Co nowego

7000 mil morskich żeglugi

30 studentów II roku Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło we wtorek 6 lipca 2010 r. rejs nawigacyjny na okręcie hydrograficznym ORP „Heweliusz". Przed studentami około 7 000 mil morskich żeglugi po Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. Do kraju wrócą 24 sierpnia. Praktyki morskie to zasadnicza część studiów w Akademii Marynarki Wojennej.

Trasa rejsu przebiegać będzie przez Bałtyk, następnie Cieśniny Bałtyckie, Morze Północne, Kanał La Manche, Zatokę Biskajską i Atlantyk. Okręt wejdzie do portów w Casablance, Santa Cruz de Tenerife, Cherbourgu i do Bergen.

Podczas rejsu praktykę nawigacyjną przejdzie 30 studentów II roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. Będą się szkolić w całodobowym systemie wacht morskich. Poznają w praktyce jak prowadzić bezpieczną nawigację, wykorzystywać i obsługiwać okrętowe urządzenia nawigacyjne, określać prognozę pogody oraz jak wykorzystywać w nawigacji zjawiska astronomiczne i ciała niebieskie. Astronawigacja będzie jednym z najważniejszych przedmiotów, które studenci będą musieli zaliczyć podczas rejsu. Ponadto będą określać i uwzględniać w nawigacji prądy i pływy, poznawać nawigacyjną charakterystykę wybrzeży i akwenów oraz jakie zasady i przepisy obowiązują podczas wejść do portów zagranicznych.

W drodze powrotnej ORP „Heweliusz" przeprowadzi na Morzu Północnym sondaż hydrograficzny rejonów uznawanych za prawdopodobne miejsca zaginięcia polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł". 23 maja 1940 roku okręt ten wyszedł w swój ostatni patrol. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Praktyki morskie to integralna część wojskowych studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Studenci wojskowi, zanim zostaną oficerami Marynarki Wojennej muszą poznać rzemiosło marynarskie, kształtować swój charakter w ramach praktyk pod żaglami, poznać sztukę nawigacji, mechanikę okrętową, a także odbyć szkolenie dowódcze polegające na przygotowaniu do dowodzenia załogami okrętowymi czy podwładnymi w jednostkach brzegowych. W czasie gdy studenci II roku wychodzą w morze w Akademii Marynarki Wojennej trwa już kolejna kwalifikacja na studia. Pretendentów do założenia munduru studenta tej uczelni jest w tym roku 13 na jedno miejsce. To niemalże czterokrotnie większy wskaźnik niż średnia krajowa polskich uczelni technicznych, która wynosi ok. 3,5 kandydata na jedno miejsce.

ikona

Najnowsze