury humanitarnej jest obecna na trwającym obecnie Biennale Architektury w Wenecji.

Obóz Zaatari, Jordania, fot. Synergos Institute

Magda Qandil - specjalistka w zakresie migracji przymusowych na Bliskim Wschodzie i pomocy humanitarnej w kryzysach uchodźczych. Pracuje jako konsultantka dla międzynarodowych organizacji pomocowych na Bliskim Wschodzie oraz obecnie w Europie (Bałkany, Grecja). Od kilku lat jest zaangażowana w badanie oraz dokumentowanie sytuacji uchodźców palestyńskich z Syrii, jak i w rzecznictwo wobec ich faktycznego wyłączenia z międzynarodowego systemu ochrony uchodźców. Jest absolwentką studiów bliskowschodnich na School of Oriental and African Studies Uniwersytetu Londyńskiego oraz doktorantką w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.

Martyna Obarska - kuratorka programu towarzyszącego festiwalu „Migracje / Kreacje 2. Wejście do portu". Wicenaczelna „Magazynu Miasta" i współtwórczyni 11 numeru poświęconego politykom migracyjnym w miastach. Antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Wykładała historię warszawskich osiedli mieszkaniowych na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej). Obecnie współtworzy nowy kierunek w SWPS - School of Ideas, w ramach którego jest odpowiedzialna za program studiów miejskich.

fot. mat. prasowe Biennale Architektury w Wenecji i Synergos Institute

  • ikonaOpublikowano: 06.07.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze