Co nowego

Aby migranci poczuli się w Gdyni jak u siebie

Zajęcia z języka polskiego, spacery tematyczne po mieście i szansa na wspólne przygotowanie programu Międzynarodowego Dnia Migranta - to elementy projektu „Gdynia wielokulturowa - tradycja gościnności", który imigrantom żyjącym w Gdyni, szczególnie tymi pochodzącym zza wschodniej granicy - z Rosji i Ukrainy - pozwoli lepiej poznać się z mieszkańcami miasta. Realizowany przez Muzeum Emigracji bogaty, kilkumiesięczny program da szansę poprawienia umiejętności językowych, jak i dowiedzenia się czegoś o Gdyni i polskiej kulturze.


Imigranci poznają Gdynię w trakcie spacerów w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. 6 sierpnia będą mieli również okazję wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu po wystawie Muzeum Emigracji, gdzie czeka na nich spotkanie z historią zarówno gdynian, jak i wszystkich Polaków. Zainteresowane osoby mogą doskonalić swoją znajomość języka polskiego podczas sobotnich warsztatów. Są one zorganizowane w formule czterech maratonów językowych, które opracował dr Nicolas Rougier, językoznawca, metodyk nauki języka obcego z Uniwersytetu Gdańskiego. W przyjaznej, kawiarnianej atmosferze każdy może poszerzyć swoje słownictwo podczas konwersacji i angażujących gier.

 

 

Chcemy, aby migranci, który mieszkają w Gdyni, mogli poznać miasto i jego mieszkańców i aby mieli okazję do poczucia się tutaj jak u siebie, do zakorzenienia. Chcemy, żeby zobaczyli, że Gdynia to otwarte, fajne, dynamiczne miasto i że jest tu dla nich miejsce i przestrzeń, w której mogą się realizować - Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, które jest partnerem projektu. Bardzo często jest tak, że migranci, którzy przyjeżdżają do nowego miasta kompletnie tego miasta nie znają. Ich wyjścia z domu często ograniczone są do wyjścia do pracy czy do pobliskiego sklepu. Jeśli te osoby nie mają swojej sieci kontaktów, pozbawione są dostępu do informacji, która jest tylko w języku polskim, którego dobrze nie znają, to bardzo często dochodzi do sytuacji, w której migranci są wykluczani z dostępu do oferty kulturalnej i z uczestnictwa w życiu danego miasta. Nasz projekt to swojego rodzaju pretekst, aby wyciągnąć te osoby z domu i zapoznać je z Gdynią i z instytucją jaką jest Muzeum Emigracji - dodaje Stubińska.

Jesienią Muzeum Emigracji zaprosi grupę migrantów i rodowitych gdynian do aktywnego włączenia się w przygotowania obchodów Międzynarodowego Dnia Migrantów. Na uczestników będą czekały warsztaty teatralne, zorganizowane przez Fundację Strefa WolnoSłowa. Dzięki nim dowiedzą się więcej o sobie nawzajem i zaplanują program wydarzeń 18 grudnia - sami zdecydują, czy zaproszą mieszkańców na warsztaty kulinarne, zajęcia muzyczne, taneczne, pokaz mody, czy może zajęcia plastyczne.

Program zajęć w ramach projektu Gdynia wielokulturowa – tradycja gościnności:

6 sierpnia 2016
Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum z przewodnikiem
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
godz. 12.00-14.00 – oprowadzanie w języku polskim, tłumaczone na ukraiński
godz. 14.00-16.00 – oprowadzanie w języku angielskim
godz. 16.00-18.00 – oprowadzanie w języku rosyjskim


20 sierpnia 2016
Warsztaty języka polskiego
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, sala multimedialna
godz. 13.30-15.30 – poziom podstawowy
godz. 16.00-18.00 – poziom zaawansowany


3 września 2016
Drugi spacer po Gdyni z przewodnikiem
Start: Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30
godz. 11.00-13.00 – oprowadzanie w języku polskim, tłumaczone na ukraiński
godz. 13.00-15.00 – oprowadzanie w języku angielskim
godz. 15.00-17.00 – oprowadzanie w języku rosyjskim


17 września 2016
Warsztaty języka polskiego
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, sala multimedialna
godz. 13.30-15.30 – poziom podstawowy
godz. 16.00-18.00 – poziom zaawansowany


Wszystkie wydarzenia odbywają się w soboty. Udział w nich jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. Warsztaty językowe skierowane są do młodzieży i dorosłych.

ikona

Najnowsze