Co nowego

„Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck” w Muzeum Emigracji w Gdyni

Oblicza Polonii - Mieszkańcy HamtramckHamtramck - 23-tysięczne miasteczko na przedmieściach Detroit w Stanach Zjednoczonych, gdzie do niedawna 9 na 10 mieszkańców to Polacy. Co to niewielkie, amerykańskie miasteczko łączy z Gdynią? Życie Polonii w latach minionych i współczesnego Hamtramck będzie można poznać odwiedzając Muzeum Emigracji. Od 5 grudnia 2015 r. pokazywana będzie tam wystawa „Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck". Wstęp wolny. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00.

Godło Polski na szybie samochodu w Hamtramck, fot. Tomek ZerekWystawa to efekt pracy fotografa Tomka Zerka i badaczki Anny Muller, którzy w sierpniu 2015 roku odwiedzali i rozmawiali z mieszkańcami Hamtramck. Stworzyli dokumentację życia osób polskiego pochodzenia, z którymi przeprowadzone zostały wywiady biograficzne. Fotografie prezentują też współczesne Hamtramck i jego mieszkańców. Jeszcze w latach 70. XX wieku 90% mieszkańców miasta było Polakami - dziś prawie 3,5 tysiąca osób polskiego pochodzenia to zaledwie 14,5% populacji miasta.

Godło Polski wytatuowane na łydce mieszkańca Hamtramck, fot. Tomek ZerekSą to naprawdę ciekawe historie, ludzi, którzy czasami wybierają, żeby być Polakami, mimo, że polskich korzeni nie mają, ale Polskość jest tam pewnym sposobem bycia Amerykaninem - mówi Łukasz Kierznikiewicz z Muzeum Emigracji

Wystawa stawia pytania na temat zmian polskiej tożsamości, a także napływu przedstawicieli innych kultur w tym prowincjonalnym, a jednocześnie multikulturowym miasteczku. Wywiady odkrywają też zmiany w tożsamości, jakie przeżywają Polacy w drugim, trzecim pokoleniu, często nie posługujący się już językiem polskim. Przez pryzmat ich opowieści poznajemy małą, polską społeczność, która zmaga się z wyzwaniami, z jakimi mierzyć się mogą polscy emigranci pod każdą szerokością geograficzną.

Wystawa potrwa do końca stycznia 2016 roku.


***

 

Szyld sklepu Kowalski w Hamtramck, fot. Tomek ZerekDr Anna Muller - doktor nauk historycznych Uniwersytetu w Indianie, Bloomington. Od 2013 pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Michigan-Dearborn, w nowo utworzonej katedrze Studiów Polskich oraz Polsko-Amerykańskich (Padzieski Chair of Polish Studies).

Tomasz Zerek - polski fotograf, nauczyciel, kurator. Żyje i pracuje w Trójmieście. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje prace prezentował między innymi: Muzeum Harn w Gainesville Floryda, USA, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Galeria Fotohof Salzburg Austria, Festiwal Fotografii Kowno Litwa, Muzeum Blekinge Karlskrona Szwecja, Galeria Stylo Oslo Norwegia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej - logotypOrganizatorem projektu jest Miasto Gdynia w partnerstwie z Muzeum Emigracji w Gdyni. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r."

  • ikonaOpublikowano: 02.12.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze