Co nowego

„PoZdro!" po raz trzeci w Gdyni

W Gdyni rusza III edycja Programu PoZdro! To już ostatni rocznik uczniów pierwszych klas gimnazjalnych, który zostanie objęty badaniami przesiewowymi. Wszystkie gimnazja mogą również zgłosić się do realizacji Lekcji Multimedialnych PoZdro!, które bezpłatnie udostępniane będą wszystkim chętnym placówkom.

Logotyp PoZdro!W roku szkolnym 2015/2016 badaniami przesiewowymi może zostać objętych ponad 2000 uczniów pierwszych klas wszystkich szkół gimnazjalnych. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne i realizowane na terenie szkoły ucznia. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna.  Są niezwykle ważne, jak się okazuje nie tylko w kontekście walki z otyłością u dzieci. Podczas badań przesiewowych odbywających się w ramach zeszłorocznej edycji, u jednego z chłopców wykryta została poważna wada serca. Dlatego tym bardziej zachęcamy rodziców do udziału w projekcie - powiedział Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.

Pierwsza edycja Programu PoZdro! wystartowała w Gdyni w marcu 2014 roku, druga we wrześniu ubiegłego roku. W sumie, badaniami przesiewowymi objętych zostało 2268 uczniów, a w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się ich 362. Młodzież ta zaproszona została do dwuletniej bezpłatnej opieki specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty od aktywności fizycznej. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do dwuletniej opieki specjalistycznej w I edycji odbyli już 5 z 8 zaplanowanych spotkań ze ekspertami Fundacji Medicover. Rezultaty, które osiąga młodzież objęta programem, robią wrażenie.  Efekty, które obserwujemy u dzieciaków objętych opieką indywidualną są niesamowite - zauważa Anna Filipiak, Koordynator Lokalny Programu w Gdyni. Aż u 55 proc. tej młodzieży odnotowano wyraźne obniżenie masy ciała - 38 proc. obniżyło wskaźnik BMI o przynajmniej 4 centyle, a 17 proc. o 3. Kolejne 30 proc. wstrzymało przyrost centyli BMI, co również jest sukcesem. Oznacza to, że te dzieci czują się lepiej, mają więcej energii i motywacji do zmian w życiu i już je wprowadzają. Wzrasta także świadomość wagi zdrowego stylu życia - a to jest już prosta droga do wyjścia z grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Wraz z III edycją, w Gdyni ruszają „Lekcje Multimedialne PoZdro!" - specjalny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych, który w nowatorski sposób przekazuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia. W jego skład wchodzi 11 animacji, zeszyty ćwiczeń dla uczniów oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli. „Lekcje Multimedialne PoZdro!" są zgodne z podstawą programową szkół gimnazjalnych i będą nieodpłatnie udostępniane każdej szkole, która będzie chciała je otrzymać.Tylko poprzez jednoznaczny i wspólny przekaz z domu i szkoły jesteśmy w stanie zmienić nawyki i styl życia młodego pokolenia - twierdzi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. Dlatego powstał Poradnik PoZdro! - kompendium wiedzy na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zawierające również praktyczne porady i wskazówki, które pomogą w procesie zmian naszego stylu życia na zdrowszy."

Poradnik w wersji elektronicznej jest dostępny za darmo na stronie internetowej programu PoZdro! www.po-zdro.pl/poradnik/.

Program PoZdro! został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

O Programie PoZdro!
Celem Programu „PoZdro!" jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką.

„PoZdro!" jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!" z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover - Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick'ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

ikona

Najnowsze