Co nowego

73. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Rodzina Katyńska i Związek Sybiraków zapraszają na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Program:

sobota 13 kwietnia 2013 r.
- godz. 10.45 - złożenie wiązanek kwiatów pod Tablicą Pamiątkową Marynarzy Polskich zamordowanych na Wschodzie, ul. Waszyngtona - przed budynkiem Dowództwa Marynarki Wojennej RP;
- godz. 12.00 - uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Gdyni - Redłowie, m.in. modlitwa ekumeniczna, montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, składanie kwiatów i zapalenie zniczy;

niedziela 14 kwietnia 2013 r.
- godz. 11.30 - uroczysta msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni.

Natomiast w czwartek 11 kwietnia w
gdyńskim Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1) odbędzie się przegląd filmowy „Echa Katynia".
 
4. przegląd filmowy „Echa Katynia", którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia 2013 r. w dziewięciu polskich miastach. W Gdyni zaplanowano projekcje trzech filmów poświęconcyh zbrodni w Piaśnicy, tzw. obławie augustowskiej i Zbrodni Katyńskiej. Pokazy rozpoczynają się o godz. 17.00.
 
W programie:
 
„Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy"
reżyseria: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak
produkcja: Bogdan Wasztyl
szczegóły: Polska, 2011, 40 min.

Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej.

„A very polish secret / A może tego nie wolno mówić..."

reżyseria: Jacek Petrycki
szczegóły: Polska, Wielka Brytania, 1988, 40 min.

Nakręcony w drugim obiegu w latach 80. obraz, opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 roku w czasie tzw. obławy augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
 
„Zbrodnia Katyńska"
reżyseria: Maciej Sieński
szczegóły: Polska, 1991, 40 min.

Jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Autor w przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny zbrodni.
 
Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze potwierdzenie obecności pod numerem telefonu: 58 669 05 36 lub mailowo: izabela.brzezinska@ipn.gov.pl. Przegląd jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

  • ikonaOpublikowano: 10.04.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze